دانلود پایان نامه

 

آبریزش بینی مشکل عادی و آزاردهنده ایه. این به دنبال افزایش مخاط در سینوس و چاله بینی اتفاق میفته. افزایش تولید مخاط جواب بدن به ویروسای سرماخوردگی و آنفولانزا، محرکا و عوامل حساسیت زای بیرونیه. سرماخوردگی، واکنشای آلرژیک، عفونت سینوسی و تغییرات یهویی دمای محیط شایع ترین علل آبریزش بینی هستن. اگه درمان آبریزش بینی به موقع انجام نشه، می تونه باعث ایجاد سرفه، گوش درد، و سردرد شه و مشکلاتی رو واسه فرد به وجود آورد.

 

۱. آب نمک

آب نمک بهترین درمان خونگی واسه آبریزش بینیه. آب نمک به خروج آسون تر مخاط و پاک کردن چاله بینی از محرکا کمک می کنه.

مراحل زیر رو دنبال کنین تا با این روش بهتر آشنا شید:

 1. نصف قاشق چای خوری نمک خوراکی رو در دو فنجون آب مقطر گرم حل کنین.
 2. سر خود رو به طرف عقب ببرین. با استفاده از قطره چکان چند قطره از محلول رو در بینی خود بریزین.
 3. به آرامی نفس بکشین تا محلول در چاله بینی جلوتر برود. بعد سر خود رو پایین بیارین و مخاط و محلول اضافی رو از بینی خود خارج کنین.
 4. این کار رو چندین مرتبه تکرار کنین تا احساس بهتری در شما انجام بشه.
 5. تا زمان درمان هر روز چند بار این عمل رو تکرار کنین.

۲. بخور

بخور درمان خونگی مناسبی واسه حل مشکل آبریزش بینی حساب می شه. این کار باعث پاک کردن مخاط اضافی می شه و پس از آبریزش بینی و عطسها کم می کنه.

 • صورت تون رو در مقابل کاسه ی آب داغی بگیرین. یک حوله دور سرتون بذارین تا بخار تولید شده خارج نشه. تقریبا ده دقیقه در این وضعیت تنفس کنین. بعد فین کنین. این کار رو سه یا چار مرتبه در روز تکرار کنین.
 • می تونین چند قطره روغن اکالیپتوس یا منتول به آب داغ اضافه کنین و بعد در بخار اون نفس بکشین.
 • جدا از اینکه بخور، دوش یا حموم آب داغ و تنفس در بخار حموم هم می تونه واسه درمان آبریزش بینی مفید باشه.

۳. روغن خردل

روغن خردل با داشتن خواص آنتی بیوتیکی، ضدویروسی و ضدالتهابی می تونه آبریزش بینی رو تا حد زیادی کاهش بده.

 • مقداری روغن خردل رو گرما بدین تا کمی گرم شه. بعد یک یا دو قطره از اونو در هر کدوم از چاله های بینی خود بریزین. این روش به پاک سازی مجاری بینی کمک می کنه. این کار رو دو سه بار در روز تکرار کنین.
 • دو یا سه قاشق غذاخوری روغن خردل و یک قاشق زیره رو درون آب در حال جوش بریزین. در بخار حاصل از اونو تنفس کنین. بوی قوی روغن خردل دستگاه تنفس تون رو گرم می کنه. این روش هم واسه درمان آبریزش بینی مفیده. این کار رو دو بار در روز انجام بدین.

روغن خردل خوراکیه. پس می تونین از اون واسه پخت و پز هم استفاده کنین.

۴. زردچوبه

زردچوبه دوای خیلی از دردها مثل آبریزش بینیه. این گیاه خواص آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی، ضدمیکروبی و ضدویروسی داره. به دلیل ی داشتن همین ویژگیا زردچوبه جدا از اینکه درمان سرماخوردگی، در درمان آبریزش بینی هم مؤثره.

 • نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو در فنجانی از روغن بزرک بریزین. این مخلوط رو روی گرما نگه دارین تا دود کنه. به آرامی با یکی از چاله های بینی تون در دود حاصل نفس بکشین و بعد با چاله دیگر بینی تون این عمل رو تکرار کنین. این کار رو دو بار در روز انجام بدین.
 • دو بار در روز نصف قاشق چای خوری زردچوبه استفاده کنین. می تونین اونو در آب حل کنین و بخورین. این کار میزان مخاط بدن تون رو کم می کنه.
 • یک قاشق چای خوری زردچوبه رو در یک لیوان شیر گرم حل کنین و قبل از رفتن به رخت خواب بخورین. این کار در درمان آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و تنگی نفس مفیده (مطالعه مطلبی درباره راهکارهای درمان سرفه)
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در روبرو شدن با مشکلات و سختی ها این ۱۰ سوال رو از خودتون بپرسید 

۵. زنجبیل

از مهم ترین خواص زنجبیل میشه به توانایی آنتی اکسیدانی، ضدویروسی، ضدسمی و ضدقارچی اشاره کرد که به درمان آبریزش بینی کمک می کنه.

 • چندین بار جویدن زنجبیل در روز می تونه به کاهش آبریزش بینی کمک کنه.
 • ریشه ی زنجبیل رو به نازکی برش بدین و در آب جوش بریزین و یه جور چای از اون درست کنین. واسه ایجاد طعمی بهتر کمی عسل به نوشیدنی تون اضافه کنین و روزی سه یا جهار فنجون از اونو بخورین.
 • یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل رو در دو فنجون آب جوش بریزین و بذارین تا به جوش بیاد. بعد در بخار حاصل از اون تنفس کنین.

۶. سیر

سیر خاصیت ضدمیکروبی و ضدعفونی کنندگی بالایی داره. این خواص سیر رو به دارویی فوق العاده واسه درمان آبریزش بینی تبدیل کرده.

 • سه یا چار حبه سیر رو در یک فنجون آب جوش بریزین و بذارین کمی نرم شه. واسه بهبود طعم کمی شکر بهش اضافه کرده و دو بار در روز اونو استفاده کنین.
 • سه یا چار مرتبه در روز یک تکه ی کوچیک سیر بجوید. این کار در گرم کردن بدن تون و کاهش آبریزش بینی مؤثره.

۷. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس خاصیت ضداحتقان داره و می تونه در درمان آبریزش بینی مؤثر باشه.

 • یک کاسه ی بزرگ آب رو گرما بدین. بعد ۷ قطره روغن اکالیپتوس، ۴ قطره روغن اسطوخودوس و ۴ قطره روغن نعناع فلفلی بهش اضافه کنین. بعد سر خود رو در مقابل کاسه بذارین. حوله یا پتویی دور سرتون بذارین تا بخار حاصل خارج نشه. در این بخار تنفس کنین. این کار رو دو یا سه مرتبه در روز تکرار کنین.
 • می تونین چند قطره روغن اکالیپتوس رو روی دستمالی بریزین و اونو تنفس کنین. این کار رو در طول روز انجام بدین تا آبریزش بینی تون کم بشه.

۸. عسل

خواص عسل در این راه به شما کمک می کنه. عسل خاصیت ضدمیکروبی و ضدویروسی داره و می تونه در کاهش آبریزش بینی مؤثر باشه.

 • دو قاشق غذاخوری عسل رو در فنجانی بریزین. مقداری دارچین و نصف قاشق غذاخوری آب لیمو بهش اضافه کنین. دو بار در روز این ترکیب رو بخورین.
 • دو قاشق چای خوری عسل رو در لیوان آب گرم بریزین و بخورین. روزی دو بار اونو استفاده کنین.
 • دو قاشق چای خوری عسل و سه یا چار قطره آب لیموی تازه رو در یک لیوان آب گرم بریزین و در حالی که هنوز گرمه اونو بخورین. این نوشیدنی رو دو بار در روز بخورین. با این کار دستگاه ایمنی تقویت شده و از آبریزش بینی کم کرده می شه.

۹. ریحان

ریحان با داشتن خاصیت ضدمیکروبی، ضدقارچی، ضدویروسی و گرم کردن بدن تون، به کاهش آبریزش بینی کمک می کنه.

 • پیش از صبحانه و قبل از رفتن به رخت خواب، سه یا چار برگ ریحان بجوید.
 • ۸ تا ۱۰ برگ ریحان و ۵ میخک رو همراه با یک فنجون آب، به مدت ۱۰ دقیقه بجوشونین. مقداری شکر بهش اضافه کنین و صبر کنین تا خنک شه. بعد اونو بخورین. این کار رو دو بار در روز تکرار کنین.

۱۰. فلفل هندی

فلفل هندی (فلفل قرمز) مثل داروی ضدحساسیت عمل می کنه. این ماده با خاصیت ضداحتقان خود در درمان آبریزش بینی مؤثره. فلفل هندی به تخلیه ی ترشحات بینی کمک می کنه. اینطوری عواملی که باعث آبریزش بودن، از بینی خارج شده و از انسداد بینی هم جلوگیری می شه.

فلفل هندی با افزایش جریان خون به گرم کردن بدن کمک می کنه. بهتره زمانی که مشکل آبریزش بینی دارین، مقدار بیشتری فلفل هندی در غذاتون بریزین.

منبع : top10homeremedies

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید