دانلود پایان نامه

 

اگه دقیقا نمی دونین تصمیم گیری چیه باید بگم تصمیم گیری مراحل سختیه که در بیشتر مواقع استرس و اضطراب زیادی داره و اگه هنگام تصمیم گیری همه گزینه ها و نتایج اونا رو بررسی نکنین، ممکنه خاطر جمع نبودن و پریشونی تا خیلی وقت آزارتان بده. یکی از بهترین راه ها واسه اطمینان از درستی تصمیم گرفته شده، نوشتن مراحل اینه. این کار هم اصول و روش خاص خودشو داره. درخت تصمیم گیری، طرحی ساده و کارامده که در تصمیم گیریا به کمک تون میاد. با کمک درخت تصمیم گیری می تونین منطقی و عاقلانه تصمیم بگیرین. درخت تصمیم گیری در کنارآمدن با نگرانیای بی موردی که آرامش تون رو پریشون کردن هم بسیار مؤثره.

آرامش

 

چیجوری یک درخت تصمیم گیری طراحی کنیم؟

درخت تصمیم گیری، یک نمودار ترسیمیه که روند تصمیم گیری یا یه سری از تصمیمات رو نمایش می ده؛ یک وسیله کمکی واسه تصمیم گیریه و از یک گراف یا مدل درخت مثل که تصمیمات و نتایج محتمل اونا رو نمایش می ده، تشکیل شده. در تجارت از اون به خاطر تعیین سیاستای شرکت یا ابزاری واسه کمک به کارمندان استفاده می کنن. درخت تصمیم گیری، تصمیمات سخت رو به تصمیمات کوچیک تر، ساده تر و منطقی تر تقسیم می کنه؛ به این صورت می تونه همه افراد رو در تصمیمات سخت کمک بده. اینجا شما می تونین یاد بگیرین چیجوری یک درخت تصمیم گیری ساده، واسه رفع نیازها و روبرو شدن با نگرانی هاتون بسازین.

قدم اول: صورت مسئله رو مشخص کنین

۱. تصمیمی رو که در آخر می خواید بگیرین، مشخص کنین

قبل از شروع طراحی درخت تصمیم گیری، باید موضوع اصلی درخت یا مشکلی رو که می خواید حل کنین، پیدا کنین. مثلا، ممکنه مشکل اصلی یا تصمیم پایانی تون، مدل ماشینی باشه که می خواید بخرین. واسه پرهیز از سردرگمی و افزایش شفافیت موضوع، در هر زمان تنها روی یک مسئله تمرکز کنین.

۲. جرقهای فکری تون رو بنویسین

جرقهای فکری به شما کمک می کنن که ایده هاتون رو گسترش بدین. متغیرهای وابسته به تصمیمی که می خواید با درخت تصمیم گیری مطرح کنین رو روی یک برگه ی جدا یا در حاشیه ی برگه ی اصلی تون بنویسین.

مثلا، اگه واسه «خرید ماشین» درخت تصمیم گیری می سازید، متغیرهایتان می تونن قیمت، مدل، میزان مصرف سوخت، ظاهر و امکانات باشن.

۳. متغیرهایی رو که مشخص کردین، اولویت بندی کنین

مشخص کنین کدوم بخشا واسه تون بیشترین اهمیت رو داره و اونا رو به ترتیب اولویت اول تا آخر فهرست کنین. بسته به نوع تصمیمی که می خواید بگیرین، می تونین متغیرهایتان رو برحسب اولویتای زمان، اهمیت و یا هر دو منظم کنین.

اگه می خواید یک وسیله نقلیه ی ساده، جهت رفع نیازای روزمره تون تهیه کنین، شاید اولویتای درخت تصمیم گیری خرید ماشین رو اینطوری قرار میدید: قیمت، مصرف سوخت، مدل، ظاهر و امکانات. اما اگه همون ماشین، هدیه ای واسه نامزدتان باشه، شاید اولویتای تون اینطوری هستش: ظاهر، مدل، امکانات، قیمت و مصرف سوخت.

قدم دوم: یک درخت تصمیم گیری ساده طراحی کنین

۱. یک دایره رسم کنین

درخت تصمیم خود رو با رسم یک دایره یا مربع در یک گوشه کاغذ شروع کنین و مهم ترین متغیر تصمیم تون رو داخل اون بنویسین. در مثال خرید یک وسیله نقلیه ساده، دایره ای در گوشه طرف چپ برگه تون رسم کنین و داخل اون بنویسین: «قیمت».

۲. شاخه بندی کنین

کمه کم ۲ تا ۴ شاخه از اولین متغیرتان خارج کنین. واسه هر شاخه، گزینه یا گزینه هایی رو که اون متغیر در اختیارتون قرار می ده، مشخص کنین. در مثال خرید وسیله نقلیه، از دایره ی «قیمت»، می تونین سه شاخه با عنوانای، «زیر ۳۰ میلیون تومن»، «بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومن»، و «بالای ۶۰ میلیون تومن» خارج کنین.

۳. در انتهای هر شاخه، دایرها و مربعای جدید رسم کنین

دایرها و مربعای بیشتر، اولویتای بعدی شما رو از فهرست متغیرهایتان نمایش میدن. شاخه هایی رو که از اون دایرها خارج می شن، به عنوان گزینه های بعدی رسم کنین. بسته به پارامترهایی که واسه انتخاب اول تون در نظر گرفتین، در بسیاری موارد، گزینه های مربوط به هر مربع در هر زیرمجموعه با دیگری متفاوت هستش.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان نا آرومی معده و روده و دلیل اون؛ این مریضی مسریه؟ 

در همون مثال خرید ماشین، همه گزینه ها در قدم بعدی به «مصرف سوخت» منتهی می شن. گزینه هایی که از دایره ی «مصرف سوخت» واقع در انتهای هر شاخه قیمت خارج می شن، محدوده متفاوتی دارن؛ چون ماشینای مختلف میزان مصرف سوخت متفاوتی هم دارن.

۴. اضافه کردن مربعا و شاخه ها رو ادامه بدین

نمودارتان رو گسترش بدین تا شکل پایانی انجام بشه. طبیعیه که در بین طراحی درخت تصمیم، متغیرهای بیشتری به ذهن تون برسه. در بعضی موارد، اونا تنها در یک شاخه درخت اعمال می شن و در موارد دیگر، همه شاخه ها رو تحت اثر قرار میدن.

قدم سوم: واسه نگرانی هاتون یک درخت تصمیم گیری طراحی کنین

۱. درخت نگرانی رو دریابید!

درخت نگرانی به شما کمک می کنه بفهمین چه چیزایی شما رو نگران کرده، نگرانیا رو به مشکلات قابل حل تبدیل کنین و تصمیم بگیرین چه زمانی می تونین اونا رو آزاد کنین. دو دسته از مشکلات هیچ وقت ارزش نگرانی ندارن؛ یکی اونایی که می تونین حل شون کنین، و دیگری اونایی که حل کردن شون از توانایی شما خارجه.

 • با استفاده از طرح درخت نگرانی، یکی از نگرانی هاتون رو بررسی کنین. اگه نگرانی تون واسه مشکلیه که نمی تونین کاری براش بکنین، باید از نگرانی دست وردارین. اگه واسه تون سخت بود، حواس تون رو با مسائل دیگری پرت کنین.
 • اگه نگرانی تون واسه مشکلی بود که می تونین حل کنین، حلش کنین! دیگر لازم نیس نگرانش باشین، چون برنامه ای واسه حل کردنش دارین.
 • اگه دوباره نگرانی به سراغ تون اومد، به خودتون بگید واسه حل اون مشکل برنامه دارین، پس لازم نیس نگران باشین.

۲. مشخص کنین نگران چه هستین

واسه حل مشکل، اول باید در بیان اون روشن باشین.

 • به سؤال «نگران چی هستم؟» جواب بدین. جواب رو بالای برگه تون بنویسین. اون جواب، موضوع اصلی درخت تصمیم گیری تون هستش.
 • مثلا، مشکل اصلی شما ممکنه این باشه که در امتحان ریاضی مردود شدین و نگران اون هستین.

۳. بررسی کنین کاری هست که بتونین در این مورد بکنین؟

اولین قدم واسه کنارآمدن با نگرانی تون، اینه که بفهمین واسه حل مشکل چه کاری می تونین بکنین.

 • یک شاخه از موضوع اصلی درخت تصمیم تون خارج کنین و در انتهای اون بنویسین: « میتونم در این رابطه کاری انجام بدهم؟»
 • بعد دو شاخه «بله» و «نه» از سوال قبلی خارج کنین.
 • اگه جواب تون منفی بود؛ دور واژه نه خط بکشین و نگرانی تون رو با اطمینان خاطر کنار بذارین.
 • اگه جواب تون مثبت بود؛ روی یک برگه ی جدا، فهرستی از کارایی رو که می تونین بکنین، یا راه هایی که به شما نشون میدن در این موقعیت چه کاری مناسب تره، تهیه کنین.

۴. از خودتون بپرسید الان چه کاری می تونین بکنین؟

بعضی از مشکلات رو می تونیم خیلی سریع برطرف کنیم، یه سریای دیگه هم زمان بیشتری لازم دارن.

 • از آخرین جواب تون (بله یا نه) یک شاخه خارج کنین و بنویسین: « کاری هست که همین الان بتونم انجام بدهم؟»
 • دوباره از شاخه قبلی، دو شاخه «بله» و «نه» خارج کنین.
 • اگه جواب منفیه، دور «نه» خط بکشین. بعد به راه حلای جلو تون فکر کنین و در یک برگه ی دیگر واسه آینده برنامه ریزی کنین. تصمیم بگیرین چه زمانی می خواید برنامه تون رو پیاده کنین. در آخر می تونین نگرانی رو آزاد کنین و به کار دیگری مشغول شید.
 • برنامه-ریزی

 • اگه جواب مثبته، دور «بله» خط بکشین. بعد راه حلا رو پیش بکشین، برنامه ریزی کنین و انجامش بدین. پس از اون می تونین نگرانی رو کنار بذارین و کار دیگری بکنین.

پیشنهاد:

واسه اینکه سریع تر جدا سازی و بررسی کنین، می تونین در درخت تصمیم تون از رنگای مختلف استفاده کنین.

معمولا بهتره به جای برگهای کوچیک ، از برگهای بزرگ استفاده کنین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید