دانلود پایان نامه

 

پوست شما دوست شماس. شما پوست تون رو دوست دارین و پوست تون هم شما رو دوست داره. پوست، شما رو از عوامل بیرونی محافظت می کنه و شما رو طوری که باید باشین حفظ می کنه. شمام در مقابل، تموم سعی تون رو می کنین تا اونو از هر آسیبی حفظ کنین. بعد یک روز جوشای بیریخت از پوست تون بیرون میزنن و شما یهو از پوست تون متنفر میشید و به مواد شیمیایی مزخرف یا ماساژهای گرون روی میارید. این روش خوبی واسه تشکر از دوستی که همیشه همراه شما بوده به نظر می رسه. اما باید بدونین که این تقصیر پوست شما نیس. پوست تون نمیتونه از ترشح هورمونای بدن شما که باعث جمع شدن چربی در منافذ اون می شن، جلوگیری کنه یا مانع باکتریای گرسنه ای شه که وارد این منافذ می شن تا از چربیا تغذیه کنن. اگه پوست شما می تونست حرف بزنه، شاید می گفت: «صبور باش عزیزم! با من خوب رفتار کن، منم با مهربانی جبران می کنم.» البته این فقط حدس منه!

در این نوشته می خوایم شما رو ۲۲ روش درمان جوش آشنا کنیم. با ما همراه باشین.

 

اما چیزی که می خواهیم بهش برسیم اینه که درمانای طبیعی، راه خوبی واسه درمان یا جلوگیری از پیشرفت جوش و جوش هستن. این روش ها به شما کمک می کنن یه قدم به عقب وردارین و بفهمین که واقعا چه اتفاقی واسه پوست تون میفته و شما چه جوری باید با اون کنار بیایید. پوست تون هم شاید به خاطر اینکه با مواد شیمیایی عجیب و غریب بهش حمله نکردین، این لطف شما رو با مهربانی جبران می کنه. در جدا از اینکه، کیف پول تون هم از شما ممنون میشه!

پول-نام-تصویر

می تونین به جای خوندن این نوشته ویدیوی زیر رو هم ببینین تا با بعضی از این روش ها آشنا شید.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. سرکه سیب

از خواص سرکه سیب واسه جنگ با جوشا استفاده کنین. چون باکتریایی رو که از همون اول باعث به وجود اومدن جوش می شن، می کُشد. با تنظیم Ph پوست شما از افزایش باکتریا جلوگیری می کنه.

در تکمیل این خاصیت باید بگیم که سرکه ی سیب هم مثل آبلیمو اثر سفت کنندگی داره و چربی اضافی رو از بین می بره. پس باید مواظب باشین که استفاده ی بیشتر از حد باعث خشک شدن پوست می شه. در این صورت غدهای چربی پوست واسه جبران این خشکی فعالیت شون رو افزایش میدن و دوباره جوشای بیشتری تولید می شن.

موادی که لازم دارین:

 • سرکه ی سیب صاف نشده و خالص
 • آب شیر

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب بشورید و با ضربه زدن با دستمال پوست تون رو خشک کنین. محلولی با نسبت ۱ به ۳ از سرکه ی سیب و آب تهیه کنین (۳ پیمانه آب به ازای هر پیمانه سرکه ی سیب). یک تکه پنبه رو در محلول فرو ببرین و مستقیما روی جوش بکشین.

کمه کم ۱۰ دقیقه صبر کنین. می تونین بیشترین حد تا یک شب صبر کنین. این کار رو چند بار در طول روز تکرار کنین و هر بار صورت تون رو با آب بشورید. اگه بعد از اون در پوست تون احساس خشکی کردین، حتما از مرطوب کننده استفاده کنین.

۲. ماسک عسل و دارچین

خواص عسل هم در این مورد به کمک تون میاد. عسل چسبناکه و دارچین سریع؛ پس در نگاه اول به نظر می رسه هر دوی اونا چیزایی هستن که باید از تماس اونا با پوست تون جلوگیری کنین. اما در کمال تعجب باید بگیم عسل و دارچین در مقابل جوشا مبارزان بزرگی هستن. دارچین خاصیت ضدمیکروبی داره و جلوی افزایش باکتریا رو میگیره. عسل هم که یک آنتی بیوتیک طبیعیه و این مزاحمان کوچیک رو نابود می کنه.

موادی که لازم دارین:

 • دو قاشق غذاخوری عسل
 • یک قاشق غذاخوری دارچین
 • دستمال کاغذی

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب بشورید و خشک کنین. دو قاشق عسل و یک قاشق دارچین رو مخلوط کنین و هم بزنین تا مخلوط شن و خمیر یک دستی به وجود آید. می تونین این ماسک رو به کل صورت تون بزنین یا فقط روی نقاط مورد نظر (جوشا) بمالید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنین، بعد ماسک رو از صورت تون بشورید و با دستمال پوست تون رو خشک کنین. چون این مخلوط چسبناکه، حتما موقع استفاده از اون مقداری دستمال در دسترس داشته باشین.

۳. عسل و شیر (یا ماست)

با وجود شایعاتی که در مورد اثر لبنیات در به وجود اومدن جوش هست، استفاده ی موضعی از شیر روی پوست، اثر خوبی داره و می تونه جلوی گسترش جوشا رو بگیره. به خاطر این میگن شیر باعث جوش زدن می شه که هورمونای زیادی در اون هست، ولی این اثر فقط زمانی هست که شیر رو بخورین. بیشترین نقش اون در نرم کردن پوست آسیب دیده و کاهش قرمزی پوسته. معروفه کلئوپاترا در حمومایی از شیر استراحت می کرد. می تونین به جای شیر از ماست هم استفاده کنین . اسیدای موجود در اون خاصیت ضدباکتری دارن و چربی موجود در اون، رطوبت پوست رو تأمین می کنه.

موادی که لازم دارین:

 • یک قاشق غذاخوری ماست یا شیر کم چرب یا پرچرب
 • یک قاشق غذاخوری عسل نپخته و طبیعی

کاری که باید بکنین:

اجازه بدین شیر یا ماست به دمای اتاق برسه تا وقتی اونو روی پوست تون میزنین، دچار شوک سرما نشید. یک قاشق شیر یا ماست رو با یک قاشق عسل مخلوط کنین. می تونین اونو کم کم با یک تکه پنبه به پوست تون بمالید یا اونو جمع کنین و روی پوست تون بکشین، فرقی نمی کنه. اجازه بدین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست تون بمونه. بعد ماسک رو از صورت تون بشورید و با یک لیف به آرامی و به شکل دایره وار پوست رو ماساژ بدین تا لایه مُرده پوست قدیمی جدا شه. وقتی کارتون تموم شد مثل همیشه پوست رو مرطوب کنین.

۴. سفیده ی تخم مرغ

سفیده ی تخم مرغ یک راه ارزون و ساده واسه کم کردن جوش و از بین بردن جای جوش هاست. سفیده ی تخم مرغ به خاطر این واسه پوست خوبه که پر از ویتامینا و پروتئین هاست و جدا از اینکه جنگ با جوشا، به بازسازی سلولای پوست تون هم کمک می کنه. سفیده ی تخم مرغ چربی اضافی پوست رو به خود جذب می کنه و این یعنی غذای باکتریا کم می شه. فقط یادتون باشه که بعد از اون از یک مرطوب کننده ی خوب استفاده کنین تا پوست تون خشک نشه.

موادی که لازم دارین:

 • دو یا سه سفیده ی تخم مرغ
 • کاسه
 • لیف

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب شستشو بدین و خشک کنین. سفیدها رو از زردها جدا کنین. می تونین از هر تعداد تخم مرغ که بخواهید استفاده کنین، ولی معمولا دو تا سه عدد کافیه. اونا رو هم بزنین تا کف کنن و بعد چند دقیقه اجازه بدین تا بمونه. صورت تون رو با مخلوط بپوشونین (به آسونی می تونین با انگشتان تون این کار رو انجام بدین) و تمرکز رو روی نقاط جوش دار بذارین. سه تا چار لایه معمولا کافیه. فقط قبل از اضافه کردن هر لایه مطمئن شید که لایه قبلی خشک شده باشه. حدود بیست دقیقه اجازه بدین ماسک روی صورت تون بمونه. بعد اونو با آب گرم از صورت تون بشورید و با یک لیف نرم پوست تون رو خشک کنین. از یک مرطوب کننده ی متناسب با پوست تون استفاده کنین.

۵.پاپایا

پاپایا یکی از مواد اصلی به کار رفته در خیلی از اجناس خوشگلیه که در بازار موجود هستن. ولی مجبور نیستین واسه بهره مند شدن از اثر شگفت انگیز این ماده، اجناس بازار رو بخرین، پاپایای تازه به همون شکل ساده، یک راه درمان طبیعی جوش هاست که سطح پوست رو از سلولای مرده و لیپیدهای اضافی پاکسازی می کنه و اونو صاف و نرم می سازه. لیپید لفظی عمومی واسه چربی هاست که روغن هم یه جور از اون حساب می شه. پاپایا شامل آنزیمی به نام پاپایینه که نا آرومی رو کم می کنه و از به وجود اومدن چرک جلوگیری می کنه.

موادی که لازم دارین:

 • پاپایای تازه

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب بشورید و خشک کنین. قسمت گوشتی پاپایا رو اون قدر بکوبید تا به حدی نرم شه که بتونین خیلی راحت اونو به پوست تون بمالید. بذارین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت تون بمونه و بعد با آب گرم شستشو بدین. اگه پوست تون بعد از شستشو خشک می شه، از مرطوب کننده ای متناسب با نوع پوست خود استفاده کنین.

۶. خمیر پوست پرتقال

پرتقال طعم تازگی و جوونی می ده و واسه پوست هم اثر مشابهی داره. جوشا بر اثر جمع شدن باکتریها یا سلولای مرده به وجود بین. ماسک پوست پرتقال با وجود ویتامین C، اسید سیتریک و ترکیبات سفت کننده ی پوست، از بروز این اتفاق جلوگیری می کنه. ویتامین C اهمیت ویژه ای داره چون تولید سلولای جدید و سالم رو تحریک می کنه و باعث می شه پوست شما شفاف تر و سالم تر شه.

موادی که لازم دارین:

 • پوست دو عدد پرتقال
 • آب

کاری که باید بکنین:

بعد از شستن و خشک کردن صورت، پوست پرتقال رو بکوبید (می تونین از مخلوط کن یا هاون یا هر وسیله ای که دوست دارین استفاده کنین) و کمی آب بهش اضافه کنین تا حالت خمیری پیدا کنه. آب رو کم کم اضافه کنین؛ چون آب زیاد، اونو بیشتر از حد رقیق و روان می کنه. وقتی به غلظت مناسب رسید، اونو به شکل تون یا نقاط جوش بزنین و بذارین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بمونه. در حالت ایده آل ماسک باید در این مدت خشک شه، ولی اگه هم نشد اشکالی نداره. صورت تون رو با آب بشورید، خشک کنین و از یک مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنین.

۷. روغن درخت چای

شاید هر جا از درمانای خونگی صحبت می شه، اسم روغن درخت چای هم به چشم تون می خوره. ولی ویژگی اصلی اون در درمانای پوستی، به ویژه درمان جوش هاست. شاید از خودتون بپرسید این چربیه که با بستن منافذ پوست باعث جوش زدن می شه، پس به چه دلیل باید خودتون هم به شکل تون روغن بزنین؟! باید خدمت تون عرض کنیم روغن درخت چای از نوع روغنی نیس که پوست شما ترشح می کنه؛ بلکه با حل کردن این چربیا و سلولای مرده، منافذ پوست رو باز می کنه. خاصیت آنتی باکتریال داره که از بروز دوباره جوشا جلوگیری می کنه.

نکته: روغن درخت چای رو میشه به شکل موضعی مصرف کرد، ولی هیچوقت نباید خورده شه و همیشه باید قبل از مصرف رقیق شه.

موادی که لازم دارین:

 • روغن درخت چای
 • آب
 • پنبه

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین . روغن چای رو با نسبت ۹ واحد آب به ازای هر واحد، روغن رقیق کنین. با یک تکه پنبه یا پد محلول رو روی جوشا بمالید. اگه بعد از یه مدت احساس کردین می تونین از محلول قوی تری استفاده کنین، کم کم غلظت محلول رو زیاد کنین. این کار رو کم کم انجام بدین! از هر نسبت جدیدی که به کار می برین، کمه کم یک هفته از همون استفاده کنین و بعد دوباره اونو افزایش بدین. در هر صورت هیچوقت اونو بدون رقیق کردن به کار نبرین. اگه دوست داشتین می تونین بعد از اون از مرطوب کننده استفاده کنین. کار دیگری که می تونین بکنین اینه که به جای آب، از ژل آلوئه ورا واسه رقیق کردن استفاده کنین. این روش به ویژه واسه افرادی که پوست حساسی دارن پیشنهاد می شه.

۸. توت فرنگی و عسل

از توت فرنگی و عسل میشه یک ماسک بسیار شیرین واسه درمان آکنها ساخت. این دو ماده معمولا در کرما و ماسکای گرون موجود در بازار به کار می رن. شاید توت فرنگی به نظرتون اثر خاصی بر پوست نداشته باشه، ولی به خاطر داشته باشین که توت فرنگی پر از سالیسیلیک اسیده. سالیسیلیک اسید که یکی از مواد اصلی سازنده کِرِمای درمان جوش موجود در بازاره و باعث می شه پوست با آمادگی بیشتری سلولای مرده رو از خود دور کنه و منافذ پوست رو باز می کنه و باکتریا رو غیر فعال می سازه. این منافذ رو کمی تنگ می کنه که باعث می شه اونا در آینده کم تر بسته شن. جدا از اینکه اینا رشد سلولای تازه رو تحریک می کنه. عسل هم با باکتریایی که مسئول به وجود اومدن جوشاتون هستن، جنگ می کنه و یک ضدالتهاب طبیعیه.

چیزایی که لازم دارین:

 • سه توت فرنگی تازه (خوب شسته شده)
 • دو قاشق چای خوری عسل

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین. توت فرنگیا رو به حدی بکوبید و لِه کنین که زیادی آبکی نشن. دو قاشق چای خوری عسل رو به توت فرنگیا اضافه کنین و مخلوط کنین. اونو به شکل تون بزنین و بذارین ۲۰ دقیقه بمونه. صورت تون رو با آب گرم بشورید و خشک کنین. اگه فکر می کنین پوست تون ممکنه خشک شه، از یک مرطوب کننده استفاده کنین. این کار رو دو بار در هفته، کمه کم به مدت یک ماه انجام بدین .

۹. پوست موز

موزها سراسر فایده و خاصیت هستن و این خوبیا به بخش خوردنی اونا محدود نمی شه. پوست موز شامل ماده ای به نام لوتئینه که آنتی اکسیدانی بسیار قوی و کم کننده ی تورم و التهابه. رشد سلولای سالم رو تحریک می کنه. پس استفاده از پوست موز روی صورت تون می تونه قرمزی و نا آرومی جوشا رو کم کنه و اونا رو کم رنگ تر نشون بده. تازه، این استفاده از پوست موز، شاید می تونه مفیدتر از انداختن اون سر راه دوست تون باشه تا روی اون سُر بخورد.

موادی که لازم دارین:

 • یک عدد موز

کاری که باید بکنین:

پوست موز رو بکنین و موز رو بخورین (دل تون که نمی خواد میوه به این خوشمزگی رو هدر بدین؟) پوست اونو با حرکات دایره وار روی تموم صورت تون بکشین. وقتی احساس کردین کل صورت تون رو پوشش دادین بذارین نیم ساعت بمونه و بعد اونو بشورید.

۱۰. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا همراه مواد دیگر واسه درمان جوش به کار میره، ولی به تنهایی هم خیلی خوبه. اگه می خواید از آلوئه ورا به تنهایی استفاده کنین، بهترین کار اینه که یک گلدان کوچیک آلوئه ورا در خونه تون داشته باشین. اما اگه هم ندارین همیشه می تونین از ژلای موجود در بازار استفاده کنین، البته قبل از اون حتما بررسی کنین و ژلی که کمترین میزان افزودنیا رو داره انتخاب کنین. ژل آلوئه ورا جدا از اینکه خاصیت درمانی، ضد نا آرومی، قرمزی و تورم هم هست. مواد آنتی باکتریال داره.

موادی که لازم دارین:

 • ژل آلوئه ورا

کاری که باید بکنین:

بعد از اینکه صورت تون رو شستید و خشک کردین، با انگشت یا پد، ژل آلوئه ورا رو مستقیما روی قسمتای ملتهب و جوش دار بزنین.

۱۱. جوش شیرین

جوش شیرین، این ماده شگفت انگیز! وقتی صحبت از جوش شیرین یا همون سدیم بی کربنات می شه، برشمردن فواید اون آب تو هاون کوبیدنه؛ چون این خاصیتا خیلی زیاد هستن. در بین درمانای طبیعی جوش هم این ماده به لطف مواد ضدعفونی کننده ی ملایم، توانایی عجیبش واسه جنگ با میکروبا و باکتریا و از بین بردن چربیای اضافی، حرف اول رو می زنه. جدا از اینکه همه اینا، این ماده به دلیل ی خاصیت سایندگی که داره، لایه رویی پوست شما رو که شامل سلولای مردهه می تراشد و باعث صاف و شفاف شدن اون می شه.

موادی که لازم دارین:

 • جوش شیرین
 • آب

کاری که باید بکنین:

دو روش واسه استفاده از جوش شیرین هست: می تونین اونو به شکل ماسک به کار ببرین یا پوست تون رو با اون مالش بدین.

 • واسه درست کردن ماسک: جوش شیرین و آب رو به یک نسبت با هم مخلوط کنین و یک خمیر بسازین. به مدت دو دقیقه خمیر رو در یک راه دایره ای روی صورت تون ماساژ بدین. اجازه بدین ماسک ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت تون بمونه، بعد اونو بشورید و بعد از خشک کردن پوست تون از مرطوب کننده استفاده کنین.
 • واسه ماساژ دادن: نیم فنجون جوش شیرین رو با یک هشتم فنجون آب مخلوط کنین. خمیر رو به شکل تون بمالید و خوب ماساژ بدین. بعد از ۵ تا ۶ دقیقه صورت تون رو با آب گرم بشورید، خشک کنین و از مرطوب کننده استفاده کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان جوش هورمونی صورت چیه؟

۱۲. آبلیمو

آبلیمو به چند دلیل می تونه به شما کمک کنه از شر جوش هاتون خلاص شید. اول اینکه آبلیمو پر از ویتامین Cه که واسه شکلای مختلف پوست مفیده. سیتریک اسید داره که به پاکسازی پوست کمک می کنه. ولی مهم تر از همه خاصیت انقباض یا سفت کنندگی اینه. مواد سفت کننده باعث انقباض بافتای بدن می شن و پس این خاصیت باعث از بین رفتن جوش می شه. جدا از اینکه اینا، آبلیمو سفیدکننده ی طبیعی پوسته و قرمزی رو از بین می بره. اگه آبلیمو رو یک دست به شکل تون نزنید ممکنه لکه ی سفیدی در قسمتی که تراکم بیشتر بوده به وجود آید، ولی نگران نشید! این لکه خودش از بین میره. مواظب باشین وقتی در تماس با نور خورشید هستین، هیچ آبلیمویی روی صورت تون نباشه. آبلیمو می تونه حساسیت شما به نور خورشید رو زیاد کنه.

موادی که لازم دارین:

 • یک قاشق غذاخوری آبلیموی تازه
 • پنبه یا پد (اختیاری)
 • ماست (اختیاری)

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو با آب بشورید و خشک کنین. انگشت تون یا یک تکه پنبه رو در آبلیمو بزنین و روی جوش بمالید. اگه احساس سوزش کردین می تونین اونو با کمی ماست مخلوط و بعد استفاده کنین.

۱۳. بخار آب

بخار آب می تونه واسه آرامش بعضی ناراحتیای پوستی کوچیک مثل جوشا مفید باشه. بخار با باز کردن منافذ پوست و بیرون کشیدن آلودگیایی که در اعماق پوست تون مخفی شدن، به کاهش تعداد جوشا و کم رنگ کردن اونا کمک می کنه . شما می تونین فقط از بخار آب به تنهایی استفاده کنین یا بعد از اونم از مواد دیگری استفاده کنین. اگه ماده دیگری رو هم به کار می برین، با بخور دادن راه رو واسه اون ماده باز کردین تا بهترین عملکردش رو داشته باشه.

آرامش

موادی که لازم دارین:

 • یک قابلمه آب در حال جوش
 • یک کاسه ی بزرگ
 • یک حوله

کاری که باید بکنین:

یک قابلمه آب رو بجوشونین و در یک کاسه ی بزرگ بریزین و چند دقیقه صبر کنین تا کمی سرد شه. بعد از اینکه دمای اون کمی کم شد صورت تون رو بالای اون بگیرین و حوله رو روی سرتون بندازین تا بخار آب محدود شه. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حوله رو وردارین و صورت تون رو خشک کنین. این کار رو هر روز انجام بدین.

۱۴. سیر

سیر رو به خاطر خواص آنتی باکتریالی که بهش نسبت داده می شه، درمان طبیعی خوبی واسه جوشا میدونن. واسه کم کردن شدت جوشا و جلوگیری از بروز اونا در آینده، می تونین سیر رو بخورین یا به شکل موضعی استفاده کنین. اگه بتونین آب سیر رو بگیرین که عالیه، اما اگه نمی تونین، لِه کردن سیر و قرار دادن اون در کمی آب هم کافیه. هیچوقت، هیچوقت و تحت هیچ شرایطی سیر رو بدون رقیق کردن در تماس با پوست تون قرار ندین. اگه بوی سیر اذیت تون می کنه، به جنبه های مثبت فکر کنین: ممکنه بقیه کمی از شما دوری کنن ولی می تونین مطمئن باشین که مورد حمله خون آشاما قرار نمی گیرین!

موادی که لازم دارین:

 • دو تا سه پَر سیر
 • مقداری آب یا ژل آلوئه ورا

کاری که باید بکنین:

یا آب سیر رو بگیرین و با یک قاشق چای خوری آب مخلوط کنین یا سیر رو بکوبید و بعد به مدت ۱۰ دقیقه بذارین در آب بمونه . با استفاده از یک تکه پنبه، مقداری از آب سیر رو به جوشا بمالید. اگه از پنبه یا چیزی مثل اون استفاده نکنین، کار کردن با این مایع به دلیل رقیق بودن اون کمی سخت می شه. در این صورت به جای آب از ژل آلوئه ورا استفاده کنین. اگه می خواید از سیر به شکل خوراکی استفاده کنین، مصرف روزانه یک یا دو پر کافیه. می تونین اونو به هر شکلی که دوست دارین استفاده کنین.

۱۵. جو دوسر

جو دو سر هم از درون و هم از بیرون شما رو تقویت می کنه. اگه جو دوسر رو بخیسانید یا بپزید و از اون به عنوان ماسک استفاده کنین، به کاهش قرمزی و نا آرومی جوشا کمک می کنه. اگه به این ماسک عسل اضافه کنین یک فرمول عالی واسه درمان جوش دارین. توجه داشته باشین که جو دوسر به تنهایی جوشاتون رو درمان نمی کنه و باید به عنوان بخشی از برنامه درمان به کار رود. با این حال در بهبود ظاهر نامناسب و دردناک جوش مؤثره.

موادی که لازم دارین:

 • آرد جو دوسر
 • آب
 • دو قاشق غذاخوری عسل

کاری که باید انجام بدین:

یک کاسه آرد جو دو سر رو مثل همیشه یا همونجوریکه روی جعبه اش توضیح داده شده، آماده کنین. زمانی که هنوز داغه دو قاشق غذاخوری عسل رو بهش اضافه کنین. اجازه بدین مخلوط تا دمای اتاق سرد شه. یادتون باشه که این مخلوط مقداری گرما ذخیره می کنه پس قبل از استفاده از اون روی پوست مطمئن شید که دمای اون مناسبه. اجازه بدین ۲۰ تا نیم ساعت روی پوست تون بمونه و بعد اونو با آب گرم بشورید و صورت تون رو خشک کنین.

۱۶. پاک کنندگی شکر

شکر سفید و قهوه ای با نقش پاک کنندگی ملایمی که داره شما رو از شر سلولای مرده ای که در منافذ پوست جمع می شن، خلاص می کنه. کافیه اونو با عسل، روغن زیتون یا حتی فقط آب مخلوط کنین تا پاک کننده ای به دست بیارین که شما رو از دردسر جوشا نجات می ده. دستور العملای مختلف زیادی واسه استفاده از اون هست ولی میشه گفت این یکی از بهترین آنهاست.

موادی که لازم دارین:

 • یک و نیم فنجون شکر سفید
 • یک و نیم فنجون شکر قهوه ای
 • دو تا سه قاشق غذاخوری نمک دریایی
 • نیم فنجون روغن زیتون خالص
 • ده قاشق غذاخوری عصاره خالص وانیل
 • یک دانه وانیل کامل (اختیاری)

کاری که باید انجام بدین:

یک و نیم فنجون شکر سفید رو با یک و نیم فنجون شکر قهوه ای و چند قاشق نمک دریایی واسه افزایش خاصیت سایندگی مخلوط کنین. اگه از دانه وانیل استفاده می کنین اونو باز کنین و دانه های داخلی اونو هم به این مخلوط اضافه کنین. دو فنجون از مخلوط حاصل رو در یک پیمانه بریزین و اونو فشرده کنین. روغن زیتون رو روی اون بریزین و اجازه بدین تا نصف اون نفوذ کنه و لایه نازکی از روغن روی سطح اون بمونه. اونا رو در پیمانه مخلوط کنین و بعد به بقیه ی مخلوط شکر، نمک و وانیل اضافه کنین. ۴ تا ۵ قاشق عصاره وانیل خالص بهش اضافه کرده و مخلوط کنین. حال می تونین پاک کننده تون رو در ظرفی که دوست دارین بریزین و نگه دارین. فقط مطمئن شید که اونو بسته بندی کردین. اگه دوست دارین می تونین قبل از بسته بندی یک قاشق دیگر عصاره وانیل روی سطح اون بپاشید تا وقتی بازش می کنین با بوی عطر اون روبرو شید .

۱۷. ماسک آووکادو و عسل

این روزا اون قدر شایعها مختلفی در مورد رابطه رژیم غذایی با جوش زدن می شنوین که به سختی میشه تشخیص داد کدوم یک واقعیه. یکی از این شایعها می گه که آووکادو (خوردن اون یا استفاده ی موضعی) به دلیل چربی بالای آووکادو باعث بروز جوش می شه. تا اونجا که من می دونم هیچ مدرکی واسه اثبات این گفته وجود نداره و کسائی که از آووکادو استفاده کردن نسبت به بقیه نتیجه بسیار بهتری گرفتن. این میوه اونقدر پر از ویتامینا و مواد مغذیه که منطقیه واقعا بتونه به بهتر شدن جوشا کمک کنه. اگه پوست تون حساس باشه هم خبر خوب واسه شما اینه که آووکادو ملایمه و باعث حساسیت خاصی نمی شه. مثل خیلی از درمانای خونگی روشای مختلفی واسه استفاده از اون هست ولی موردی که اینجا معرفی می کنیم شامل مخلوط آووکادو و عسله.

موادی که لازم دارین:

 • یک عدد آووکادو
 • یک قاشق غذاخوری عسل

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین. بعد قسمت گوشتی آووکادو رو جدا کنین و اونو لِه کنین، بعد عسل رو بهش اضافه کنین. اونو بکوبید و به هم بزنین تا به شکل خمیری یک دست در آید. اونو روی پوست تون بمالید و بذارین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بمونه. بعد با آب ولرم صورت تون رو از مواد پاک کرده و خشک کنین. بعد با توجه به نوع پوست تون از مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنین.

۱۸. روکش بالشت تون رو بشورید

شما در اصل باید کمه کم هفته ای یه بار روبالشتی تون رو بشورید، اما خیلی از ما این اصل رو رعایت نمی کنیم. وقتی می خواید پوست سالم و سرحالی داشته باشین باید بیشتر به این موضوع توجه کنین. اگه اصلا روبالشتی تون رو نمی شویید، میکروبا و ذراتی که در اون تجمع می کنن به مدت ۶ تا ۸ ساعت در تماس با پوست صورت شما قرار میگیره و می تونه باعث تحریک جوش زدن شه. یک بالش تمیز و دلپذیر که از بروز جوشا هم جلوگیری می کنه، به زحمت دوباره فرو کردن بالش در روبالشتی می ارزه (شاید دلیل شمام واسه نشستن روبالشتی تون اینه که حوصله ی این کار رو ندارین).

۱۹. جوش هاتون رو دستکاری نکنین

نه به این معنی که دیگر اصلا هیچ تماسی با صورت تون نداشته باشین، فقط پوست تون رو نخارانید، نخراشید و جوشا رو نکَنید و فشار ندین. ناراحتی به دلیل جوشا چیزی نیس که بشه فراموشش کرد، به ویژه زمانی که واسه درمان موضعی اون از موادی استفاده می کنین که سوزش و خارش رو تحریک می کنن. در این حالت به شکل تقریبا ناخودآگاه هر دو سه دقیقه به جوش هاتون دست میزنین و با اونا ور می روید. این کار وضعیت رو از بد هم بدتر می کنه. با اینکه دستکاری صورت تون باعث جوش زدن نمی شه، وقتی جوش زده باشین، جنگ با تمایل شدیدی که واسه وَر رفتن به اونا احساس می کنین باعث می شه جوشا زودتر خوب شن و اثری از اونا باقی نمونه.

چیزایی که لازم دارین:

 • در دست داشتن کنترل خودتون

۲۰. نعنا

نعنا دارای منتوله که یک ضدالتهاب و خونه طبیعیه. نمی شه گفت نعنا جوشاتون رو درمان می کنه ولی می تونه قرمزی و تورم دردناک جوشا رو کم کنه.

چیزایی که لازم دارین:

مقداری برگ نعنای تازه

کاری که باید بکنین:

صورت تون رو بشورید و خشک کنین. مقداری برگ نعنا رو بکوبید. می تونین از مخلوط کن یا هاون استفاده کنین. برگای لِه شده و آب اونا رو روی صورت تون بمالید و بذارین ۵ تا ۱۰ دقیقه بمونه. بعد صورت تون رو با آب سرد بشورید.

۲۱. سیب زمینی

با اینکه همه ما از فواید سیب زمینی سرخ شده واسه سلامت روح و روان خوب آگاهیم، این مطلب شاید چیزیه که تا حالا راجبه سیب زمینی نمی دونستید. سیب زمینی که پر از پتاسیم، گوگرد، فسفر و کلریده می تونه به درمان آکنهاتون کمک کنه. سیب زمینی دارای آنتی اکسیدانه که پوست تون رو تغذیه می کنه و باعث تحریک رشد سلولای سالم و جدید می شه.

چیزایی که لازم دارین:

 • یک عدد سیب زمینی

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و کمی خشک کنین (بذارین کمی مرطوب بمونه). یک سیب زمینی نپخته رو رنده کنین و اونو به شکل دایره وار روی پوست تون بمالید. ۱۵ تا نیم ساعت صبر کنین تا خشک شه و بعد با آب گرم صورت تون رو بشورید.

۲۲. چای سبز

چیزایی که لازم دارین:

 • نصف فنجون آب
 • دو قاشق چای خوری برگ چای اُرگانیک یا یک عدد چای کیسه ای

کاری که باید انجام بدین:

صورت تون رو بشورید و با یک حوله ی نرم خشک کنین. برگای چای رو در یک ظرف تمیز بذارین و آب جوش رو روی اونا بریزین. بعد از ۴ تا ۵ دقیقه برگای چای رو بیرون بکشین و مایع رو آزاد کنین تا به دمای اتاق برسه. بعد می تونین مایع رو در یک اسپری بریزین و اونو روی صورت تون اسپری کنین یا یک پد پنبه ای یا پارچه ی نرمی رو در محلول خیس کنین و به آرامی روی صورت تون بمالید. می تونین یک چای کیسه ای رو دو تا سه دقیقه بخیسانید و بعد اونو روی جوش هاتون بذارین . بعضیا ترجیح میدن بذارن این مایع روی صورت شون بمونه و بعضیا صورت شون رو با آب سرد می شویند. هر روشی رو که ترجیح میدید، استفاده کنین.

حالا چیکار کنیم؟

صبر داشته باشین. طبیعیه که دل تون می خواد راهی پیدا کنین که سریع و بی دردسر شما رو از شر جوش هاتون خلاص کنه. اما در واقعیت، مثل خیلی موارد دیگر، اینجور راهی وجود نداره. مراقبت همیشگی از پوست و استفاده از یک درمان طبیعی مناسب واسه جوشا ممکنه واسه تون آسون نباشه، اما اگه نسبت بهش پایبند بمونین، درست انجامش بدین و براش وقت بذارین، حتما نتیجه می گیرین. یادتون باشه که پوست تون محل زندگی شماس و این خونه ایه که هیچ وقت عوض نمی شه. سعی واسه مراقبت از اون ارزشش رو داره؛ چون سلامتی اون بر راحتی، خوشحالی و اعتماد به نفس شما اثر زیادی داره.

۵ باور غلط در مورد آکنها

در مورد جوشا برداشتای اشتباه و اطلاعات مخالف زیادی هست. دانستن اینکه کدوم یک از این اطلاعات درست و کدوم غلطه به شما کمک می کنه بهترین راه درمان اونا رو پیدا کنین.

۱. جوش بر اثر آلودگی پوست به وجود میاد

جوش بر اثر آلودگی، نشُستن صورت یا رعایت نکردن بهداشت به وجود نمیاد. زیادی شستن و پاکسازی بی روش با استفاده از صابونا و مواد شیمیایی می تونه به پوست شما آسیب بزنه و باعث بدتر شدن وضعیت جوشا شه. اگه پوست تون رو زیادی بشورید ممکنه پوست تون خشک شه و در اون صورت پوست سعی می کنه با ترشح چربی بیشتر، این وضعیت رو جبران کنه. یک پاکسازی ساده واسه از بین بردن چربی اضافی پوست و سلولای مرده کافیه.

۲. غذاهای چرب و شکلات باعث جوش زدن می شن

اثر غذاهای چرب یا شکلات بر تولید جوش بسیار ناچیزه. البته برنامه غذایی می تونه اثر زیادی داشته باشه؛ کربوهیدراتا یا بعضی اجناس لبنی قند خون رو بالا می برن یا دارای هورمونای اضافه هستن که می تونه تولید جوش رو تحریک کنه. البته معمولا این اتفاق نمی افته و جوشا به دلایل دیگری به وجود بین.

۳. استرس باعث جوش زدن می شه

به شکل تئوری، استرس با اثر بر هورمونا می تونه باعث جوش زدن شه. اما تعیین مقدار اثر استرس کار آسونی نیس و وقتی به مقدار استرسی که همه ما هر روز با اون روبرو هستیم فکر کنین، می ببینن که اگه این حرف درست باشه، صورت همه مردم باید پر از جوش باشه. یک درمان مؤثر واسه جوشا، مقداری از اثر استرس کم می کنه.

۴. اگه جوش زدین نباید از مرطوب کننده استفاده کنین

از یک مرطوب کننده ی غیر کامدوژنی (یعنی مرطوب کننده ای که کمتر منافذ پوست رو بسته کنه) استفاده کنین. بعد از استفاده از هر درمانی واسه جوش هاتون (چه با روشای طبیعی و چه شیمیایی) استفاده از یک مرطوب کننده می تونه به تعادل پوست تون کمک کنه؛ چون باعث می شه پوست تون واسه جبران چربیای از دست رفته، دوباره چربی اضافه تولید نکنه.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید