دانلود پایان نامه

 

مشاوره روانشناسی یعنی چه؟

مشاوره به معنای فکرکردن با مشاوره، نه واگذاری حل مسئله بهش. براین پایه، فقط با مراجعه به مطب یا دفتر مشاور، چیزی تغییر نمی کنه. باید دستورالعملا رو به اندازه دانایی و توانایی مون به کار ببندیم تا اثر مثبت اونا نمایان شه.

چی منو به مشاوره روانشناسی تشویق کرده؟

پیش از هر چیز باید به این سؤال جواب بدین. جواب این سوال ممکنه راه مشاوره رو عوض کنه:

 • فکر می کنم مشاور می تونه معجزه کنه؟
 • فکر می کنم با مراجعه به مشاور میتونم تموم مشکلاتم رو ساده و زود حل کنم؟
 • فکر می کنم الان مراجعه به مشاور یکی از نشونه های فرهیختگی و نزاکته؟
 • می خوام فقط با یکی درددل کنم؟
 • می خوام با مراجعه به مشاور، دهن اطرافیانم رو ببندم تا دیگر به من پیله نکنن؟
 • واقعا از مسئله ای که برایم پیش اومده، آزرده و پریشون شده ام؟ اگه بله، واقعا حاضرم واسه واسه بهبود وضع فعلی خود سعی کنم؟
 • حاضرم واسه حل مشکلات خود، مسئولیت پذیری و آگاهی بیشتری به دست بیارم؟
 • شجاعتِ تصمیم گیری و رویارویی با ترسای خودم رو دارم یا اینکه بدون میل به دانستن واقعیت، تنها می خوام از مشاور واسه پاک کردن صورت مسئله تأیید بگیرم؟
 • و… .

اگه انگیزه و انتظارات خود رو نشناسید، به احتمال بسیار زیاد جلسات مشاوره بی نتیجه هستش؛ حتی ممکنه نتیجه برعکس بگیرین.

چه جوری پیش از شروع مشاوره روانشناسی، مشاورم رو بشناسم؟

الان بازار پیشنهادای موفقیت و سمینارهای انگیزشی داغه. نباید به این سادگی سرنوشت و آینده خود رو در اختیار این وآن قرار داد. کار عاقلانه اینه که قبل از سرسپردگی و دنباله روی، از صلاحیت و لیاقت مشاور خود تقریبا مطمئن شید. براین پایه، اگه پس از بررسیِ انگیزهای خود به این نتیجه رسیدید که می خواید واسه حل مشکلات تون از مشاور کمک بگیرین، باید به چند نکته مهم توجه کنین:

 • مشاور مدنظرتان سایت، کانال یا صفحه ای در شبکه های اجتماعی داره؟
 • در نشریه یا پایگاهی اینترنتی فعالیت می کنه؟
 • به عنوان کارشناس، سابقه حضور در رسانه های عمومی، مثل تلویزیون، رادیو و… رو داره؟
 • در دانشگاه تدریس می کنه؟
 • سِمت اجرایی و مدیریتی داره؟
 • در چه زمینه و تا چه قسمتی تحصیل کرده؟
 • تخصص اون چیه؟ یعنی در چه موضوع و چه شاخه ای تجربه و تبحر داره؟ (بعضی زمینه های بسیار مهم و تخصصی مشاوره عبارت ان از: ازدواج، خونواده، کودک و نوجوون، اعتیاد، تغذیه، ورزش، شغل و اقتصاد، تحصیل، حقوق و….)
 • خونواده
  ازدواج

 • با چه نهادهایی همکاری کرده؟ چند سال؟ (بهزیستی، کمیته ی امداد، دادگستری، سازمان زندانا و…)
 • بقیه، به ویژه دیگر مراجعه کنندگان، درمورد اون چه میگن؟
 • مشاور رو کی به شما معرفی کرده؟ خودِ شخص معرف چند وقت از خدمات مشاور نامبرده استفاده کرده؟
 • فرد معرف، چقدر در حل مشکلات خودش موفق عمل کرده؟ نتیجه حاصل پایدار و مانا بوده؟
 • اگه نتیجه مطلوب نبوده، قصور و کم کاری از طرف کی بوده؟ مراجعه کننده یا مشاور؟
 • و… .

به چه روش هایی، از مشاوره استفاده کنم؟

به نظر می رسه بهترین شکل مشاوره، گفت وگوی رودررو و حضوریه. در این حالت فرصت دارین مسئله خود رو کامل تر و با آسایش خاطر بیشتری مطرح کنین. مشاور هم اگه در دریافت بعضی نکات نیاز به توضیحات بیشتر داشته باشه، می تونه فورا از شما سؤال کنه. در جدا از اینکه، مشاور با دیدن چهره و بدن شما، می تونه از روی زبون بدن و لحن صدای تون اطلاعات بیشتر و معتبر تری به دست آورد، اطلاعاتی که شاید به تنهایی از گفتار و کلام شما دریافت نشه.

در این مورد جالبه بدونین که ۵۵درصدِ مفاهیم ارتباطی از راه زبون بدن، ۳۸درصد از راه لحن و تنها ۷درصد از راه کلام بین دو یا چند نفر ردوبدل می شه. (منبع) به این نکته اضافه کنین: ضعف خیلی از ما در صحبت، جمله بندی، استفاده ی درست از لغات، ناتوانی در به یادآوردن بعضی کلمات، و دیگر مواردی که در صورت حضوری نبودن دیدار با مشاور، هر کدوم از اونا مانعی واسه انتقال و دریافت مطالب حساب می شه.

در جدا از اینکه شاید به جلسات زیاد مشاوره نیاز داشته باشین تا بتونین در مراحل حل مسئله موفقیت بیشتری به دست بیارین. بعید به نظر می رسه در چند دقیقه مشاوره ی تلفنی یا چند خط سوال نوشته شده بتونین به اینجور توفیقی برسین.

مشاوره ی تلفنی

پیشنهاد می کنیم فقط در شرایط لازم از مشاوره ی تلفنی استفاده کنین. در شرایط عادی، هدف اینه که واسه انتقال مطلب خود به مشاور به بهترین وجه، و دریافت راهنماییای لازم از اون، فرصت کافی داشته باشین. یکی از منابع بسیار خوبِ مشاوره ی شنیداری، سامانه ی صدای مشاور با شماره تماس ۱۴۸۰ه.

مشاوره ی نوشته شده

در این مورد می تونین به پایگاه های متفاوتی ایمیل بزنین یا با پرکردن فرم خواسته مشاوره، به شکل نوشتاری مطلب خود رو بنویسین. در همین قالب هم می تونین جواب خود رو دریافت کنین. در صورت استفاده از اینجور سرویسایی، از قانونی و تخصصی بودن پایگاه اینترنتی مورد توجه مطمئن شید. در این مورد می تونین از صدای مشاور راهنمایی بگیرین.

باید اضافه کرد که با صرف نظر از تأخیر احتمالی در جواب گویی، امتیاز مشاوره ی نوشته شده اینه که میشه بارها به سؤال و جواب اون مراجعه کرد و به محض فراموشی، ازنو مطالب و رهنمودهای گفته شده رو مرور کرد.

باتوجه به نکات یادشده طبق موقعیت تون، می تونین نوع مشاوره ی مطلوب خود رو انتخاب کنین. اولویت با مشاوره ی حضوری، بعد تلفنی و درنهایت کتبی.

اشکالی داره به طور هم زمان از چند مشاور استفاده کنم؟

اصلا انگیزه شما از این کار چیه؟ فکر می کنین کار از محکم کاری عیب نمی کنه؟ نگرانید نکنه یک وقت مشاور چیزی رو از یاد ببره و نتیجه مشاوره بد شه؟ در این صورت به نظرتون تنها راه حل اینه که دست به دامن چند مشاور شید؟ وقتی سرما می خورید، به طور هم زمان به چند دکتر مراجعه می کنین؟

هر مشاوری در چیزای خاص متبحر و متخصصه. هرکدام از مشاوران بر یکی از عناصر و عوامل تأکید بیشتری می کنن و هرکدام باور و بینش خاص خود رو دارن. به نظر می رسه با این کار، جدا از اینکه صرف هزینه بیشتر، هم از گندم ری بی نصیب بمونین و هم از خرمای بغداد.

اشکالی داره واسه مشاوره روانشناسی به شهر دیگری بروم؟

نه، چه اشکالی داره؟ اما قبل ازآن به این مسائل فکر کنین:

 • واقعا چاره ای ندارم جز اینکه به مشاوری در شهر دیگر مراجعه کنم؟ یعنی نمی تونم در شهر خودم مشاوری پیدا کنم که بتونه کمک ام کنه؟
 • در این صورت به اندازه کافی و به شکل درست جست وجو کردم؟
 • اگه واسه مشاوره به جلسات زیاد نیاز باشه، میتونم مثلا هر هفته به شهر دلخواه سفر کنم؟
 • دوری راه و هزینه و زمان رفت وبرگشت رو در نظر گرفتیم؟
 • و…

پس از شروع جلسات به چه نکاتی توجه کنم؟

پیش از هر چیز لازمه سعی کنین مسئله و مشکل تون رو بشناسین تا بتونین اونو خوب به مشاور منتقل کنین. واسه تحقق این هدف می تونین از خودِ مشاور کمک بگیرین. اطلاعات لازم رو از مشاور مخفی نکنین. اگه نگران قضاوت اون هستین، به روشنی بگید: «مطلبی در نظر دارم که فکر می کنم اگه گفته شه، ممکنه مفید باشه، اما نگران واکنش شما هستم. هیچ دوست ندارم از طرف شما سرزنش یا تحقیر و مسخره شوم. متأسفانه این نگرانی مانع بیان وجود من و باعث روراست نبودنم با شما شده. لطفا کمکم کنین تا بر این مشکل پیروز شدم.»

مشاور باید کسی باشه که در مقایسه با بقیه، بیشتر از همه بهش اعتماد داشته باشین. اگه این طور نباشه، دارین نادانسته و ناخواسته میدون ی سوءاستفاده از خودتون رو واسه بقیه باز می کنین.

نکته مهم دیگر، اینه که مشاور بیشترین حد می تونه به شما پیشنهاد بده، نه فرمون. پیشنهاد یا قضاوت مشاور، وحی منزل نیس و خیلی راحت می تونین اونو قبول نکنین. ، وقتی اونو ناپذیرفتنی و نشدنی می ببینن، حق دارین این نکته رو بهش گوشزد کنین. هیچوقت همچین چیزی رو نگفته نذارین ، چون شما از زمان، انرژی و سرمایه اقتصادی خود مایه گذاشته اید. دریافت راهنماییِ معتبر و مناسب حق شماس. در جدا از اینکه، وظیفه ی مشاوره که به شما بیاموزد یا دست کم کمک کنه خودتون مسئله خودتون رو حل کنین. همچین چیزی محقق نمی شه، مگه اینکه بین شما و مشاور، در راه حل مسئله، رابطه ای صمیمی شکل بگیره.

واسه جلوگیری از زیانای احتمالی چه کنم؟

به هرترتیب، مشاور هم انسانه و آدم هم موجودی ممکن الخطاست. ممکنه به دلیل برداشت نادرست از راهنماییای اون، درعوضِ بهبود وضع ، به معضلات جدید دچار شید. اگه می خواید کار به اینجور موقعیتای تلخی نرسه، لازمه از این مسئله مطمئن شید که مشاور مدرک و مجوز رسمی و معتبر داره یا نه. در این صورت اگه اختلافی بین شما بروز کنه، می تونین شکایت خود رو از مجرای قانونی پیگیری کنین.

اگه مشاورتان شما رو به شرکت در فلان کارگاه یا دوره آموزشی دعوت کرد، حتما باید مجوز رسمی و قانونی از نهادهای در رابطه داشته باشه؛ وگرنه، در صورت بروز هرگونه مشکلی، دست شما به جایی نمی رسه و نمی تونین مسئله ار از راه قضایی پیگیری کنین. اصرار و تأکید روی این نکته به این دلیله که الان ممکنه هرکسی ادعای مشاوره کنه. راهنمای بقیه بودن، کار هرکسی نیس. اینا به کنار؛ از کجا مطمئنید فرد مدعی، با شما صادقه؟ شاید مشغول فعالیتی غیرقانونیه. روشنه که واسه آسودگی خاطر، بهترین کار پرس وجو از نهادهای قانونیه.

ناهماهنگی بین نظام ارزشی خود و مشاورم رو چه جوری تشخیص دهم؟

همونجوریکه گفته شد، هیچکی بی عیب نیس، اما مشاور باید در مقایسه با بقیه، در مورد ی مسئله شما، بیشترین تخصص و اعتمادآفرینی، و کمترین و بی خطرترین اشکالات رو داشته باشه. مشاور، نقش همراه شما رو بازی می کنه؛ اگه تونسته باشه بر مشکلات قبلی خود غلبه کنه، به حق، صلاحیت همراهی شما رو داره. در این شرایط، اون بلد راه. اما وگرنه، چیکار باید کرد؟

اثر مالکیت به ما نشون می ده که راحت تر می تونیم واسه بقیه تصمیم بگیریم، درحالی که اگه بخوایم همون تصمیم رو واسه خودمون در پیش گرفتن کنیم، به احتمال زیاد ماجرا بسیار متفاوت میشه. پس اگه در پاره ای از موارد، راهنمایی مشاور در نظر شما ناممکن، سخت، بی فایده یا غیردوست داشتنی بود، خیلی هم تعجب نکنین. بر همین پایه، بعضی از مهم ترین مشکلاتی که ممکنه بین رابطه با مشاور با اونا روبه رو شید، به قرار زیره:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان اسهال با چند روش خونگی سریع؛ داروهای بدون نسخه و خوراکی های مفید 

مشاور به من فرمون می ده

فکر میکنه من برده ی اون هستم. اگه بخوام چون وچرا بیارم، به جای گفت وگو و سعی واسه شناخت دقیق مشکل و جست وجوی راه حل مناسب، سعی می کنه به هر طریقی منو قانع کنه که بیشتر ازم می دونه و تجربه اش بیشتر از منه. اون به جای من و به نمایندگی ازم تصمیم میگیره.

مشاورم دیکتاتور و خودرأیه

به جای کمک به من، به دنبال اثبات درستی ادعای خویشه. می خواد به من ثابت کنه که نمی فهمم و چون واسه حل مشکل خود بهش نیاز دارم، پس باید مطیعش باشم. یکی از دوستانم برایم تعریف کرد که واسه حل مسئله ای عاطفی به مشاوری مراجعه می کنه. مشاور بهش می گه: «با توضیحاتی که دادی، نشونه که اون خانوم به شما علاقه نداره.» بعد بین مشاور و دوستم بحث و جنگ شکل میگیره. مشاور درنهایت می گه: «موفق نمی شی با اون ازدواج کنی.» دوستم جواب می ده: «قول میدم که با اون ازدواج می کنم.» مشاور می گه: «سر یک سکه ی طلا با تو شرط می بندم که نمی تونی!»

مشاور به علائق و توانمندیام توجه نمی کنه

راه حل و روشی به من پیشنهاد می کنه که خودش نمی خواد یا نمیتونه بکنه. من شرایط خاصی دارم که اجرای راهنمایی و راه حلای مشاور رو ناممکن می کنه، اما اون به این مسائل بی توجه. گویی سواریه که از پیاده خبر نداره. به قول معروف، نفسش از جای گرم درمی آید. بر همین پایه، بعضی وقتا عوض همدلی با من، منو به پاک کردن صورت مسئله و فراموشی اون دعوت می کنه.

مشاورم بخیله

خوش نداره من به موفقیت برسم. سعی می کنه منو همون جا که هستم، نگه داره و ازم بخواد که به همین که دارم، راضی باشم. فکر میکنه موفقیت من، منحصرا در اثر راهنماییای اوست. پس به خود اجازه می ده که هدف زندگی ام رو مشخص کنین.

مشاورم ترسوست

عافیت طلبی در وجود اون موج می زنه، اون اونقدر که حاضر نیس از منطقه امن خود خارج شه. نیاز به باقی موندن، از اون موجودی محافظه کار ساختهه که به جای رویارویی با مسائل، بیشتر مایل به صلح و صلح کاریه. اینجور مشاوری به طورحتم جسارت زورآزمایی با معضلات رو ازم سلب می کنه.

مشاورم عاقل و دوراندیش نیس

این یکی واقعا ضعفی خطرناک و چه بسا گناهی نابخشودنیه. مشاوری که نمیتونه نتیجه راهنمایی هاش رو تصور کنه، به چه دلیل باید در مقام راهبر بگیره؟

مشاورم به روز نیس

اندیشه ارتجاعی و طرز فکری واسه زمان پارینه سنگی داره. از شرایط فعلی دنیا، پیشرفتای جدید و آداب ورسوم جاری در جامعه ی امروزی بی خبره. فکر میکنه درسای قبلی، بازم حتما می تونن جواب گوی مسائل نوین هم باشن.

مشاورم طمع کاره

واسه جیب من کیسه دوختهه. استخوان لای زخم می ذاره تا در فرصت مناسب، از این آب گل آلود ماهی بگیره. منفعت اون وابسته به مشکلات منه. اگه مسئله ام حل شه، انگار نون اون آجر شده.

مشاورم منفعت طلب و نتیجه گراست

طرف دار «بردن به هر قیمتی» است. از نظر اون هدف وسیله رو توجیه می کنه. پس مثل ماکیاولیستا پیشنهادهای غیراخلاقی و ضدارزشی می ده. این پیشنهادها به عزت نفس من آسیب می زنه.

مشاورم اثبات گراست

نمیتونه به بالاتر از محسوسات فکر کنه. به محض اینکه از درک شمی و ذاتی خود صحبت می کنم، روی احساس و اندیشه ام خط بطلان می کشه و منو به خروج از دایره ی عقلانیت و منطق متهم می کنه. از نظر اون هرچه از نظر علمی ثابت نشه، مردوده. نمیتونه یا نمی خواد محدود کردن علم بشری رو قبول کنه.

مشاورم ساکته

بده بستان کلامی بین من و اون تعریف نشده. درعوض، فقط با توجه و تمرکز به من نگاه می کنه. منتظره خودم جواب خودم رو بدهم. آخرش هم می گه: «انتخاب با خود توست!»

مشاورم به من و مسئله ام دل نمی ده

پیش از شنیدن کامل صحبت ام جواب آماده در آستین داره. واسه تشریح و توضیح مشکلاتم به من امان نمی ده. یک لحظه به این فکر نمی کنه که شاید مسئله من حتما تکرار مسائل مراجعه کنندگان قبلی اش نباشه.

مشاورم فقط از تجربه های موفق خود می گه

انگار که از هر عیب و نقصی مبراست و قراره اون الگو باشه و من دنباله رو. فکر میکنه داشتن مشکل و تصمیم گیری اشتباه، به اعتبارش آسیب می زنه. باور داره جای اینجور کسی روبه روی مشاوره، نه صندلی مشاور.

ویژگیای مشاور موثر چیه؟

چار نکته کلیدی هست که همیشه در تصمیم گیری باید مورد توجه بگیره. اگه واسه تصمیم گیری از مشاور کمک می گیرین، اونم مجبور به رعایت این چار نکتهه: «مشاور موظفه باتوجه به علائق، تواناییا، مصلحتا و اولویتای مخصوص شما تصمیم بگیره، نه خودش.»

در جدا از اینکه، مشاور باید به شما کمک کنه که خودتون تصمیم گیری رو یاد بگیرین. وگرنه، موفقیت شما واسه اون و مسئولیت شکست تون هم به عهده ی اون هستش. برابر تعریف مشاوره، وظیفه ی مشاور، فکرکردن با شماس، نه واسه شما.

دیگر ویژگیای مهم مشاور موثر

غیر از این دو نکته، بقیه ویژگیا رو به قلم «باربارا دی آنجلیس»، به نقل از کتاب « از باربارا بپرسید»بخونین:

 • مطمئن شید که رابطه شما و مشاور یا روان درمانگرتان به قدرکافی گرم و محبت آمیزه تا با احساس امنیت تموم بتونین درمان شید… .
 • مطمئن شید که مشاور یا روان دکتر شما در گذشته، خود از مشاوره و روان درمانی بهره مند شده و التیامی رو که شما به دنبال اون هستین، خود هم قبلا در بعضی جنبه های روحی اش به دست آورده… .
 • مطمئن شید مشاور و روان دکتر شما، هم بر کشف منبع و منشأ الگوهای رفتاری و احساسیِ ناخواسته ی شما تمرکز کرده و هم راه ها و روشایی عملی و قابل لمس و قابل اجرا به شما ارائه می ده… هر مشاور و روان دکترِ خوب به شما تکلیف و تمرینایی میده تا بتونین در عمل، میزان تغییر و پیشرفت داخلی خود رو در زندگی بسنجنید.
 • بسیار مهمه که از همون اولین جلسه ی حضور در مقابل مشاور و روان دکتر، تغییرات و پیشرفتایی رو مشاهده کنین و استفادهای عملی زیادی ببرین. خنده دار و احمقانهه که باور داشته باشیم باید ده بیست جلسه صبر کنیم تا کم کم شاهد تغییر و پیشرفت زندگی خود باشیم.

به تنهایی مشاوره بروم یا مثلا با همسر یا فرزندانم؟

به نظر می رسه حضور مراجعه کننده با همراه، نتایج مفیدتری به دنبال داشته باشه. آموزش به یک نفر بدون توجه به بقیه مسائل و شرایط مربوط به دیگر افراد دور و بر اون، بیشتر بی فایده س، مگه اینکه مراجعه کننده تنها و مجرد زندگی کنه. وقتی قراره وضعیت بهبود یابد، بدون همکاری بقیه، همچین چیزی تقریبا غیرممکن یا کم بازده. پیرو همین نکته، خیلی از سازمانا، ادارات، شرکتای بزرگ و… به جای مراجعه به مشاور، اونو به جمع کارمندان خود دعوت می کنن.

چه جوری به تخلفات روان شناسی رسیدگی کنم؟

اگه از مشاور خود شکایت دارین، دست روی دست نذارین . سازمان نظام روان شناسی و مشاوره مسئول رسیدگی به این شکایاته. اسامی روان شناسان دارای مجوز در پایگاه اینترنتی این سازمان ثبت شده. در جدا از اینکه، این سازمان در هر استان شعبه داره. می تونین با مراجعه حضوری، شکایت خود رو مطرح کنین. راه ارتباطی دیگر، تماس با شماره ۸۸۲۲۵۱۰۶ الی ۱۴ه. ، واسه شکایت از تخلفات هم هیچ هزینه ای از افراد گرفته نمی شه.

مشاوره رو تا کی ادامه بدهم؟

اگه بنابه تشخیص مشاور، مراحل مشاوره به زمان بیشتری نیاز داره، قبل از شروع جلسات، مدت زمان تقریبی دوره رو از اون بپرسید. اگه بهش موعد نزدیک شدید و بدون اتفاق پیشامد جدیدی، مشکل تون بازم حل نشده مونده بود، بررسی کنین مشاور محاسبه نادرستی از مسئله شما داشته یا اینکه شما کم کوشی کردین.

به هرحال، واسه ادامه جلسات، در صورت امکان می تونین خواستار تخفیف شید. اینجوری، می تونین به مشاورتان نشون بدین که وقت و پول تون بی اندازه واسه تون مهمه.

پول-نام-تصویر

اگه به راه حلای مشاور باور نداشتم، چه کنم؟

یکی از معضلات گسترده، اینه که مراجعه کننده به هر دلیلی به راه حل مشاور باور نداره یا نمیتونه اونو بکنه. این نکته ممکنه نشونه ای باشه که مشاور به قدر لازم شما و مسئله تون رو نشناخته یا واسه تون وقت نگذاشتهه. در این شرایط، پیش از اجرای راه حلا و رهنمودهای مشاور، با روشنی و قاطعیت، موضع خود رو اعلام کنین. هدف مشاور باید کمک به شما باشه. اگه پیشنهاد اون غیرکاربردی یا به درد نخور به نظر می رسه، وظیفه ی اوست که درباره این مسئله، حساس باشه. شما به مشاور پول نمی بدین که انتظارات اونو برآورده کنین؛ اوست که از شما پول میگیره تا به شما در حل مشکل تون کمک کنه.

اگه از مشاوره روانشناسی نتیجه نگرفتم، چه کنم؟

پیش از هر چیز به خود مشاور مراجعه کنین. بهش بگید که هم فکری مشترک تون به نتیجه مطلوب منجر نشده. اگه بهش نگید که کمکش بی فایده بوده، چه بسا فکر کنه به شما خدمت کرده و در مشاوره با دیگر مراجعه کنندگان هم به اشتباهات خود ادامه بده.

اگه مشخص شد که مشاور یا شما هیچ کدوم کوتاهی نکردین، قدم دیگر اینه که اون شما رو به مشاوری قوی تر از خود برگشت بده. اون بیشتر از شما همکاران تراز اول خود رو می شناسد. می تونین از اون بخواهید به همکارش نامه ای بنویسه و در اون، مشکل شما، روند مشاوره و نتیجه اونو گزارش بده. اگه اینجور شه، به احتمال بسیار زیاد، شما با انسانی بی اندازه فروتن و خیرخواه مشاوره کردین، چون قبول کردن اشتباه و مسئولیت شکست، کار هرکسی نیس!

جدا از اینکه این کار، انگیزه خود رو از مراجعه به مشاور، دوباره بررسی و بعد درباره مسئله دلخواه خود بخونین. اگه کمی مطلع باشین، می تونین صحبتای مشاور جدید رو بهتر درک کنین. اصلا از خود اون چند منبع علمی معتبر بخواهید تا درعوضِ باخبر شدن از نکات و رهنمودهای اصیل، در دام سایتای عمومی اسیر نشید، سایتایی که فقط واسه افزایش بازدید از هر دری سخنی میگن.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید