دانلود پایان نامه

 

فصل تابستون از راه رسیده و خورشید بیشتر از هر زمان دیگری دست ودل بازی خود رو به رخ می کشه. بعضی وقتا با وجود استفاده از شکلای مختلف کرمای ضد آفتاب و اجناس مراقبت از پوست، بازم دردی از دردهای آفتاب سوختگی درمان نمی شه. سوختگی، خارش و دردی که می تونه تموم لذتای آب تنی و گشت و گذار تابستونی رو به فراموشی بسپارد. واسه درمان آفتاب سوختگی چیکار باید کرد؟

 

۱. انتخاب روش درستِ دوش گرفتن

بعد از گذراندن یک روز طولانی در زیر نور آفتاب، همه تمایل دارن در اولین فرصت به طرف حموم بشتابند و دوش بگیرن. اما قبل از رفتن به حموم یادتون باشه که صابون باعث خشک شدن و تحریک پوست آفتاب سوخته می شه. دوش گرفتن بدون صابون با آب خُنک، گزینه خیلی بهتریه.

یک متخصص پوست به نام فردریک هابرمن (Fredric Haberman)، واسه کاهش نا آرومی و خارش، ترکیب آب و جوش شیرین رو پیشنهاد می کنه. این ترکیب با خشک شدن روی پوست بهتر عمل می کنه، پس بهتره به جای خشک کردن اون با حوله، اجازه بدین روی پوست تون خشک بشه.

آب سیب و سرکه ی سفید از دیگر مواد درمون بخش واسه درمان آفتاب سوختگی هستن. متخصصین پوست فکر می کنن ترکیب آب خنک با یک فنجون سرکه واسه درمون زخم بسیار مفیده. پس از مشورت با دکتر هم می تونین داروهای درمون بخش رو در وان حموم بریزین و یه مدت در وان بشینین تا دردتون آرامش یابد. فراموش نکنین که بعد از استفاده از هرگونه پماد، محلول و … روی پوست، پوست تون رو با دستمال یا حوله خشک نکنین چون این کار باعث تحریک پوست می شه.

آرامش

اگه واسه شست وشوی موادِ رویِ پوست تون به صابون نیاز دارین، سعی کنین از صابونای ملایم مثل صابون بچه استفاده کنین. باقی ماندنِ آثار صابون روی پوست، باعث خشکیِ بیشترِ پوست می شه.

۲. استفاده از مرطوب کننده

بعد از شستن و آب کشیدن بدن، از لوسیونا و روغنای مرطوب کننده استفاده کنین. وگرنه پوست بدن تون خشک تر می شه و بیشتر اذیت میشید. یادتون باشه که مرطوب کننده رو داخل یخچال نگهداری کنین تا موقع استفاده، خاصیت آرامش دهندگی اون بیشتر بشه.

۳. درمان آفتاب سوختگی با نخودفرنگی منجمد

آفتاب سوختگی درد داره. خدا نصیب نکنه ولی وقتی دچارش بشین، فقط به دنبال چیز سردی می گردین که دردتون رو آرامش بده. واسه این کار می تونین مقداری یخ درون کیسه ای پارچه ای بریزین و اونو روی ناحیه آفتاب سوخته بذارین. این کار باعث می شه بخشی از گرمای پوست گرفته بشه، رگا منقبض شن و درنتیجه از میزان نا آرومی هم کم کرده میشه. اگه یخ در دسترس نبود به سراغ فریزر برید و از موادغذایی فریزشده مثل نخودفرنگی منجمد یا هر چیز دیگری که در فریزر پیدا کردین، استفاده کنین. فقط باید به خاطر داشته باشین که این بسته ها رو مستقیما و بدون پوشش پارچه ای، روی ناحیه آفتاب سوخته قرار ندین.

۴. آبرسانی به پوست با مصرف میوه های آبدار

فواید نوشیدن آب رو دست ِکم نگیرید. واسه جبران اثرات خشکی پوست در اثر آفتاب سوختگی، باید مقدار زیادی آب بخورین. شاید شمام مثل بیشتر افراد به میزان آبی که در میوه هاست، توجه نمی کنین. میوه ها هم میزان زیادی آب دارن، پس در درمان خشکی پوست بسیار مفیدند. یک برش از هندوانه شامل بیشتر از یک فنجون آبه. میوه هایی مثل طالبی و خربزه هم به شما کمک شایانی می کنن. هرکدام از این میوه ها پر از آب هستن. قدرت مخفی میوه ها واسه درمان آفتاب سوختگی رو از یاد نبرین.

۵. درمان آفتاب سوختگی در آشپزخانه!

مواد نپخته موجود در آشپزخانه هم می تونن در آبرسانی به بدن مؤثر باشن. مثلا تانیک اسید موجود در چای سیاه واسه درمان آفتاب سوختگی پلکا مفیده. واسه آرامش درد پلکا، می تونین دو عدد چای کیسه ای رو در آب سرد بخوابونین و بعد اونا رو روی پلک هاتون بذارین. با این کار نا آرومی و درد کم می شه. موارد زیر هم در درمان آفتاب سوختگی مفیدند:

  • شیر: پارچه ی تمیزی رو در کاسه ای شامل ۱ فنجون شیر، ۴ فنجون آب و چند قطعه یخ بخوابونین. بعد هر ۲ تا ۴ ساعت، پارچه رو به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست بذارین. پروتئین، چربی و pH شیر، خاصیت ضدالتهابی دارن.
  • نشاسته ی ذرت: نشاسته ی ذرت رو با آب ترکیب کنین تا خمیری ضدالتهاب به دست بیاد. اونو مستقیما روی پوست بذارین تا درد ناحیه آفتاب سوخته کمتر شه.
  • ماست: این ماده هم مثل شیر دارای پروتئینا و چربی هاییه که واسه درمان نا آرومی و درد، مفیدند. واسه آروم کردن درد، نواحی سوختگی رو با لایه ای از ماست بپوشونین. بعد از یه مدت اونو بشورید و به آرامی با دستمال خشک کنین.
  • کاهو: فکرش رو می کردین که پیش غذای موردعلاقه تون در درمان آفتاب سوختگی مؤثر باشه؟ اول برگای کاهو رو در آب بجوشونین بعد اونا رو از آب بیرون بیارین و در یخچال بذارین. پس از چند ساعت با این کاهوهای نرم شده، گلولهایی درست کنین و اونا رو روی ناحیه آفتاب سوخته قرار بدین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در مقابل افسردگی همسرمان چه واکنشی نشون دهیم؟ 

۶. استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ روش متداولیه که بیشتر افراد با اون آشنایی دارن.

یخ و آب رو در ظرفی بریزین. پارچه ای رو در اون بخوابونین و بعد روی پوست تون بذارین تا نا آرومی و درد کم بشه. این کار رو چند مرتبه در روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکرار کنین. اگه خارش و درد امان تون رو بریدهه، با یک دکتر مشورت کنین و در صورت ضرورت، داروهای خونه تهیه کنین.

۷. استفاده از تشک بادی

هنگام آفتاب سوختگی حتی خوابیدن هم سخت و آزاردهنده می شه. اما واسه بازیابی توان بدنی و آرامش دردتون، باید بخوابید و استراحت کنین. می تونین روی ملافه ی رختخواب یا تشک بادی تون مقداری پودر بچه بپاشید. تشک بادی گرما و گرمای کمی در خود حفظ می کنه و همین موضوع باعث خوابی راحت تر می شه. اگه پاها و ران هاتون دچار آفتاب سوختگی شده، باید پاها رو از سطح قلب بالا ببرین تا به کاهش نا آرومی کمک بشه.

۸. درمان آفتاب سوختگی با استفاده از داروهای بدون نسخه

  • هیدروکورتیزون: هیدروکورتیزون ۱ درصد می تونه نا آرومی پوست رو درمان کنه.
  • ژل آلوئه ورا: آلوئه ورا خاصیت درمانی فوق العاده ای داره. استفاده از ژل اون که بدون الکل، رنگ و عطر ساخته شده باشه هم به درمان آفتاب سوختگی کمک می کنه. اگه برگ آلوئه ورا هم در دسترس تون بود، می تونین خیلی راحت محتویات اونو با قاشق جدا کنین و روی ناحیه دچار درد و خارش بذارین.

۹. جدا نکردن پوست تاولا و زخما از سطح بدن

تاولا نشونه ای از آسیب دیدگی جدی هستن و باید با احتیاط از اونا مراقبت کنین. اگه قسمت کوچیکی از پوست تون تاول زده و اذیت تون می کنه، می تونین آب تاولا رو با فشار دادن تخلیه کنین ولی یادتون باشه هیچوقت پوست تاولا رو از بدن جدا نکنین. اگه پوست در جای خود بمونه، درد و آسیب کمتری در اون ناحیه به وجود میاد و خطر عفونت در اثر تماس هوا با بخشای حساس پایانهای عصبی کاهش پیدا میکنه. واسه تخلیه ی آب تاول اول با سوزنی که روی گرما استریل و ضدعفونی شده، سوراخ کوچیکی روی تاول بسازین و بعد آب موجود در اونو تخلیه کنین. در ۲۴ ساعت ساده این کار رو ۳ بار تکرار کنین و بعد زخم رو به حال خود بذارین.

۱۰. عاقلانه رفتار کنین

یک اشتباه رو دوبار تکرار نکنین. بعد از آفتاب سوختگی ۳ تا ۶ ماه طول می کشه تا پوست به حالت عادی برگرده. وقتی دچار آفتاب سوختگی میشید و لایه سطحی پوست می ریزه، پوست جدید شما خیلی حساسه. اگه خوب از پوست تازه مراقبت نکنین بدتر از قبل دچار آفتاب سوختگی میشید. آفتاب سوختگی خطر دچار شدن به سرطان پوست رو افزایش می ده. از پوست خود مواظبت کنین و از کرمای ضدآفتاب با درجه SPF پونزده یا سی استفاده کنین. بهتره این کرما شامل زینک اکسید، تیتانیوم دی اکسید یا اووبنزن باشن. کارشناسان میگن ضدآفتاب با درجه SPF پونزده، پوست رو به میزان ۹۴ درصد و SPF سی، خطر دچار شدن به سرطان رو تا ۹۷ درصد کم می کنه.

حتی زمانی که هوا ابریه، نیم ساعت قبل از خروج از منزل باید به شکل، گردن، گوشا و دست هاتون ضدآفتاب بزنین. حواس تون به حفاظت از لبا هم باشه. می تونین از کلاه آفتابی، عینک و لباسای آستین بلند هم استفاده کنین و بیشتر از پوست تون مراقبت کنین.

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنین؟

بعضی وقتا آفتاب سوختگیا خیلی راحت و با درمانای خونگی بهبود پیدا نمی کنن. اگه دچار حالت تهوع، خارش زیاد، تب، غش، تاولای زیاد و ضعف عمومی هستین یا اگه قسمتی از پوست تون به رنگ بنفش درآمد، باید به دکتر مراجعه کنین تا واسه تون دارو تجویز کنه. دقت کنین که اگه آفتاب سوختگی روی بدن شما در حال گسترشه، احتمال پخش شدن عفونت در بدن هست.

بعضی داروها مثل آنتی بیوتیکا، آروم بخشا و داروهای ضدقارچ، ممکنه حساسیت به نور خورشید رو بالا ببرن. قرصای ضدبارداری، ادرارآور و داروهای دیابت و حتی بعضی از لوسیونای پوستی، خطر آفتاب سوختگی رو افزایش میدن.

منبع : prevention

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید