دانلود پایان نامه

 

به احتمال زیاد در طول زندگی تون بارها واسه مصاحبه شغلی آماده میشید. نشونه که هر مصاحبه با مصاحبهای دیگر متفاوته، به خاطر این ساده که هر شغل با شغل دیگر و هر مصاحبه گر با دیگری فرق داره. اما در تموم مصاحبها مواردی هست که به کم تغییر می کنن. این مقاله رو بخونین تا ببینین که در مصاحبه شغلی چه بگیم.

 

۱. از قبل درباره شرکت اطلاعات جمع آوری کنین

واسه اینکه به مصاحبه گر بفهمانید در مورد شرکت به اندازه کافی تحقیق کردین، اطلاعاتی رو که جمع آوری کردین، با اون در بین بذارین. قبل اینکه در مصاحبه شغلی حاضر شید، نگاهی به سایت شرکت، شبکه های اجتماعی، آخرین مقاله ها و هر چه به دست میارید بندازین. بخش ی فعالیت شرکت و اتفاقای مربوط بهش رو بشناسین. اطلاعاتی رو که به دست آورده اید با وظایفی که قراره در اون شرکت انجام بدین رابطه بدین تا مصاحبه گر رو قانع کنین که به شرکت علاقه دارین.

۲. درباره تجربه هاتون در شغل قبلی صحبت کنین

کسی که قراره با شما مصاحبه کنه، حتما درباره تجربه های قبلی تون از شما سؤالاتی خواهد پرسید. به این سؤالا به عنوان فرصتی واسه ثابت کردن توانایی هاتون در انجام شغل مورد نظر نگاه کنین. در مورد کارای مشابهی که قبلا انجام دادین و نتایج اونا صحبت کنین. توضیح بدین که موفقیتای قبلی شما، به موفقیتای دیگری در شغل جدیدتون کمک می کنن. به این صورت ارزش خود رو واسه شون به نمایش بذارین.

۳. نشون بدین توانایی بالایی در کار گروهی دارین

توانایی کار گروهی مثل خصوصیاتیه که کارفرمایان بسیار از اون استقبال می کنن. مصاحبه گر می خواد از شما که در گذشته به چه نحوی کار تیمی خود رو پیش برده و در اون به موفقیت رسیده اید. وظیفه تون در گروه و سهم خود در به ثمر رسیدن موفقیتای قبلی رو واسه مصاحبه گر توضیح بدین. شرکتا می خوان گروه هایی رو در زیرمجموعه ی خود راه اندازی کنن که مدیریت خودشون رو مسئول شده و خروجی قابل قبولی داشته باشن.

۴. ثابت کنین بدون معطلی به دنبال یادگیری هستین

کارفرمایان می خوان تمایل شما به یادگیری و موافق شدن با روش ها و قوانین جدید رو بدونن پس درباره علاقه تون به یادگیری صحبت کنین (البته اگه واقعا مشتاق یادگیری هستین!). به مصاحبه کنندگان بگید که همیشه مقاله هایی واسه شناخت روندهای جدید صنعت، مطالعه و با افراد باتجربه مشورت می کنین، هم این کارا رو انجام بدین. حتی می تونین به چند مورد از مجلات و صفحات اینترنتی که مطالعه کردین، اشاره کنین.

۵. نشون بدین آدم باانگیزه ای هستین

وقتی به مصاحبه کننده می گین آدم باانگیزه ای هستین، باید اونو در عمل هم نشون بدین. باانگیزه بودن یعنی:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در جمع های کاری چه جوری باید رفتار کنیم؟ 

  1. مشتاق بودن واسه کمک به بهتر شدن کارکرد شرکت؛
  2. تولید کننده بودن در شغل تون.

هر دوی این موارد به کارفرمایان نشون میدن که در انجام وظایف تون کوتاهی نخواهید کرد. توضیح بدین که چیجوری این انگیزه بالا در گذشته به شما کمک کرده و به شکل خاص در آینده هم به شما کمک میرسونه تا وظایف تون رو بهتر بکنین.

۶. هیجان تون رو واسه این شغل جدید بگید

داوطلب باهیجان، کسیه که کار رو فقط واسه رفع نیاز نمی خواد. زمانی که از هیجان حرف میزنین فقط نیاز بهش شغل رو بیان نمی کنین بلکه در صورت به دست آوردنش، تموم سعی تون رو صرف اون می کنین. وقتی مصاحبه کننده هیجان تون رو ببینه، در قبال وظایفی که به شما محول می کنه خیالش راحت می شه. کارفرمایان، به کارمندان خوش بین نیاز دارن. هیجان بالای شما نشون دهنده ی نظر مثبت تون نسبت به شغل آینده تونه.

۷. نشون بدین که برنامه مشخصی تو ذهن دارین

مهمترین موضوعی که در مصاحبه تون پیش رو دارین، نشون دادن منفعتیه که از استخدام شما به شرکت می رسه و نه نفعی که شما از استخدام در اونجا می برین. این فرق مهم رو در طول مصاحبه از یاد نبرین. به کارفرمایان توضیح بدین که چیجوری وظایفی رو که لازمه انجام شغل تونه، انجام میدید و به چه دلیل شما بهترین شخص واسه اجرایی کردن ایده هاتون هستین. حتما نباید تموم جزئیات عملی شه ولی چند ایده ی کلی که فکر می کنین به نتایج خوبی منجر می شن و دلیل اجرایی شدن اونا رو مطرح کنین.

۸. مشخص کنین تا کِی می تونین با شرکت همکاری کنین

این موضوعی اضافیه که ممکنه مطرح کردنش در مصاحبه درست نباشه، اما خوبه از مطرح کردنش در مصاحبه دریغ نکنین. مصاحبه کننده می خواد بدونه که شما آینده خود رو در اون شرکت می ببینن و برنامه ای واسه خروج سریع از شرکت ندارین. اگه علاقه دارین به مدت طولانی در شرکت کار کنین، این مورد رو در مصاحبه شغلی خود اشاره کنین.

شما چه واسه سِمت مهندسی و چه منشی دفتری خواسته داده باشین، موارد فوق خیلی کم تغییر می کنن. اگه موارد بالا رو بین مصاحبه شغلی به یاد داشته باشین، بهترین کارکرد رو در تموم مصاحبهای شغلی پیش رو دارین.

منبع : businessinsider


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید