دانلود پایان نامه

پرورش گل و گیاه زینتی، زمینه‌ای برای اشتغال زایی و رشد درآمد ارزی

چنانچه توانمندی‌ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل در زمینه تولید و صادرات انواع گل و گیاهان زینتی به درستی شناسایی شود می‌توان با اتخاذ راهکارهای مناسب و برطرف کردن موانع به سهولت سالانه میلیون‌ها دلار از صادرات این محصولات کسب درآمد و اشتغال مناسبی را برای نیروی کار استان فراهم ساخت .

به طور کلی گل‌ها و گیاهان زینتی را می‌توان به سه گروه عمده تقسیم کرد؛ درختچه‌های تزئینی مانند یاس، مو، یاس رازقی، موچسب، پیچ امین‌‌الدوله و سایر موارد بخش نخست را تشکیل می‌دهند. همین‌طور میخک، گلایل، مریم، داوودی، استرلیزیا، آنتوریوم،‌ رز، ارکیده و غیره گروه دوم یا گل‌های شاخه بریده را تشکیل می‌دهند .
در همین حال گروه سوم گل‌های گلدانی هستند که عمده آن‌ها شامل پتوس، حسن یوسف،‌ سنگلونیوم، رز، دیفن باخیا، بنجامین، عروس، بگونیا، مارانتا، یوکا، لیندا، الگونما، برگ انجیری و قاشقی می‌شوند .با وجود این در حالت طبیعی و در فضای باز امکان پرورش بسیاری از انواع گل‌ها و گیاهان زینتی طی سال در گیلان وجود دارد، اما شیوه‌‌های سنتی پرورش گل‌ها و گیاهان باعث می‌شود که قیمت تمام شده تولیدات در سطح بالایی قرار گیرد و بنا بر این ضرورت دارد که در زمینه تغییر شیوه تولید از سنتی به صنعتی تمهیدات لازم اتخاذ شود .یک کارشناس باغبانی با اشاره به استعدادهای طبیعی پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی در گیلان گفت: این قابلیت‌ها در حدی است که این استان می‌تواند با یک برنامه‌‌ریزی اصولی و محلی، درآمد ارزی درخور توجهی از این راه کسب کند .

رنگ‌های دلپذیر، اندازه مناسب و تنوع گل‌ها و گیاهان زینتی ایران با توجه به گوناگونی وضعیت آب و هوایی کشور، این توانایی را به وجود آورده که در تمام فصول سال بتوان گل‌های مورد نیاز بازار داخلی و بخشی از بازارهای خارجی را در ایران پرورش داد . برای اجرای روش‌های صنعتی، سرمایه‌‌گذاری مناسب و آموزش کافی برای بهره‌‌برداران امری ضروری است که باید بدان توجه شود . به عقیده کارشناسان برای تغییر روش تولید، تامین تجهیزات از قبیل تجهیزات حرارتی گل‌خانه‌ها ضرورت دارد و این امر مستلزم همکاری نظام بانکی با بهره‌‌برداران در تامین منابع مالی مورد نیاز است .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مذاکره با حالت ساخت دهی

بخش تولید و تجارت گل و گیاهان زینتی می‌تواند در اشتغالزایی و رشد درآمدهای ارزی غیرنفتی موثر باشد، لذا ‌باید نظام بانکی به سوی ارائه تسهیلات مورد نیاز بهره‌‌برداران هدایت شود و حتی تسهیلات ترجیحی به این بخش اختصاص یابد .

در همین حال فقدان برنامه‌‌های ترویجی، آموزشی و اصلاح نژاد و تداوم یافتن شیوه تولید سنتی باعث می‌شود که بخش تولید گل‌ها و گیاهان زینتی در کشور همچنان از بازارهای جهانی دور بماند و از توان رقابت کافی برای حضور موثر در بازارهای قابل نفوذ برخوردار نگردد (فرقانی و کیانی ابری، 1384) .

اما در بخش صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی مشکلات بزرگ‌تری فراروی صادرکنندگان قرار دارد. صرف ‌نظر از این که اکثر دست‌اندرکاران صادرات گل در ایران خود تولید کننده نیستند و به ‌طور معمول به صورت واسطه عمل می‌کنند، مشکلات عمده بخش صادرات را می‌توان در کمبود سیستم مکانیزه بسته‌‌بندی استاندارد در واحدهای بهره‌‌برداری، موانع و مشکلات اداری در گمرکات، فرودگاه، گرانی تعرفه‌‌های حمل و نقل هوایی، فقدان تشکل صادراتی قوی، ناآگاهی بهره‌‌برداران از روش و مقررات جاری در صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی خلاصه کرد .

چنانچه موانع تولید و جایگزینی شیوه صنعتی پرورش گیاهان همراه با توسعه زیرکشت گلخانه ها، ‌زیرپلاستیک و حتی فضای باز برطرف و راهکارهای مناسب برای رفع مشکل بسته‌‌بندی و حمل و نقل اتخاذ و عملی شود، می‌توان صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی را توسعه داد .

به هر حال با رشد صادرات این محصولات، اشتغال نیروی انسانی و رشد درآمدهای ارزی میسر خواهد شد و از این حیث توجه به بخش تولید و صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی به نفع اقتصاد ملی خواهد بود(فرقانی و کیانی ابری، 1384) .

دسته‌ها: پایان نامه ها