دانلود پایان نامه

 

هیچکی دوست نداره مریض شه اما عامل مریضی نا آرومی معده و روده واسه وارد شدن به بدن، از کسی اجازه نمی گیره. این مریضی می تونه به سرعت فرد رو از پا بندازه و به خاکِ سیاه بنشاند! لرز، تب و حالت تهوع، علائم ساده ی نا آرومی معده و روده هستن که به استفراغ، اسهال و دردهای شدید می انجامند. این مریضی دردناکه، درمانی نداره و تنها راهِ چاره اینه که دوره اش طی شه، ولی تجربه ثابت کرده بعضی از راهکارها از شدت علائم این مریضی می کاهند و تحمل اونو آسون تر می کنن. واسه پی بردن به راهکارهای آرامش علائم نا آرومی معده و روده این مقاله رو تا انتها بخونین.

آرامش

 

۱. تا می تونین مایعات بخورین

مایعات نقش بسیار مهمی در آرامش علائم نا آرومی معده و روده دارن، چون آب بدن به طور منظم در اثر عرق کردن، اسهال و استفراغ، از دست میره. اگه نوشیدن مایعاتِ زیاد واسه تون سخته، می تونین در بازه های زمانی مشخص، چند جرعه آب بخورین یا حتی تکهای یخ رو بجوید.

بهترین مایعاتی که می تونین در طول مریضی تون بخورین، موارد زیر هستن:

 • مایعاتی مثل آب یا آبِ گوشت؛
 • محلولای بدون نسخه مثل پدیالیت (مناسب واسه تموم سنای)؛
 • نوشیدنیای مناسب ورزشکاران که می تونن به تأمین الکترولیت بدن کمک کنن (مناسب واسه بچه های بزرگ تر یا بزرگسالان)؛
 • چایای مخصوص مثل چای زنجبیل و چای نعناع که باعث آروم کردن معده و کاهش حالت تهوع می شن.

از مصرف نوشیدنیای زیر پرهیز کنین:

 • نوشیدنیای کافئین دار مثل قهوه، چای سیاه و شکلات. اثر دیگر این مواد اینه که مانع خوابیدن تون می شن، درحالی که مریض هستین و طبیعتا بیشتر از هر زمان دیگری به خوابیدن و استراحت نیاز دارین؛
 • الکل.

۲. رژیم BRAT بگیرین

اگه به مریضی نا آرومی معده و روده گرفتار هستین، میدونید که غذا خوردن کار ساده ای نیس. اگه حتی فکر کردن به غذا هم باعث می شه دل پیچه بگیرین، احتیاجی نیس که خودتون رو مجبور به خوردن کنین. ولی وقتی حس کردین می تونین چیزی بخورین، بهتره با یک خوراکی ساده شروع کنین و یواش یواش غذا بخورین.

وقتی شکم درد دارین، رژیم BRAT می تونه به کمک تون بیاد. این رژیم از موادی تشکیل شده که خیلی راحت هضم می شن، کربوهیدراتای انرژی زا دارن و مواد مغذی لازم رو به بدن تون می رسانند. رژیم BRAT از خوراکیای زیر تشکیل شده:

 • موز: هضم موز آسونه، پتاسیمی رو که به خاطر اسهال و استفراغ از دست دادین، تأمین و معده رو تقویت می کنه؛
 • برنج: برنج قهوه ای پر از فیبره و ممکنه گاز زیادی تولید کنه. عوضش برنج سفید راحت تر هضم می شه و به دلیل داشتن کربوهیدرات، انرژی زا هم هست؛
 • پوره ی سیب: پوره ی سیب به خاطر داشتن کربوهیدرات و قند، پر از انرژیه و شامل پِکتینه که می تونه به درمان اسهال کمک کنه. هضم این ماده غذایی هم آسونه؛
 • نون تست: هنگامی که به نا آرومی معده و روده گرفتار هستین، نون سبوس دار نخورید، چون شامل فیبره و هضم فیبر واسه دستگاه گوارش سخته. هضم نون سفید ساده تره. پس بهتره در این دوره از نون تست سفید استفاده کنین.

چه چیزایی نخوریم؟

 • لبنیات: البته همه کسائی که به نا آرومی معده و روده دچارند، با خوردن شیر مشکل ندارن، ولی شیر ماده ایه که هضم اون سخته و باعث افزایش گاز و اسهال می شه؛
 • فیبر: اگه رودهای سستی دارین احتیاجی به خوردن فیبر زیادی نیس؛
 • روغن: از خوردن غذاهای چرب و شور پرهیز کنین؛
 • ادویه: غذاهایی رو که شامل سس گوجه فرنگی، زردچوبه و سس فلفل قرمز هستن، مصرف نکنین.

۳. واسه کاهش حالت تهوع، از فشاردرمانی کمک بگیرین

تجربه ثابت کرده «فشاردرمانی» در درمان بعضی از شکلای مختلف حالت تهوع مؤثره. واسه این کار سه انگشت بالاتر از مچ دست تون (در قسمت داخلی ساق دست) رو با انگشت شست فشار بدین تا نقطه حساسی رو که بین دو تاندون قرار داره، پیدا کنین. به مدت ۲ تا ۳ دقیقه این نقطه رو ماساژ بدین.

۴. تا می تونین استراحت کنین

وقتی به نا آرومی معده و روده گرفتار میشید، بدن تون واسه جنگ با مریضی و عفونت به استراحت نیاز داره. در این دوره، تا می تونین بخوابید و فعالیت تون رو کم کنین. وقتی استراحت می کنین، بدن تون به سختی در تلاشه تا با عفونت مقابله و آسیبایی رو که در سطح سلولی به بدن وارد شده، بازسازی کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در مورد سیلیکون ولی چه میدونید؟ "

۵. با احتیاط دارو استفاده کنین

نا آرومی معده و روده با دارو درمان نمی شه و آنتی بیوتیک روی مریضیایی که عامل اونا ویروسه، تأثیری نداره. اما می تونین واسه آرامش بعضی از علائم مریضی تون، به میزان بسیار کم از داروهای بدون نسخه استفاده کنین. واسه کاهش تب و درد می تونین از ایبوپروفن استفاده کنین. واسه اینکه کلیه هاتون دچار مشکل نشن، این دارو رو همونجوریکه گفتیم به میزان کم و با غذا استفاده کنین.

معمولا واسه آرامش نا آرومی معده و روده، استامینوفن پیشنهاد می شه، البته اگه مریضی کبدی نداشته باشین. استامینوفن تب و درد رو کم می کنه، اثرات جانبی اون از ایبوپروفن کمتره و احتمال اینکه معده درد بسازه هم کمه.

واسه خلاصی از اسهال و استفراغ هم می تونین با تجویز دکتر پرومتازین، پروکلرپرازین، متوکلوپرامید یا اندانسترون استفاده کنین.

می تونین بعد از مشورت با دکتر از داروهای ضدعفونی مثل لوپرامید یا بیسموت ساب سیترات هم استفاده کنین. حواس تون باشه بیسموت ساب سیترات واسه بچه ها استفاده نکنین.

درمانایی واسه کوچیک ترها

درسته که دچار شدن به نا آرومی معده و روده ناخوشاینده، ولی از اون سخت تر اینه که ببینین کودک تون بهش گرفتار شده. اگه دیدید علائم نوزادتان طی ۱ یا ۲ روز بهبود پیدا نکرد، حتما اونو پیش دکتر ببرین. دکتر می تونه این اطمینان رو به شما بده که کودک تون بدون هیچ آسیب ای در راه درمان قرار داره.

تشویق کودکان واسه نوشیدن مقدار زیادی آب (یا نوشیدن شیر مادر واسه نوزادان) واسه جبران آب ازدست رفته، اهمیت زیادی داره. همه نوزادان و کودکان نوپا می تونن محلول شامل الکترولیت مثل پدیالیت هم بنوشن. این محلول واسه اونا مشکلی ایجاد نمی کنه.

دلیل نا آرومی معده و روده

دلیل نا آرومی معده و روده معمولا حمله تعداد زیادی ویروس به دستگاه گوارشیه. در موارد محدودی هم با مصرف آب یا غذای آلوده و غیربهداشتی، باکتریا می تونن دلیل بروز نا آرومی معده و روده باشن.

پیشگیری از نا آرومی معده و روده

اگه احتمال میدید که ممکنه به نا آرومی معده و روده گرفتار شید، باید کمی بیشتر احتیاط کنین. در صورت امکان از تماس با بیماران پرهیز کنین و به طور منظم دست هاتون رو بشورید. در کل واسه پرهیز از همه مریضیا مثل نا آرومی معده و روده باید دست هاتون رو زیاد بشورید و استراحت کافی داشته باشین.

واسه پیشگیری از نا آرومی معده و روده موارد زیر رو هم در نظر داشته باشین:

 • در صورت امکان به جای شستن ظرفا با دست، از ماشین ظرف شویی استفاده کنین؛
 • به جای ضدعفونی کننده ی دست، از آب و صابون استفاده کنین؛
 • عضو مریض خونواده رو از بقیه جدا کنین. در صورت امکان کاری کنین حتی حموم و توالت اونم از بقیه جدا باشه؛
 • خونواده

 • قبل از استفاده از سبدهای خرید در مغازها، دسته اونا رو تمیز کنین؛
 • آشپزخانه و سطوح خونه رو با یک محلول ضدعفونی کننده تمیز کنین و لباسا و ملافها رو با دقت بشورید.

نا آرومی معده و روده مُسریه؟

بله! معمولا عامل این مریضی، یک ویروسه. ۱ تا ۳ روز بعد از ورود ویروس به بدن علائم نا آرومی معده و روده رو می شه. افراد قبل از رو شدنِ علائم و حتی تا ۲ هفته بعد از بهبود علائم ناقل این مریضی هستن. کودکان به مدت بیشتری ناقل این مریضی هستن. واسه اینکه خطر انتقال ویروس به بقیه رو کاهش بدین، سعی کنین در این مدت به مدرسه یا سرِکار نرید. اگه تب دارین، قبل از اونکه به روال عادی زندگی خود برگردید، ۲۴ ساعت استراحت کنین.

سخن آخر

نا آرومی معده و روده تجربه خوشایندی نیس، ولی بیشتر مردم بدون داشتن هیچ گونه آسیب ای بهبود پیدا می کنن. رساندن آب کافی به بدن، در سرعت دادن روند درمان و تحمل آسون تر این مریضی مؤثره.

در کل واسه این مریضی نمیشه کار زیادی انجام داد و فقط باید منتظر بمونین تا دوره اون طی شه و از داروهایی که در بالا گفته شد هم استفاده کنین. درضمن اگه دچار کم آبی، اسهال یا استفراغ خونی شدید یا تب بالای ۳۸٫۹ درجه داشتین، حتما به دکتر مراجعه کنین.

منبع : healthline

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید