دانلود پایان نامه

 

در این مطلب سعی کردیم همه چیز رو در مورد ترک پا واسه تون توضیح بدیم؛ از علائم و دلایل گرفته تا راهکارهای درمان ترک پا به شکل خونگی و راه های پیش گیری از بروز دوباره اون.

 

علائم ترک پا

پیش از اینکه راهکارهای درمان ترک پا رو واسه تون بگیم، اول باید تشخیص بدین که مشکل شما واقعا ترک پاست یا فقط کمی خشکی پوسته که با سابیدن میشه اونو برطرف کرد.

ترک پا علائم مختلفی داره که بعضی از اونا شایع تر از بقیه هستن. اگه این علائم به مدت طولانی درمان نشده باقی بمونن ممکنه شدیدتر بشن. در این بخش با علائم ترک پا آشنا میشید:

۱. زبر و خشن شدن پوست

زبر و خشن شدن پوست پاشنه ی پا آسونترین علامت ترک پاست. در این مرحله ترکای پاشنه هنوز ظاهر نشده ان. این مرحله، یعنی قبل اینکه ترکا به وجود بیان بهترین زمان شروع درمانه.

اگه فهمیدین که پوست دور پاشنه ی پاهایتان به سفیدی می زنه و زبر و خشن شده این احتمال هست که ترک ایجاد شه، پس بهترین کار اینه که در همین مراحل ساده درمان رو شروع کنین.

۲. کنده شدن پوست پاشنه

این نشونه هم به مراحل ساده ی ترک پاشنه مربوطه. اگه پوست کنارهای پاشنه ی پاهایتان کنده شده، زمان اینه که درمان رو شروع کنین. اگه در مراحل ساده، درمان رو جدی نگیرید ترکا ظاهر می شن و پس از اون به سختی می تونین اونا رو برطرف کنین.

۳. ترک خوردگی روی پاشنه

یکی از نشونه های بعدی ترک پا، ترکای قابل مشاهده ای هستن که روی پاشنه و دور اون به وجود اومدند. این علائم با قرمزی و پوسته پوسته شدن همراهه.

۴. خارش پا

وقتی ترکا در کف پا در حال تشکیل هستن، پوستِ روی پا کشیده می شه و خارش ایجاد می کنه.

اگه دیدید پاهایتان بیشتر از حد عادی خارش داره یا زندگی روزمره تون رو با مشکل روبه رو کرده، بهتره قبل از زیاد علائم درمان مناسب رو در پیش بگیرین.

۵. کهیر یا راشای خارش دار

اگه ترک پا رو درمان نکنین و روی پاهایتان رو که پوستش سفت و کشیده شده بخارانید، شاید دچار کهیر یا راش میشید.

وجود کهیر یا راش علامت آشکاریه که نشون می ده باید درمان ترک پا رو شروع کنین. با شروع درمان، کهیر و خارش متوقف می شه اما اگه فقط بخواهید کهیر و خارش به دلیل اونو درمان کنین و به فکر درمان ترک پاشنه نباشید فایده ای نداره و کهیر دوباره برگشت می کنن.

۶. خونریزی یا ترشح از ترکای پاشنه

اگه درمان ترک پاشنه رو جدی نگیرید و واسه یه مدت طولانی اونو به حال خود آزاد کنین، ترکا عمیق تر می شن؛ با عمیق تر شدن اونا لایه های زیری پوست هم آسیب می بیننن.

این آسیب می تونه موجب خونریزی یا ترشح چرک از ترکا شه. اگه اینجور اتفاقی بیفته، پای ترک خورده ی شما با استعداد عفونت هستش.

۷. زیاد علائم در طول فصل زمستون

اگه ترک پاشنه داشته باشین می بینین که علائم اون در فصل زمستون بدتر می شه. هوای سرد، پوست رو تحریک می کنه و باعث خشکی و خارش بیشتر می شه. اگه در حال درمان ترک پاشنه ی پاهایتان هستین، وقت رو از دست ندین و سعی کنین قبل از شروع فصل سرما درمان رو کامل کنین تا علائم اون بدتر نشه.

دلیل ترک پاشنه پا چیه؟

دلیلای زیادی واسه ترک خوردن پاشنه ی پا هست که در این قسمت به بعضی از اونا رو اشاره می کنیم:

۱. خشکی پوست

اگه پوست تون به طور طبیعی خشکه باید منظم از مرطوب کننده استفاده کنین و از پاهایتان بیشتر مراقبت کنین. اگه پوست خشک رو به حال خود آزاد کنین، به ترک پاشنه دچار میشید. اینکه هر روز واسه سابیدن و مرطوب کردن پاهای خود چند دقیقه وقت بذارین خیلی بهتر از اینه که به دنبال درمان ترک پا باشین، به ویژه در انتهای زمستون.

۲. ایستادنای دراز مدت

اگه معمولا زمانای طولانی سرپا هستین، احتمال اینکه به ترک پاشنه دچار شید، زیاده. اگه شغل تون ایجاب می کنه که تموم روز روی سطح سخت یا پاشنه ی کفش تون بایستید، بهتره از کاپ پاشنه (heel cup) استفاده کنین تا وزن تون روی پاشنها بهتر پخش شه.

۳. چاقی

چاقی و اضافه وزن هم یکی از دلایل ترک پاشنه ی پاست. پاشنه ی پا وزن بدن رو تحمل می کنه و پس اگه اضافه وزن داشته باشین، پاشنه ی پاهایتان آسیب می بینه. این وزن اضافی باعث ترک خوردگی پاشنه می شه. پس واسه پیش گیری از ترک پاشنه پیشنهاد می شه یک برنامه کاهش وزن واسه خود در نظر بگیرین.

۴. بعضی مریضیا

اگه دچار دیابت، اگزما، مشکلات تیروئید، پسوریازیس یا مریضی پای ورزشکاران هستین، احتمال اینکه مرتبا به ترک پاشنه دچار شید زیاده، اما ترک پاشنه ی پا مشکلی نیس که مجبور باشین اونو تحمل کنین چون درمانایی هست که به برطرف شدن اون کمک می کنه.

۵. بالا رفتن سن

۶. زیاد در خطر آب بودن

شاید واسه تون عجیب باشه اما واقعیت اینه که زیاد در خطر آب بودن هم می تونه چربیای طبیعی پوست تون رو از بین ببره. حمومای دراز مدت یا ایستادن در آب واسه زمان طولانی پوست پاهایتان رو خشک می کنه و باعث ترک خوردگی اون می شه.

۷. هوای سرد

قبلا گفتیم که در فصل زمستون علائم ترک پا زیاد می شه. پس سرمای هوا هم می تونه یکی از دلیلای ترک پاشنه ی پا باشه. رطوبت پایینِ هوای سرد، مثل سیستم گرمایشی منزل ، اتومبیل یا محل کارتون، پوست شما رو خشک می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان استرس و اضطراب با ‍‍۱۹ راه حل طبیعی 

۸. صابونای ناملایم

اگه از صابونی استفاده کنین که خاصیت مرطوب کنندگی نداشته باشه، پوست دور پاهایتان خشک می شه و با ادامه استفاده از این نوع صابونا و برطرف نکردن خشکی پوست ، دچار ترک پاشنه میشید.

درمانای خونگی ترک پا

حالا که علائم ترک پا و دلایل ایجاد اونو دونستید، زمان اینه که به بحث اصلی یعنی درمان بدیم. درمان ترک پا نه هزینه خاصی داره و نه داروی خاصی نیاز داره. درمانای خونگی زیادی هست که به شما کمک می کنه یک بار واسه همیشه از ترک پا خلاص شید. و اما عادی ترین روشای درمان ترک پا:

سابیدن سلولای مُرده پوست

چه جوری می تونیم پوست مرده ی پاشنه رو از اون جدا کنیم؟ یکی از عادی ترین روش ها استفاده از سنگ پاست. اول پای خود رو کمی در آب گرم و صابون قرار بدین تا پوست مرده ی روی پاشنه نرم شه. بعد با استفاده از سنگ پا این ناحیه رو بسابید تا سلولای مرده از اون جدا شن. بعد پاهای خود رو خشک کنین و به اونا مرطوب کننده بمالید.

عسل

عسل یک ماده طبیعیه که واسه درمان ترک پاشنه بسیار مؤثره، چون پوست رو به طور طبیعی مرطوب می کنه. می تونین یک فنجون عسل رو در یک لگن کوچیک آب گرم حل کنین و پاهای خود رو در اون قرار بدین.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی دیگر از درمانای طبیعی ترک پاست که نه تنها به مرطوب کردن پوست کمک می کنه بلکه به دلیل خواص ضدقارچی و ضدمیکروبی اش واسه درمان ترک پا مفیده. روغن نارگیل واسه ترکای عمیق تر عالیه.

قبل از خواب پاهای خود رو بسابید، اونا رو به روغن نارگیل آغشته و جورابای نخی تمیز به پا کنین. صبح بعد از بیدار شدن از خواب، جورابا رو دربیاورید و پاهای خود رو مثل عادی بشورید. این کار رو هر روز بکنین تا ترکا برطرف شن.

روغنای گیاهی

واسه درمان ترک پا به غیر از روغن نارگیل، از شکلای مختلف دیگر روغنای گیاهی هم می تونین استفاده کنین. درست مثل چیزی که در مورد روغن نارگیل گفتیم اول پاها رو با سنگ پا بسابید و بعد از مالیدن روغن گیاهی، جوراب بپوشید و بخوابید.

پماد ویکس

یکی دیگر از درمانای عادی ترک پا استفاده از پماد ویکس قبل از خوابه. به پاهای خود ویکس بمالید، جورابای تمیز به پا کنین و بخوابید. صبح می تونین پاهای خود رو بشورید. این کار رو هر روز و تا زمانی که از نتیجه راضی باشین، بکنین.

شیر

شاید تعجب کنین اگه بدونین شیر واسه لایه ورداری پوست مفیده و بهش درخشش و تازگی می ده. اسید لاکتیک و آلفاهیدروکسی اسید موجود در شیر به برطرف کردن خشکی پوست کمک می کنه. یک فنجون شیر رو به یک لگن کوچیک آب گرم اضافه کنین و پاهای خود رو به مدت ۱۰ دقیقه در اون قرار بدین.

پارافین واکس

پارافین واکس نه تنها راه خوبی واسه سابیدن پوست زبر و مردهه بلکه به مرطوب کردن پوست هم کمک می کنه. مقداری پارافین واکس رو در مایکروویو گرم کنین و به همون اندازه روغن نارگیل بهش اضافه کنین تا به شکل خمیر سفتی دربیاد. بعد یک لایه کلفت از این خمیر رو روی ترکای پاشنه ی پاهایتان بذارین، جورابای تمیز به پا کنین و بخوابید. صبح روز بعد مثل همیشه پاهایتان رو بشورید. هر روز این کار رو بکنین تا ترکا برطرف شن.

وازلین

راه مؤثر دیگر واسه درمان ترک پا استفاده از وازلینه که در خونه ی بیشتر ما هست. بعد از سابیدن پاهایتان، یک لایه کلفت وازلین رو روی ترکا قرار بدین، جورابای تمیزتون رو به پا کنین و بخوابید. صبح پاهایتان رو مثل عادی بشورید.

گلیسیرین

گلیسیرین هم یک درمان بسیار خوب واسه ترک پاست چون خواص مرطوب کنندگی داره و رطوبت رو نگه می داره. بهترین روش استفاده از گلیسیرین اینه که اونو با مقدار مساوی آبلیمو ترکیب کنین و به پاهای خود بمالید. اجازه بدین ۲۰ دقیقه بمونه و بعد بشورید. می تونین کمی گلاب به این ترکیب اضافه کنین تا خوش بو هم بشه.

روغن کنجد

یکی از مؤثرترین درمانای خونگی ترک پاشنه روغن کنجده که به مرطوب شدن پوست، پیش گیری از عفونت ترکای عمیق و رشد سلولای جدید کمک می کنه. کافیه ۲ قاشق چای خوری روغن کنجد رو به یک لگن کوچیک آب گرم اضافه کنین و به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود رو در اون قرار بدین. اگه ترکا خیلی عمیق ان، می تونین قبل از گذاشتن پاها در لگن به اونا روغن کنجد بمالید.

نمک اپسوم

منیزیم سولفات یا نمک اپسوم (Epsom salt) به عنوان ماده ای که به بهتر شدن جریان خون و پس درمان ترک پا کمک می کنه، شناخته شده. نصف فنجون نمک اپسوم رو به یک لگن آب گرم اضافه کنین، به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود رو در اون قرار بدین و بعد سنگ پا بزنین.

بعد از اینکه ترک پاشنه رو درمان کردین، بهترین کار اینه که راه های پیش گیری از بروز دوباره اونو پیدا کنین و به کار ببرین. مثلا مرطوب نگه داشتن پاها، انتخاب کفش مناسب و نوشیدن آب کافی، چند راه خوب واسه پیش گیری از ترک پاست.

منبع : positivehealthwellness.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید