دانلود پایان نامه

 

 

آبله مرغان ویروسیه که بیشتر کودکان رو گرفتار می کنه. خارش و جوشای قرمزی که در سراسر بدن ظاهر می شه از علائم این بیماریه. دچار شدن به آبله مرغان بیشتر از یک بار در طول زندگی بسیار نادره. این مریضی در گذشته در بین کودکان بسیار شایع بود اما از وسطای ده ۹۰ میلادی، زمانی که واکسن آبله مرغان کشف شد، موارد دچار شدن به این مریضی بسیار کم شد.

علائم آبله مرغان

بثورات پوستی خارش دار شایع ترین علامت آبله مرغانه؛ با این حال ویروس عامل مریضی چند روز قبل از ظهور جوشا وارد بدن می شه و شاید اول علائم دیگری ازجمله تب، سردرد و بی اشتهایی رو تجربه می کنین.

حدود دو روز بعد از مشاهده ی این علائم، جوشا در سراسر بدن ظاهر می شه. دانه ها یا جوشای آبله مرغان از شروع گسترش تا درمان سه مرحله رو طی می کنن. این مراحل به ترتیب زیره:

 1. گسترش برجستگیای قرمز یا صورتی رنگ در سراسر بدن؛
 2. تاولایی که مایع درون اونا خارج می شه؛
 3. خشک شدن و درمون یافتن جوشا.

بثورات پوستی که در سطح بدن ایجاد شدن این سه مرحله رو به طور هم زمان نمیگذرونن و در طول دوره مریضی جوشای تازه ظاهر میشه. تا زمانی که جوشای روی بدن خشک نشده و درمون نیافته ان، مریضی می تونه به بقیه انتقال کنه.

عامل مریضی آبله مرغان

ویروس «واریسلا زوستر» عامل مریضی آبله مرغانه. در بیشتر موارد این ویروس از راه تماس با فرد گرفتار انتقال پیدا میکنه. این مریضی چند روز قبل از ظهور جوشا به فرد انتقال می کنه و تا زمانی که همه جوشا بهبود نیابند، خیلی مسریه. این ویروس از راه های زیر پخش پیدا میکنه:

 • بزاق دهن؛
 • سرفه؛
 • عطسه؛
 • تماس با جوش.

چه کسائی در خطر خطر دچار شدن به آبله مرغان هستن؟

کسائی که قبلا به این مریضی گرفتار شدن، افرادی که واکسیناسیون انجام دادن و نوزادانی که ایمنی از راه مادر به اونا منتقل شده (ایمنی حدود ۳ ماه بعد از تولد ایجاد می شه) کمتر در خطر خطر دچار شدن به آبله مرغان هستن. خطر دچار شدن به این مریضی تحت شرایط زیر زیاد می شه:

 • کسائی که تا الان به این مریضی گرفتار نشده ان؛
 • تماس فیزیکی با فرد گرفتار؛
 • سن کمتر از ۱۲ سال؛
 • بزرگ سالانی که با کودکان زندگی می کنن یا با اونا وقت می گذرونن؛
 • و هنگامی که سیستم دفاعی بدن به دلیل مریضی یا مصرف دارو دچار مشکل شده باشه.

هر زمان فهمیدین جوشایی که با خارش همراهه در سطح بدن تون گسترش پیدا میکنه، حتما به دکتر مراجعه کنین؛ به ویژه اگه با علائم سرماخوردگی یا تب همراه باشه. با این علائم احتمال داره دچار شکلای مختلف ویروسا یا عفونت شده باشین. اگه زنی در زمان بارداری به آبله مرغان گرفتار شه، باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنه.

تشخیص مریضی آبله مرغان در بیشتر موارد از راه معاینه ی فیزیکی جوشا و تاولا انجام میگیره. در صورت نبود تشخیص مریضی با این روش، از روشای آزمایشگاهی استفاده می شه.

مشکلات احتمالی آبله مرغان چیه؟

اگه اینجور عوارضی رو مشاهده کردین حتما به دکتر خود آگاهی بدین:

 • جوشی که به چشما هم گسترش پیدا کنه؛
 • بثوراتی که ملتهب و گرم باشه (نشونه ای از عفونت باکتریاییه)؛
 • تاولایی که با سرگیجه و تنگی نفس همراهه.

عوارضی که اشاره شد بیشتر در نوزادان، افراد سن بالا، زنان باردار و بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارن، مشاهده می شه.

احتمال داره این افراد از عفونت پوست و ریها، ورم مفاصل یا آماس زودگذر غشای مفصلی رنج ببرن.

زنانی که در زمان بارداری به این ویروس گرفتار می شن ممکنه نوزادانی با رشد و وزن کم، سر کوچیک تر از حد طبیعی، دارای مشکلات بینایی و معلولیت ذهنی به دنیا بیارن.

داروهای ضدویروس واسه کسائی که مشکلات به دلیل ویروس رو تجربه کردن یا کسائی که در خطر مشکلات جانبی هستن، تجویز می شه. بیماران پرخطر معمولا نوزادان، سالمندان یا کسائی هستن که مریضی و مشکلات جدی دارن. داروهای ضدویروس آبله مرغان رو درمان نمی کنه فقط شدت علائم رو کم می کنه و روند بهبود رو سریع تر می کنه.

درمان خونگی آبله مرغان

ویروس آبله مرغان حدود ۱۰ الی ۲۱ روز در بدن مریض می مونه. شدیدترین علائم این مریضی معمولا حدود ۲ هفته طول می کشه. کودک گرفتار به آبله مرغان در طول دروه ی مریضی نباید به مدرسه یا مهدکودک برود. بزرگ سالان هم در صورت دچار شدن بهتره در خونه بمونن.

واسه آرامش خارش پوست جدا از اینکه استفاده از آنتی هیستامینا یا پمادهای موضعی، می تونین این کارا رو هم بکنین:

 • حموم کردن با آب ولرم؛
 • استفاده از لوسیونای بدون بو؛
 • پوشیدن لباسای نازک و نرم.

۱. جوش شیرین

جوش شیرین خارش و سوزش به دلیل آبله مرغان رو آرامش می ده. نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین رو در یک لیوان آب حل کنین. لیف نرمی رو به محلول آغشته کنین و روی قسمتایی که دچار خارش و سوزشه بذارین و اجازه بدین خشک شه. راه حل دیگر اینه که نصف یا یک فنجون جوش شیرین رو در آب وان حموم حل و داخل این محلول حموم کنین.

۲. ناامیدی بنفش هندی

ناامیدی بنفش هندی هم در درمان آبله مرغان بسیار مؤثره چون خاصیت ضدویروسی داره. این گیاه تا حد زیادی به خشک شدن تاولا و رفع خارش کمک می کنه. تعداد کمی برگ ناامیدی بنفش هندی رو له کنین و روی جوشا و تاولا قرار بدین یا می تونین چند برگ از این گیاه رو به آب وان حموم اضافه کنین.

۳. هویج و گشنیز

سوپی که گشنیز و هویج داره، در درمان آبله مرغان بسیار مفیده. این غذا پر از آنتی اکسیدانه که در مراحل درمان اثر بسیار مثبتی داره. حدود ۱۰۰ گرم (یک فنجون) هویج رو خرد کنین، ۶۰ گرم (نصف فنجون) هم برگ تازه گشنیز رو با هویج در دو و یک چهارم فنجون آب بجوشونین تا نصف آب تبخیر شه.

این سوپ رو به مدت یک ماه روزی یک بار نوش جون کنین. واسه تقویت بنیه تون می تونین هویج و برگ گشنیز آب پز بخورین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان افسردگی به روش آدم های ابتدایی 

۴. جو دوسر

جو دوسر یکی از درمانای پرطرفدار خونگی واسه خارش به دلیل آبله مرغانه. دو فنجون جو دوسر رو بکوبید تا به شکل پودر دربیاد، بعد اونو در ۲ لیتر آب ولرم بریزین و بدن تون رو به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با این محلول خیس کنین.

۵. سرکه ی قهوه ای

یکی از راه حلای مؤثر واسه درمان آبله مرغان استفاده از سرکه ی قهوه ایه. این روش درمانی خارش پوست رو از بین می بره و به بهتر شدن زخما و جلوگیری از ایجاد جایِ زخم کمک می کنه.

نصف فنجون سرکه ی قهوه ای رو به آب ولرم درون وان حموم اضافه کنین و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون این محلول حموم کنین.

۶. عسل

عسل در بهبود خارش و درمون جوشای به دلیل آبله مرغان مؤثره. عسلی طبیعی و باکیفیت تهیه کنین و روی قسمتایی از بدن تون که جوش و تاول داره، بمالید. این کار رو تا زمانی که زخما از بین برن روزی ۲ تا ۳ بار تکرار کنین.

۷. دمنوشای گیاهی

واسه درمان آبله مرغان می تونین از شکلای مختلف دمنوشای گیاهی ملایم و آروم بخش مثل دمنوش بابونه، ریحان مقدس، گل همیشه بهار و بادرنجبویه استفاده کنین.

یک قاشق غذاخوری از هر کدوم از این گیاهان رو داخل یک فنجون آب جوش بریزین، بذارین چند دقیقه دم بکشه و بعد از صافی رد کنین. مقدار بسیار کمی دارچین، عسل و آب لیمو ترش بهش اضافه و نوش جون کنین. این چای گیاهی رو تا زمانی که درمان کامل حاصل نشده، روزی چند بار استفاده کنین.

۸. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس از دیگر درمانای مؤثر واسه کاهش سوزش و خارش به دلیل مریضی آبله مرغانه. روغن عصاره اسطوخودوس رو با مقدار کمی از روغنای حامل مثل روغن نارگیل یا بادام رقیق کنین، روی ناحیه آسیب دیده پوست بمالید و بذارین تا خشک شه. این کار رو روزی ۲ بار تکرار کنین.

می تونین چند قطره روغن عصاره اسطوخودوس و بابونه رو داخل آب ولرم بریزین و به مدت ۱۰ دقیقه بدن خود رو با اون خیس کنین.

۹. روغن چوب صندل

روغن چوب صندل به دلیل داشتن خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی، در درمان زخمای آبله مرغان اثر زیادی داره. این روغن جای زخما رو هم از بین می بره.

چند قطره روغن چوب صندل خالص رو به یک قاشق چای خوری روغن حامل مثل روغن بادام اضافه کنین و روی جوشا بمالید. این کار رو تا درمان کامل همه زخما به طور منظم بکنین.

۱۰. گل کالاندولا (گل همیشه بهار)

کالاندولا یا گل همیشه بهار واسه از بین بردن خارش به دلیل مریضی آبله مرغان مورد استفاده قرار میگیره.

دو قاشق غذاخوری کالاندولا و یک قاشق چای خوری برگ عنبر سائل رو در یک فنجون آب بریزین و بذارین یک شب بمونه. صبح این مخلوط رو آسیاب کنین و ماده به دست اومده رو مستقیم روی جوشا بذارین. زمانی که خشک شد، زخما رو بشورید.

ایمنی آبله مرغان

در بیشتر موارد آبله مرغان خود به خود بهبود پیدا میکنه. بیماران معمولا ظرف یک یا دو هفته بعد از تشخیص مریضی به فعالیتای عادی و روزمره ی خود بازمی گردند. ویروس واریسلا زوستر به شکل پنهون در بدن باقی می مونه و بیشتر بیماران گرفتار به آبله مرغان پس از درمان نسبت به این ویروس ایمن می شن.

در موارد بسیار نادر ممکنه ویروس دوباره فعال شه که در این صورت فرد دچار زونا می شه. زونا مشکل جداگونه ایه که ویروس واریسلا زوستر عامل اینه و بیشتر در سنای بزرگ سالی فرد رو درگیر می کنه. اگه سیستم دفاعی بدن موقتا ضعیف شه (به دلیل مریضی یا کهولت سن)، ویروس واریسلا زوستر ممکنه به شکل مریضی زونا فعال شه.

چیجوری میشه از دچار شدن به مریضی آبله مرغان پیشگیری کرد؟

واکسن آبله مرغان در ۹۰ درصد از کودکانی که اونو دریافت کردن، از دچار شدن به این مریضی جلوگیری می کنه. تزریق این واکسن باید در ۱۲ الی ۱۵ ماهگی انجام شه. در سنای ۴ و ۶ سالگی هم به کودکان تقویت کننده داده می شه. کودکان بزرگ تر و بزرگ سالانی که این واکسن رو نزده ان یا در خطر خطر دچار شدن به مریضی آبله مرغان قرار دارن، باید دُز بالاتری از این واکسن رو دریافت کنن.

مریضی آبله مرغان در بزرگ سالان با علائم شدیدتری خود رو نشون می ده، پس اگه پدر یا مادری هستین که در کودکی واکسینه نشده اید، بهتره واکسن رو دریافت کنین تا در صورت ابتلای بچتون، این ویروس به شما انتقال نکنه.

کودکی-نام-تصویر

کسائی که واکسن آبله مرغان نزده ان، واسه پیش گیری از دچار شدن به این ویروس نباید با افراد گرفتار در تماس باشن. البته به خاطر این که آبله مرغان تا زمانی که جوشا در بدن ظاهر نشن قابل تشخیص نیس، این کار خطر رو رفع نمی کنه.

چند نکته دیگر:

 1. در مراحل ساده ی این مریضی انجیر رو در رژیم غذایی خود قرار بدین.
 2. آب میوه و سبزی تازه بخورین.
 3. غذاهایی استفاده کنین که ویتامین C زیادی دارن.
 4. واسه کاهش بروز زخما و جوشا، روغن ویتامین E رو روی پوست بمالید. (این کار رو زمانی بکنین که جوشا در حال بهبود هستن تا جوش و زخم جدیدی ظاهر نشه)
 5. جوشا رو نخارانید چون این کار روند بهبود رو کُند می کنه و خطر دچار شدن به عفونت باکتریایی رو افزایش می ده. اگه بچتون دچار این مریضی شده، ناخن هاش رو تمیز و کوتاه کنین تا خطر دچار شدن به عفونت کم بشه.

پیشگیری همیشه بهترین درمانه، پس واکسن آبله مرغان بچتون رو به موقع بزنین. آبله مرغان معمولا مریضی خفیفیه که با گذر زمان بهبود پیدا میکنه، اما اگه با علائم بسیار شدید روبه رو شدید حتما با دکتر تون مشورت کنین.



دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید