دانلود پایان نامه

 

ایلان ماسک کار آفرین موفق و بنیانگذار شرکتایی مثل تسلا ، پی پال، سولارسیتی و اسپیس ایکس (Space X) است که واسه رسیدن به اهدافش هیچوقت دست از سعی ورنداشته و مصمم و بااراده پیش تاختهه. خیلیا اونو بعد از استیو جابز اثر گذارترین فرد در دنیای تجارت میدونن. ما در این مقاله می خواهیم درسایی از موفقیت ایلان ماسک رو معرفی کنیم که واسه کارآفرینان جوون، مفیده.

ایلان ماسک از اون دسته کارآفرینانیه که تقریبا هر روز اسمش در خبرا شنیده می شه و اثر مهمی در تکنولوژیای روز داره. یک روز اونو در اخباری درباره تسلا می بینیم و روز دیگر در حالی که موفقیت هاش در اسپیس ایکس رو جشن میگیره. اون به عنوان یک کارآفرین به آسونی به این موفقیتا دست نیافتهه. همین چند سال پیش ایلان با مشکلات حرفه ای و شخصی زیادی دست وپنجه نرم می کرد و حساب بانکی اش تقریبا خالی بود. درسای زیادی در موفقیت ایلان ماسک خصوصا واسه کارآفرینان جوون وجود دارن که می خواهیم چند تا از اونا رو با شما در بین بذاریم.

۱. به ایده های خود اطمینان کنین

اولین کار و کاسبی ایلان به نام Zip2 که یک فهرست مشاغل و نیازمندیا مثل به شرکت Yelp بود، زمانی تاسیس شد که هنوز اینترنت خیلی عادی نشده بود. وقتی ایلان و برادرش پیش مغازه داران می رفتند و از اونا می خواستن که مغازه های خود رو در بستر اینترنتی اونا ثبت کنن، هیچ کدوم راضی به این کار نمی شدن. ولی اونا به ایده ی خود ایمان داشتن، شرکت رو تاسیس کردن و در آخر اونو به «کامپَک» (Compaq) به ارزش ۴۰۷ میلیون دلار فروختن. ایلان به حدی کارش رو دوست داشت که شبا در کنار میزش می خوابید و صبحا همکارانش اونو بیدار می کردن.

۲. زود و پرقدرت شروع کنین

مثل کار و کاسبی نیازمندیای Zip2، ایلان از همون اولین روزای اینترنت به بانک اینترنتی فکر می کرد. اون میخواس بانک آنلاینی افتتاح کنه که روزی بتونه از همه بانکای دیگر پیشی بگیره. ماسک با پولی که از فروش Zip2 به دست آورده بود، شرکت آنلاین نقل و انتقال مالی X.com رو ساخت. اون به خاطر این که در مسائل مالی اطلاعات زیادی نداشت، به افرادی که در این مورد علم کافی داشتن ملحق شد وبعدا این شرکت با شرکت بزرگ «پی پال» ترکیب شد تا به همراه همدیگه یکی از بزرگترین درگاهای انتقال پول دنیا شن.

پول-نام-تصویر

۳. همیشه تکالیف تون رو انجام بدین و با آمادگی کامل به طرف ایده های خود برید

در تاریخ مدرن، ایلان ماسک بعد از استیو جابز تنها کسیه که تا این حد بر صنایع و تجارتای مختلف اثر گذاشته. ما در فعالیتای حرفه ای ماسک مثل Zip2، تسلا، پی پال، و اسپیس ایکس تجارتای مختلفی می بینیم. اما دلایل موفقیتش چه چیزایی هستن؟ اون همیشه آمادهه و همیشه تکالیفش رو به طور کامل انجام می ده. زمانی که ماسک وارد صنعت هوانوردی شد، خیلی از غولای این صنعت تصور می کردن اونم مثل خیلی از میلیونرهاییه که فقط واسه سرگرمی به این صنعت بین و خیلی زود هم شکست می خورن. ولی ایلان ماسک فرق می کرد. اون با آمادگی کامل و با اهداف مشخص وارد این صنعت شد و حالا به جایی رسیده که استانداردها رو اون تعیین می کنه.

۴. افراد جوونِ بااستعداد رو استخدام و به اونا اعتماد کنین

ایلان تیمش رو هم در اسپیس ایکس و هم در تسلا از بین جوونا با استعداد انتخاب کرد و واسه این کار همیشه خودش پیشقدم می شد و با مهندسان جوون و با استعداد تماس می گرفت. با اینکه تیم بی تجربه اون اشتباهات زیادی انجام دهنده می شن، اما به خاطر انرژی ای که دارن و رهبری جست و خیز که از اونا حمایت می کنه هنوزم می تونن بهترین نتایج رو به دست بیارن. ولی همه اینا به شرطیه که خودتون از بقیه بیشتر کار کنین. یکی از همکاران ایلان ماسک می گه، زمانی که همه اعضای تیم ۲۰ ساعت در روز کار می کردن، ایلان ۲۳ ساعت کار می کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   داشتن پوستی نورانی با خوردن یک نوشیدنی خوشمزه 

۵. روشای سنتی کار کردن رو تغییر بدین

صنعت فضا و هوانوردی در اون زمان (و حتی حالا) روشای قدیمی کار رو دنبال می کرد. وقتی ایلان ماسک وارد این صنعت شد، یکی از رقابتای اصلی واسه اسپیس ایکس این بود که با شرکتای بزرگی مثل بوئینگ رقابت کنه. اسپیس ایکس ایده ی راکتایی که چند بار قابل استفاده بودن رو مطرح کرد و با اولین فرود موفق اونا قدم بزرگی در این مورد ورداشته شد. راه حلایی که بر مبنای صرفه جویی در هزینه ها بودن واسه اسپیس ایکس در این صنعت برتری رقابتی ساختن و واسه اولین بار می تونیم امیدوار باشیم که پروازای ارزون قیمت واسه مسافران عادی در فضا جفت و جور شن.

۶. هیچوقت دست از جنگ بر ندارین

ایلان ماسک مبارزیه که خیلی زود حمله دوطرفه می کنه. زمانی که X.com مشکل پیدا کرده بود، چند نفر هیئت مدیره رو قانع کردن که ایلان ماسک رو از طرف مدیر عامل بر کنار کنن. خبر زمانی به ماسک رسید که ۹ ماه بعد از ازدواجش در ماه عسل بود و با اولین پرواز برگشت تا با این موقعیت روبه رو شه. همینطور، زمانی که شرکت خودروسازی تسلا موفق نشد اولین رودِستر خود رو در زمان تعیین شده تولید کنه و در آستانه ی ورشکستگی قرار داشت، یکی از مدیران واسه اینکه جای ایلان ماسک رو بگیره تصمیم گرفت دیگر بودجه ای واسه شرکت تامین نکنه. اما اون تسلیم نشد و به جنگ ادامه داد. اون تموم سرمایه خود رو گرو گذاشت تا از ورشکستگی جلوگیری کنه و موفق شد. در این جنگ، به حدی به ایلان فشار اومد که مریض شد و چند ماه طول کشید تا بتونه قوای خود رو باز یابد.

ازدواج

۷. از زندگی لذت ببرین و موفقیت هاتون رو جشن بگیرین

با اینکه ایلان ماسک زندگی حرفه ای پر مشغله ای داره اما همیشه زمانی رو به لذت بردن از زندگی اختصاص می ده. وقتی سهم خود رو از فروش اولین استارتاپش دریافت کرد، یک آپارتمان ۱۷۰ متری خرید و از آپارتمان قبلی که با سه نفر دیگر به طور اشتراکی زندگی می کرد نقل جای کرد. یک اتومبیل مک لارنِ ۱ میلیون دلاری خرید که در اون زمان فقط ۶۲ عدد از اونا تولید شده بود و حتی CNN هم یک مستند درباره فرستادن ماشین به خونه ی اون تهیه کرد.

منبع : entrepreneur.com

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید