دانلود پایان نامه

سرطان سینه

سرطان بیماری‎ای است که در آن سلول‎های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیرعادی تقسیم و تکثیر می‎شوند و بافت‎های سالم را نابود می‎کنند. سلول‎های سرطانی از سازو کارهای عادی تقسیم و رشد سلول‎ها جدا می‎افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی همچون ویروس و مواد سرطان زا موثر باشد. در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ سلولی و تمایز، یک تعادل وجود دارد. سرطان شامل همه انواع تومورهای بدخیم می‎شود که در پزشکی آن‎ها را بیشتر با نام نئوپلاسم[1] می‎شناسند (نبولتز وهمکاران، 2000).

سرطان با سرایت به قسمتهای مختلف بدن توسعه می یابد و رشد آن در هر قسمت با رشد و عملکرد طبیعی آن قسمت تداخل پیدا میکند همچنانکه بیماری گسترش می‎یابد باعث درد می‎شود که بیشتر به علت وارد آمدن فشار بر بافت طبیعی و اعصاب و یا انسداد جریان مایعات بدن است(ملزاک[2]، وال[3]، 1982). درد شدید 40% مبتلایان به سرطان را در مراحل متوسط و 70% تا 90% کسانی را که سرطان پیشرفته دارند آزار می‎دهد(فولی[4]، 1985؛ گرینوالد[5]، بونیکا[6]، بفرنگفر[7]1987؛ وارد و همکاران[8]، 1993). این بیماری به گونه‎های مستقیم و غیر مستقیم باعث مرگ می‎شود، در گونه مستقیم سرطان طی زمان به اعضای حساس مثل مغز، کبد یا ریه سرایت می‎کند و برای دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز با آن اعضا به رقابت می‎پردازد و باعث مرگ بافتی می شود. سرطان به دو روش غیر مستقیم به مرگ می‎انجامد، یا خود بیماری فرد مبتلا را ضعیف می‎کند یا هم بیماری و هم درمان باعث کاهش اشتها و کاهش توانایی مبارزه ی بدن فرد مبتلا با عفونت می‎شود (لاسلو[9]، 1987).

سرطان سینه، به سرطانی گفته می‎شود که در سلول‎های سینه شکل می‎گیرد. سرطان سینه، شایعترین سرطان در زنان جهان و دومین سرطان منجر به مرگ در زنان است که بر اساس گزارش بهداشت جهانی سالیانه بیش از 2/1 میلیون نفر مبتلا به سرطان سینه شناسایی می‎شوند(جمال و همکارن، 2003). بعد از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‎ترین سرطان در بین زنان آمریکایی می‎باشد(نبولتزو همکاران، 2000). سرطان سینه شایع‌‎ترین بدخیمی در زنان کشور ایران است. برخلاف بسیاری از بیماری‌ها، تنها انسان مدرن نیست که با عارضه سرطان سینه دست به گریبان است، متون تاریخی نشان دهنده این حقیقت است که پزشکان قدیمی نیز در جستجوی راهی برای درمان این بیماری بوده‌اند. استعمال دخانیات از عوامل بسیار خطرناک ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود. همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونی‌ زنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب می‌شود. همچنین سابقه فامیلی و سقط جنین غیرطبی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه محسوب می‌شود. از شایع‎ترین علائم آن درد، التهاب، تورم، قرمزی و فرو رفتگی نوک سینه را می‎توان نام برد(بیرامی، زینالی، اشرفیان، نیکانفر، 1392).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی مفاهیم کیفیت زندگی کاری وتأثیر متقابل بهره وری

سرطان سینه 06% از سهم کلی عمر از دست رفته[10] را به خود اختصاص می‎دهد که عبارتست از عمری که یکسال می‎بایست با سلامت سپری شود ولی به علت ناتوانی ناشی از بیماری و یا آسیب و یا به علت مرگ زودهنگام از دست رفته است. این شاخص در مطالعه بار جهانی بیماری‎ها و آسیب‎ها تعریف و بکار گرفته شده است(ستایشی، اکبری، درگاهی، حقیقت خواه، 1390).

[1]. Neoplasms

[2].Melzack

[3].Wall

[4].Foley

[5]. Greenwald

[6]. Bonica

[7]. Bfrgnfr

[8].Ward

[9]. Laslow

[10]. DALYs