دانلود پایان نامه

 

خستگی واژه ایه که واسه توضیح احساس بی حالی یا نداشتن انرژی به کار میره. خیلی از ما دچار این مشکل هستیم. خستگی در وسط روز کاری، مشکل زیان باریه که هم کارکرد شما رو تضعیف می کنه و هم باعث می شه بقیه شما رو تنبل فرض کنن. بدتر از همه اینه که نمی دونین به چه دلیل همیشه احساس خستگی می کنین. این خستگی به دلیل کمبود خوابه یا می تونه دلیل دیگری داشته باشه؟ در این مقاله شما رو با علل خستگی و درمان بی حالی و مریضی آشنا می کنیم.

 

زندگی ما هرچه باشه، ساده نیس. بیشتر ما بعضی وقتا یا شاید همیشه، احساسِ بی حالی و خستگی می کنیم. خستگیِ واقعی چیزی بیشتر از احساس خواب آلودگیه و ناخواسته فکر شما رو درگیر غلتیدن در رختخواب و فراموش کردن کارای روزمره می کنه. احساس خستگی به طور نامحسوس در زندگی روزانه ما رخنه کرده و سلامتی فیزیکی و روانی ما رو اون قدر تحت اثر قرار داده که انجام کارای روزمره رو، اگه نگوییم غیرممکن، اما سخت کرده. مشکلات ما با خستگی، روابط مون با بقیه رو هم تحت اثر قرار می ده. بقیه احساس خستگی وحشتناک ما رو درک نمی کنن، مگه اینکه خودشون اونو تجربه کنن و تا وقتی که این احساس رو تجربه نکنن، شما از دید اونا فقط یک فرد تنبل به نظر می رسین که فکر و ذکرش خوابیدنه.

کنترلِ خستگی کار سختیه، چون نشونه یا وضعیت بسیار مبهمیه. خستگی انواعی داره، مثلا: خستگی فیزیکی، خستگی احساسی، خستگی به عنوان نشونه یک مریضی و خستگی به عنوان خودِ مریضی. این احتمال هم هست که خستگی، از علائم افسردگی یا قند خون پایین باشه. واسه اینکه بتونین امیدی به از بین بردن احساس خستگی داشته باشین، اول باید به دکتر مراجعه کنین. اما اگه نتونستید دلیل دقیق خستگی تون رو بفهمین (حتی با مراجعه به دکتر) می تونین منشأ اونو در سبک زندگی و بعضی از عادات زندگی در دنیای مدرن الان جست وجو کنین. اگه دریافتید که خستگی سایه به سایه همراه شما و در حال از پا انداختن شماس، امیدتون رو از دست ندین، چون هنوز تغییرات زیادیه که می تونین بکنین و درمانای طبیعی زیادی وجود دارن که می تونین واسه جنگ ی مؤثر با این خستگی، از اونا بهره بگیرین.

۱. بالا بردن فعالیت فیزیکی و جنب و جوش

متأسفانه نسخه ای که همه ما واسه درمان بی حالی و مریضی می پیچیم، اینه که فورا چرتی بزنیم تا سرحال شیم. اما تا به حال دقت کردین که وقتی تموم روز به خاطر مریضی در رختخواب دراز می کشین، احساس خستگی و بی حالی شما بیشتر می شه؟ سرتون گیج میره و سردرد کمی رو احساس می کنین و به جای اینکه انرژی بگیرین و سرحال شید، انگار همه انرژی بدن تون بررسی رفته. دلیلش اینه که اثرِ استراحت یا خوابیدن بیشتر از حد، درست برعکس چیزیه که ما توقع داریم، در حالی که این حرکت و جنب و جوشه که انرژی ما رو تقویت می کنه. اگه احساس خستگی می کنین و رَمق کار کردن ندارین، شاید با قرار گرفتن در خطر هوای تازه خیلی راحت بتونین به جسم و ذهن تون تازگی بدین. بهتره به جای استراحت مطلق، به خودتون پاداش بدین، یعنی بعضی وقتا از جایتون بلند شید و هوای تازه ای بخورین تا اثر تازگی بخش اونو در خودتون احساس کنین. این کار به باعث آزاد شدن اندورفین باعث بهتر شدن اخلاق شما می شه. فراموش نکنین که غم و افسردگی، عوامل ایجاد کنندهِ خستگی هستن.

نکته: با اینکه شما در درازمدت، از جنب و جوش خود احساس سرزندگی می کنین، اما در صورتی که بیشتر از حد به فعالیت فیزیکی بدین، ممکنه دچار خستگی بیشتر از اندازه شید.

وسیله لازم:

 • یک جفت کفش پیاده روی مناسب.

دستورالعمل:

واسه بالا بردن انرژی، به ویژه در درازمدت، ورزشِ «منظم» اهمیت خیلی زیادی داره. اگه فکر می کنین حوصله ی ورزش کردنِ زیاد رو ندارین، پس در شروعِ کار، بیشتر از حد ورزش نکنین. فقط کفش تون رو بپوشید و از خونه بیرون برید. حتی قدم زدنِ ساده هم بهتر از اینه که هیچ فعالیتی نکنین. اگه هوا مناسب نیس یا فصل سرماست، ورزش رو همراه با موسیقی، به طور منظم در خونه بکنین. کم کم با عادت کردن به ورزش، بر سطح فعالیت خود اضافه کنین.

۲. نوشیدن آب سیب زمینی

شاید حتی فکرِ خوردنِ یک لیوان آب سیب زمینی عالی نباشه، اما آب سیب زمینی یک درمان خونگی عالی واسه درمان بی حالی و کسالته. انداختن چند برش سیب زمینی در لیوان آب، اونو به یک نوشیدنی پر از پتاسیم تبدیل می کنه که باعث می شه کمتر احساس خستگی و تنبلی کنین، چون این نوشیدنی یک ماده معدنی رو وارد بدن می کنه که خیلی از افراد، مقادیر کافی از اونو دریافت نمی کنن. بدن، پتاسیم رو هم مثل منیزیم تولید نمی کنه و ما باید اونو از منابع خارجی دریافت کنیم. از اونجا که رژیم غذاییِ این روزها از نگاه مواد مغذی، کم مایهه، تعجبی نداره که بدن مون دچار کمبود پتاسیم باشه.

پتاسیم به تنهایی به شما انرژی نمی ده، اما همراه با منیزیم (همین طور کلر و کلسیم)، الکترولیتی رو ایجاد می کنه که واسه کارکرد درست سلولا و آزادسازی انرژی و هدایت الکتریسیته، حیاتیه. بدون پتاسیم، عضلات ما به درستی حرکت نخوان کرد و تکانهای عصبی ما به درستی فعال نمی شن. با دریافت مقدار مناسبی پتاسیم، می تونین احساس بی حالی و مریضی همیشگی خود رو از بین ببرین.

مواد لازم:

 • ۱ عدد سیب زمینی با پوست؛
 • ۱ لیوان آب تازه.

دستورالعمل:

سیب زمینی رو تیکه تیکه کنین (احتیاجی به کندن پوست اون نیس) و اونو داخل لیوان آب بریزین و یک شب تا صبح در یخچال بذارین و صبح قبل از خوردن هر چیز دیگری، اونو بخورین.

۳. تقویت گلبولای قرمز

آهن عنصر لازم و مورد نیاز بدنه و بدون اون، بدن نمیتونه به اندازه کافی، گلبولای قرمز تولید کنه. گلبولای قرمز شامل هموگلوبین هستن. هموگلوبین در ساختارِ خودِ عنصر آهن قرار داره و نقش اون انتقال اکسیژن به سرتاسر بدنه. خیلی از افراد تصور می کنن مصرف اکسیژن با ورود اون به ریها، پایان پیدا میکنه، اما اکسیژن باید کل بدن رو طی کنه و به تموم سلولا و اندامای بدن برسه تا به اونا توانایی کار کردن بده. همونجوریکه می تونین تصور کنین، کمبود اکسیژن باعث کاهش کارکرد بدن می شه و در آخر، خستگی رو داره. به این وضعیت، کم خونیِ به دلیل فقر آهن میگن. واسه مقابله با اون، با برگای گزنه ( برگای تازه، اما برگای خشک هم مؤثر هستن) چای درست کنین. گزنه پر از آهن و ویتامین Cه. وجود ویتامین C در این گیاه ضروریه، چون ثابت شده که ویتامین C به افزایش جذبِ آهنِ غیرِ-هِم (ناخون آهن) که همیشه خیلی راحتِ خون آهن جذب نمی شه، کمک می کنه. اضافه کردنِ مقداری قاصدک، محتوای آهن این چای رو بیشتر می کنه، اما یادتون باشه طعم این چای تلخه، پس بهتره اونو با عسل بخورین.

مواد لازم:

 • ۱ فنجون قاصدک و گزنه ی تازه یا ۲ قاشق چای خوری قاصدک و گزنه ی خشک؛
 • ۱ فنجون آب جوش تازه؛
 • لیوان مورد علاقه؛
 • عسل.

دستورالعمل:

قاصدک و گزنه رو داخل لیوان بریزین، بعد آب جوش رو بهش اضافه کنین و روی لیوان رو بپوشونین. پس از ده دقیقه، چای گیاهی شما آمادهه. قبل از نوشیدن، گیاهان رو از داخل لیوان خارج کنین، مقداری عسل بهش اضافه کنین و این چای رو دو بار در روز بخورین.

۴. مصرف جینسِنگ

شاید معروف ترین گیاه علفی چینی، جینسِنگه؛ نام ثقیلی که با در نظر گرفتن طب گیاهان سنتی چینی، قدمتِ اون به صدها هزار سال قبل باز می شه. این گیاه پر از گونه های همیشه سبز و شامل ترکیبات طبیعیه. جینسنگ جایگاه ویژه ای در تاریخ داره، با اینکه گونه های زیاد اون، شاید شما رو گیج کنه. جینسنگ به هر یک از ۱۱ گونه همیشه سبز از طبقه ی پاناکس اشاره داره. این گیاه در آمریکای شمالی، همین طور آسیای شرقی پیدا شده. جینسنگ بیشتر به عنوان یک گیاه «آداپتوژن» در نظر گرفته می شه، به این معنا که به موافقت بدن با استرس کمک می کنه، خواه این استرس به دلیل قرار گرفتن در خطر سرما یا گرمای شدید باشه، خواه به خاطر گرسنگی یا خستگی. تصور می شه این گیاه با بهبود بخشیدن کارکرد سیستم آدرنال، به رویارویی بدن با استرس کمک می کنه. وقتی صحبت از واکنش هورمونی به استرس می شه، سیستم آدرنال، مرکز فرماندهی بدنه. کورتیزول، هورمون «استرس» می تونه بر کیفیت خواب ما اثر بزاره و تعیین کننده ی به خواب رفتنِ دوباره ی ما در شب باشه، چون با ترشح هورمون کورتیزول، ملاتونین سرکوب می شه. ما واسه داشتنِ چرخه منظم خواب و بیداری به ملاتونین نیاز داریم. اگه سطح کورتیزول بالا باشه، حتی پس از استراحت کامل، احساس خستگی طولانی می کنیم. صبحا، سطح کورتیزول بدن ما در نقطه اوج خود قرار داره و بعد کم کم در طول روز، کم می شه، اما اگه سطح اون بالا بمونه، این ریتم روزانه، همین طور خواب باارزشی که واسه سرحال شدن بهش نیاز داریم، پریشون می شن. دریافت مقدار کمی جینسنگ ممکنه به تنظیم کورتیزول و کارکرد درست بدن، کمک کنه.

مواد لازم:

 • ۱ قاشق چای خوری ریشه ی خشک جینسنگ یا ۲٫۵۴ سانتی متر ریشه ی تازه جینسنگ؛
 • ۱ فنجون آب تازه؛
 • عسل یا آبلیمو در صورت تمایل.

دستورالعمل:

۲٫۵۴ سانتی متر از ریشه ی جینسنگ رو به قطعات کوچیک برش بدین یا یک قاشق چای خوری ریشه ی خشک اونو داخل صافیِ چای در فنجون بذارین. آب جوش رو بهش اضافه کنین و رویِ فنجون رو بپوشونین. پس از ده دقیقه، اونو به جای قهوه یا چای صبحانه، به همراه عسل یا آبلیمو بخورین. واسه اینکه شاهد اثرات جینسنگ باشین، باید این نوشیدنی رو هر روز بخورین.

۵. مصرف بیشتر مرکبات

تقریبا تموم شکلای مختلف مرکبات دوست داشتنی هستن. از آب لیمو شیرین گرفته تا آب پرتقال و تموم آب میوه های دیگر که همیشه به عنوان درمانای خونگی مورد استفاده ی ما بودن. واسه درمان بی حالی و مریضی پیشنهاد می کنیم روز خود رو با یک لیوان آب لیموترش شروع کنین. عطر لیموی ترش تازه درون لیوان آب به تنهایی می تونه شما رو سرحال کنه و جذبِ آب، شما رو واسه یک روز عالی آماده کنه. خواص لیموترش بی شماره. آب لیموترش به بهتر شدن تعدادی از مریضیا کمک می کنه، مثلا از یبوست پیشگیری می کنه، اما خاصیت دیگش اینه که به یک بدن خسته، جون تازه ای می ده. اگه احساس می کنین در وسطای روز بی حال هستین، یک لیوان دیگر آب لیموترش درمان بی حالی و مریضی شماس. نمیشه همه عناصر شیمیایی و مولکولی آب لیموترش رو که با خستگی جنگ می کنن، شمرد، فقط میشه گفت که در بین تموم مرکبات، انرژی بخش بودن و خواص درمانی این نوشیدنی اثبات شده.

نکته: فرق بین آب لیموترش و لیموناد در اینه که لیموناد شامل شکره اما آب لیموترش شامل شکر نیس.

دستورالعمل:

آب نصف یک لیموترش تازه رو بگیرین و به یک لیوان آب اضافه کنین. اگه زمستانه، از آب گرم و اگه تابستانه، از آب سرد و یخ استفاده کنین. دو بار در روز این نوشیدنی رو بخورین و یک لیوانِ اونو به وسطای روز که احساس خستگی می کنین، اختصاص بدین.

۶. درست کردنِ نوشیدنی انرژی زای خونگی

به نوشیدنیای انرژی زای بیرون عادت نکنین. این نوشیدنیا یکی از به دردنخورترین کالاهایی هستن که در سالای گذشته در بازار رواج پیدا کردن. شما مبلغ نامعقولی رو واسه چیزی پرداخت می کنین که ضررش بیشتر از منفعتشه. واقعا، این نوشیدنیای غیرطبیعی بر مشکلات فیزیکی ما می افزایند. پس بهتره خودتون نوشیدنیای انرژی زا درست کنین که هم طعم طبیعی تری دارن و هم در بهبود سلامتی تون اثر واقعی دارن و شما رو به همون انرژی طولانی یه مدت که به دنبالش هستین، می رسانند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان حواس پرتی با ۱۰ نکته کارا و موثر 

۷. آشتی با یوگا

تصور مردم عادی از یوگا، مثل خیلی از چیزایی که مُد روز می شن، قدری دستکاری شده. اگه به سراغ یوگا نمی رین، چون فکر می کنین مُدیه که یک عده جوون رو قبل از جمع شدن در کافه، جذب خود می کنه، زودتر این فکر رو از سرتون بیرون کنین. بدون شک، جوونا امروز به یوگا اهمیت زیادی میدن، اما سابقه این ورزش تقریبا به قرن پنجم و ششم پیش از میلاد بازمی شه، خیلی قبلا از رواج شلوارهای کشی در جامعه ی غربی. یوگا نه فقط یک نوع ورزش فیزیکیه، بلکه یک ورزش روحی هم به حساب میاد. این ورزش به آرامش ذهن، تمرکز روی تنفس و آروم کردن پریشونیای داخلی کمک می کنه. بخش فیزیکی یوگا، مثل خیلی از شکلای مختلف ورزشا، تقویت کننده ی انرژی شماس. ترکیب ورزش فیزیکی و روحی به شما حس تولد دوباره می ده. این ورزش به عنوان دسته ای داروی جانشین واسه جنگ با خستگی طولانی شناخته شده. حتی نیاز نیس واسه انجام این ورزش به کلاسی ملحق شید (با اینکه داشتن مربی بد نیس) و می تونین اونو در خونه هم بکنین و از فواید یوگا واسه سلامتی بهره مند شید.

آرامش

ملزومات:

 • کمی انضباط فردی!

دستورالعمل:

بخش مُد روز بودن این ورزش رو از یاد ببرین و فقط امتحانش کنین. حالتای خاصی وجود دارن که به انرژی بخشیدن به شما کمک می کنن، مثل حالت درخت، سگ سر پایین و مار کبری. بعضی از حرکات یوگا نیازمند تمرکز و دقت هستن و یه سریای دیگه از اونا بیشتر واسه تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری انجام می شن، اما همه اونا واسه درمان بی حالی و مریضی مفید هستن.

۸. عشق به شیرین بیان

وقتی صحبت از درمان گلودرد می شه، ریشه ی شیرین بیان یک گیاه پیشنهادیه، اما یکی از ترکیبات اصلی اون، یعنی گلیسیریزین می تونه در بهبود خستگی مفید باشه، به ویژه اگه خستگی توأم با کارکرد ضعیف آدرنال باشه. ریشه ی شیرین بیان هم مثل جینسنگ، می تونه به بهتر شدن تنظیم سطح کورتیزول کمک کنه. واقعا، این گیاه واسه تقویت کورتیزول مفیده. شاید این اثر دور از انتظار باشه، با این حال، اگه بدن شما به اندازه کافی کورتیزول تولید نکنه، ممکنه در سعی واسه جبران این کمبود، بیشتر از حد کورتیزول تولید کنه و این وضعیت باعث می شه در طول روز، احساس خستگی کنین، اما در طول شب، قادر به خوابیدن نباشید و اون خستگی رو بازم احساس کنین. میزان تولید کورتیزول باید متعادل باشه. اگه بیشتر از حد باشه، قادر به خوابیدن نباشید و اگه کمتر از حد باشه، استراحت شما پریشون میشه.

مواد لازم:

 • ۱ قاشق غذاخوری ریشه ی خشک شیرین بیان؛
 • ۱ فنجون آب؛
 • عسل یا لیموترش به عنوان چاشنی.

دستورالعمل:

یک قاشق غذاخوری ریشه ی خشک شیرین بیان رو در یک فنجون آب جوش بریزین و روی فنجون رو بپوشونین. پس از ده دقیقه، ریشهای شیرین بیان رو به کمک صافی از آب جدا کنین. از عسل یا آبلیمو به عنوان چاشنی استفاده کنین و قبل از خوردن صبحانه اونو بخورین.

۹. مصرف منیزیم بیشتر

به چه دلیل منیزیم؟ منیزیم یک ماده معدنی مهمه که ما این روزها واقعا از کمبود اون رنج می بریم. بدن به خودی خود منیزیم تولید نمی کنه و دریافت این ماده مغذیِ لازم به خودمون بستگی داره. مشکل اینه که این روزها، خیلی از رژیمای غذایی بدون غذاهای سالم هستن. منیزیم، کوفاکتورِ ۳۰۰ سیستم آنزیمی در بدنه که طیف بزرگی از واکنشای بیوشیمیایی رو تنظیم می کنه. هر چیزی از کارکرد ماهیچه و اعصاب گرفته تا سنتز پروتئین و تولید انرژی، به منیزیم نیاز داره. بهترین راهِ دریافت منیزیم، خوردن غذاهای شامل منیزیم به جای قرصای مکمله. سبزیجات پربرگ به رنگ سبز تیره، آجیل، غلات کامل و موز، همه پر از منیزیم هستن.

مواد لازم:

 • غذاهای پر از منیزیم یا یک قرص مکمل با کیفیت بالا؛

دستورالعمل:

به رژیم غذایی روزانه خود، مقدار مشخصی غذاهای پر از منیزیم اضافه کنین یا یک قرص مکمل با کیفیت بالا استفاده کنین. بزرگسالان نباید قرصای مکمل منیزیم رو بیشتر از ۳۵۰ میلی گرم در روز مصرف کنن، اما مصرف بیشتر از این مقدار در صورتی که از منابع غذایی باشه، ضرری نداره.

۱۰. خوردن و آشامیدن مواد غذایی سالم

غذای سالم از نظر ما چه غذاییه؟ به چه دلیل خوردن غذای سالم مهمه؟ غذا به معنای واقعی کلمه، انرژی و سوخت بدن ماست. در جوامع امروز، اهمیت غذا ندیده گرفته می شه. غذا در مشت ماست، اما این ضرب المثل معروف که «غذای شما وجود شما رو می سازه» دیگر به حاشیه رانده شده. اگه ما در وعدهای غذاهایی مون خسیس بازی به خرج بدیم یا رژیم غذایی مون رو پر از نوشیدنیای شیرین و غذاهای چرب و چاق کننده کنیم، یا سیستم بدنی مون به درستی کار نمی کنه یا پس یه مدت از کار خواهد افتاد. ، احساس خستگی و بی حالی رو هم تجربه می کنیم.

زمانی که غذا می خوریم، بدن ما کربوهیدراتا (قند و نشاسته) رو می شکنه، پس از اون این کربوهیدراتای شکسته دوباره واسه تبدیل شدن به گلوکز (قند خون) شکسته می شن و جذب جریان خون می شن. ساده بگیم، گلوکز انرژی مورد نیاز ما واسه کارکرد تموم سیستمای بدنه، از مغز و قلب گرفته تا عضلات پا و… تموم کربوهیدراتا واسه شما خوب نیستن و نوعِ خوب اونا باید به شکل کربوهیدراتای پیچیده باشه. کربوهیدراتای پیچیده از زنجیره های طولانی و پیچیده ای از مولکولای شکر ساخته شدن. این کربوهیدراتا به گلوکز تبدیل می شن و به ما انرژی میدن. ارزشِ کربوهیدراتای ساده مثل شکر درون کیکا، شیرینیا، شربتای مصنوعی، آب نباتا و چیزای دیگه ای به جز اینا، واسه بدن ما صفره و فقط به افزایش وزن و نداشتن حس خوب نسبت به اندام منتهی می شه. این کربوهیدراتای ساده به سرعت سوخته می شن. شاید با مصرف اونا به سرعت احساس کنین انرژی تون زیاد شده (به خاطر بالا رفتن گلوکز)، اما به همون سرعت هم این انرژی کاذب رو از دست میدید. کربوهیدراتای پیچیده باعث آزادسازیِ ثابت و یکنواخت انرژی می شن. اگه شما غذای ناسالم بخورین، این احتمال هست که کربوهیدراتای بد جزو رژیم غذایی شما باشن و این بهش معناست که شما بخش بزرگ غذای خود رو به انرژی تبدیل نمی کنین و نتیجه این نوع غذا خوردن، احساس خستگیه.

نکتها و سوالای زیر رو درباره خستگی به یاد داشته باشین:

 1. نسبت محتوا: هرچه میزان شکر بالاتر و میزان فیبر کمتر باشه، کربوهیدراتا بدتر هستن. از این نکته به عنوان راهنمایی واسه مشخص کردن کربوهیدراتای خوب یا بد استفاده کنین.
 2. خوب رو از بد تشخیص بدین: واژه «کربوهیدرات» بسیار بر سرِ زبونا افتاده، اول از خوبیای اون می شنوین، یهو از بدیای اون میگن. جواب اینه که کربوهیدراتا هم خوب هستن و هم بد، اما ما می تونیم خیلی راحت کربوهیدرات خوب رو از کربوهیدرات بد تشخیص بدیم. شما به کربوهیدرات خوب نیاز دارین، پس این دو نوع کربوهیدرات رو بشناسین و سعی نکنین قید اونو کلا بزنین، وگرنه تاوان اونو با احساس خستگی میدید.
 3. هر چه از فیبر بگیم کم گفتیم: خوراکیای شامل فیبر بالا کندتر از غذاهای شامل فیبر پایین، هضم می شن و جلوی بالارفتن سطح قند خون رو می گیرن. نمونه های غذاهای فیبردار عبارت ان از: غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات و حبوبات.
 4. این غذا تصفیه شده؟ این غذا کنسرو شده؟ غذاهایی مثل نون سفید یا برنج سفید خالی از فیبر و پر از کربوهیدراتای ساده هستن. همین طور فست فودها، تنقلات شیرین، نوشابه و چیزای دیگه ای به جز اینا هم همین مشخصات رو دارن.

۱۱. چرت زدن

چرت زدن در وسط روز یک فرصت استثنایی واسه تجدید قواست و وقت گذاشتن واسه این کار، یک سرمایه گذاری باارزش واسه سلامتیه. چرت زدن، خستگی رو کم، ذهن رو تیز و ایجاد و خو رو بهتر می کنه. اما وقتی حرف از چرت زدن به عنوان درمان بی حالی و مریضی پیش میاد، به یک شمشیر دو لبه تبدیل می شه. حتما تا به حال چرتای طولانی وسط روز رو در خونه تجربه کردین که قرار بود چرتی باشن و شما رو سرحال کنن، اما به دو، سه ساعت کشیده شدن و شما رو گیج تر و بی رمق تر از قبل کردن.

با خوابیدنِ بیشتر از حد، ساعت بیولوژیکی شما پریشون می شه و چرخه های انرژی سلولاتون پریشون می شه و شما احساس خستگی، گیجی و مستِ خواب بودن می کنین. این حالتِ مستیِ خواب رو «تنبلی خواب» هم می گن و در این حالت، شما یهو از خوابِ موجِ کوتاه بیدار میشید. از اونجا که چرت زدن، شما رو وارد چرخه خواب کامل نمی کنه، شما بیشتر از خواب موج کوتاه می پرید. این می تونه بر نحوه ی کارکرد شما اثر جدی بزاره. برطرف شدنِ مستیِ خواب بین ۲ تا ۴ ساعت زمان می بره. اما راه بهتری واسه چرت زدن هست و اون داشتنِ کمی خودمون داریه.

مواد لازم:

 • یک جای دنج واسه چرت زدن.

دستورالعمل:

مغز پس از حدود ۲۰ تا نیم ساعت وارد خواب موج کوتاه می شه، پس زمان خواب خود رو فقط به یک «چرت انرژی زا» محدود کنین (چرت زدن کوتاه فقط در حد سرحال شدن). اگه کمبود خواب شما شدیده، ۲۰ دقیقه چرت زدن، انرژی از دست رفته تون رو به شما باز می گردونه و شما رو گیج، خسته یا مستِ خواب نمی کنه. واسه سرحال شدن، زمانی رو در روز به تقویت انرژی خود اختصاص بدین، فقط سعی کنین این زمان، زیاد به زمان خواب شما نزدیک نباشه.

۱۲. اسفناج مخصوص

شاید این مثال کلیشه به نظر برسه، اما ملوان زبل حتما معجزه ای از اسفناج دیده بود که اونو واسه تقویت انرژی و قدرتش می خوره. اسفناج که پر از آهنه می تونه به بالا بردن شمار سلولای قرمز کمک کنه، پس انرژی شما رو بیشتر می کنه و سلاحی واسه جنگ با کم خونیه. اسفناج از منیزیم هم غنیه و ۱ فنجون اون شامل ۳۹ درصد از میزان مصرف پیشنهاد شده ی روزانه س. تحقیقات ساده نشون می ده که اسفناج حتی می تونه کارکرد ماهیچها رو در طول ورزش، بهتر کنه.

مواد لازم:

 • کمه کم ۱ فنجون اسفناج.

دستورالعمل:

هر روز کمه کم یک فنجون اسفناج رو به شکل نپخته یا پخته استفاده کنین.

خستگی حالت پیچیده ایه، چون نه تنها مجبور به شناسایی دلیل اون هستین، بلکه باید واسه رفع اون به فکر چاره باشین و وقت بذارین. چیزی که بر پیچیدگیِ مشکل خستگی می افزاید این حقیقته که شما «همیشه» احساس خستگی می کنین. گفتی که با این وضعیت مناسبت داره اینه که: «دیدنِ مانع یک چیزه، برداشتن اون چیز دیگر». به یاد داشته باشین که از دو جبهه ی این جنگ، جبهه ی دوم (برداشتن مانع)، سخت ترین بخش جنگ. واسه برداشتن این مانع ناامید نشید. پیشنهادهای ارائه شده در این مقاله ارزش امتحان کردن رو دارن.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید