دانلود پایان نامه

 

جوشا ممکنه در هر جایی از بدن ظاهر شن؛ روی پیشانی، گونه، شونِه، پشت و حتی روی سرتون! با اینکه بیشتر افراد معمولا نگران جوشای صورت شون هستن اما خیلی از مردم هم با معضلی به نام جوش سر دست و پنجه نرم می کنن. این جوشا جدا از اینکه ایجاد خارش، سوزش و زخم روی پوست سر می تونن به ریزش مو هم منجر شن و ممکنه درهنگام شونِه زدن موهاتون خیلی درد بگیرن. چندین درمان نسخه ای و بدون نسخه واسه درمان جوشای سر وجود دارن که هر کدوم دارای کارکرد اثر و مشکلات جانبی متفاوتی هستن. مطالب زیر، شما رو با داروهای مختلفی واسه درمان جوش سر و روشایی واسه پیشگیری از اون آشنا می کنه.

 

جوشای سر، درست به اندازه جوشای صورت یا پشت دردناک و خارش دار هستن اما درمان اونا سخت تره، چون به وسیله موها پوشونده می شن. تنها امتیاز اونا نسبت به بقیه جوشا اینه که تا حد زیادی زیر موهای شما مخفی می شن. اما چربیای طبیعی مو یا پوششای سر (کلاه، دستمال و روسری) می تونن جوشای سر رو بدتر کنن یا باعث تشکیل جوشای جدید شن. یادگیری نحوه ی درمان جوش سر و انجام اقدامات پیشگیرانه می تونه به شما اطمینان بده که جوشای سرتون همیشه برگشت نمی کنن.

استفاده از اجناس موضعی

۱. از بنزوئیل پراکسید استفاده کنین

بنزوئیل پراکسید یکی از مواد تشکیل دهنده ی عادی در لوسیونا و ژلای شستشوی ضدآکنهه. بنزوئیل پراکسید، باکتریایی رو که ممکنه باعث بسته شدن منافذ و تشکیل جوشای جدید شن، از بین می بره. به پاک شدن چربی اضافه و سلولای مرده ی پوست از ناحیه گرفتار به جوش کمک می کنه. بنزوئیل پراکسید معمولا با غلظتی بین ۲٫۵ درصد تا ۱۰ درصد در اجناس بدون نیاز به نسخه هست.

 • مشکلات جانبی بنزوئیل پراکسید عبارتند از بی رنگ شدن مو و لباس درصورت استفاده از محصولی که شامل بنزوئیل پراکسید بیشتر از حد باشه. درهنگام استفاده از این محصول روی مو یا پوست سرتون، احتیاط کنین.
 • بقیه مشکلات جانبی عبارتند از خشکی پوست، قرمزی، احساس سوزش و پوسته پوسته شدن پوست سر.

۲. از اسید سالیسیلیک استفاده کنین

اسید سالیسیلیک یکی از پرکاربردترین مواد موضعی ضد آکنهه که در بیشتر ژلای شستشوی صورت و دستمالای مرطوب آنتی باکتریال هست. این ماده به جلوگیری از بسته شدن منافذ کمک می کنه و حتی می تونه منافذی رو که قبلا بسته شدن، باز کنه و جوشای موجود در پوست سر یا جاهای دیگر بدن رو کوچیک کنه. اسید سالیسیلیک معمولا با غلظتی بین ۰٫۵ درصد و ۵ درصد در بیشتر اجناس موضعی بدون نیاز به نسخه هست.

 • مشکلات جانبی احتمالی اون عبارتند از سوزش پوست و حس مورمور شدن کم.

۳. از یک نوع اسید آلفاهیدروکسی استفاده کنین

دو نوع اسید آلفاهیدروکسی هست: اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک. هر دو فرم اسید آلفاهیدروکسی، بیشتر در درمانای ضد جوش ی بدون نیاز به نسخه به کار می رن، چون که می تونن به پاک کردن سلولای مرده ی پوست کمک کنن و نا آرومی رو کم کنن. بعضی تحقیقات نشون میدن که اسیدهای آلفاهیدروکسی می تونن به رشد پوست نرم تر و جدید هم کمک کنن.

۴. گوگرد رو امتحان کنین

بعضی از افراد گرفتار به جوش متوجه شدن که گوگرد، گزینه درمانی مناسبی واسه آنهاست. گوگرد می تونه به پاک کردن سلولای مرده ی پوست و چربی اضافه از بدن کمک کنه و معمولا به همراه بقیه مواد تشکیل دهنده ی داروهای موضعی بدون نیاز به نسخه، در ژلای شستشوی پوست و بقیه اجناس موضعی به کار میره.

 • توجه داشته باشین که ممکنه بعضی از اجناس شامل گوگرد، بوی ناجوری داشته باشن.

استفاده از داروهای نسخه ای قوی

۱. از رتینوئیدها استفاده کنین

رتینوئیدها یه جور داروی موضعی هستن که از ویتامین A جدا می شن. رتینوئیدها از بسته شدن فولیکولای مو جلوگیری می کنن و احتمال اتفاق جوش رو کاهش میدن.

 • از اجناس شامل رتینوئید درهنگام غروب استفاده کنین. در اول سه بار در هفته، اونو روی پوست تون بمالید و وقتی پوست تون به این دارو عادت کرد، کم کم دفعات مصرف اونو به روزی یک بار برسونین.

۲. داپسون رو امتحان کنین

داپسون (Aczone) یه جور آنتی بیوتیک ترکیب شده با داروی ضدالتهابه. این ژل با از بین بردن باکتریا و تمیز و باز نگه داشتن منافذ پوست به درمان جوش کمک می کنه. داپسون بیشتر با یک رتینوئید موضعی ترکیب می شه که اثر هر دو دارو رو به بیشترین حد میرسونه. مشکلات جانبی احتمالی این دارو عبارتند از خشکی پوست، قرمزی یا سوزش پوست.

۳. از آنتی بیوتیکای موضعی استفاده کنین

در موارد شدیدتر جوش ممکنه لازم باشه تا واسه کمک به درمان جوش ی فعلی و جلوگیری از برگشت اون در آینده، از آنتی بیوتیک استفاده کنین. آنتی بیوتیکا بیشتر با بنزوئیل پراکسید به کار می رن تا احتمال به وجود اومدن باکتریای مقاوم به آنتی بیوتیک روی پوست شما کم بشه. ممکنه واسه اثر بیشترین حد با رتینوئیدها هم ترکیب شن.

 • ترکیبای عادی آنتی بیوتیک که واسه درمان جوش تجویز می شن، عبارتند از کلیندامایسین با بنزوئیل پراکسید (بنزاکلین، Duac) و اریترومایسین با بنزوئیل پراکسید (بنزامایسین).

۴. آنتی بیوتیکای خوراکی استفاده کنین

ممکنه که دکتر شما به خاطر درمان جوش ی متوسط تا شدید، واسه تون آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کنه. این آنتی بیوتیکا گسترش باکتریا رو – که ممکنه به جوش منجر شن – در بدن کاهش میدن. آنتی بیوتیکا می تونن به کاهش نا آرومی به دلیل جوش هم کمک کنن. عادی ترین آنتی بیوتیکای خوراکی که واسه درمان جوش تجویز می شن، تتراسایکلینا هستن که از بین اونا میشه به مینوسایکلین و داکسی سایکلین اشاره نمود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   در مصاحبه شغلی چه بگیم؟ 

۵. قرصای ضدبارداری ترکیبی رو امتحان کنین

بعضی از زنان و دختران جوونی که جوش شون به طور تکراری برگشت می کنه، میدونن که استفاده از قرص ضدبارداری ترکیبی به درمان جوش ی اونا کمک می کنه. در این داروها ترکیبی از استروژن و پروژستین هست، پس هم واسه پیشگیری از بارداری مؤثرند و هم واسه جلوگیری از بروز جوش.

 • الان سه نوع قرص ضدبارداری ترکیبی در بازار هست: اُرتوتری سایکلین، اِسترو استپ و یاز.
 • مشکلات جانبی عادی عبارتند از سردرد، حساس شدن سینها، تهوع، افزایش وزن و خونریزی در فاصله ها قاعدگی. اما بعضی از افراد مشکلات جانبی جدی تری مثل افزایش خطر ایجاد لختهای خون رو تجربه می کنن. واسه تشخیص اینکه قرص ضدبارداری ترکیبی واسه شما مناسبه یا نه، با دکتر تون مشورت کنین.

۶. درمورد عوامل ضدآندروژنی سوال کنین

واسه زنان و دختران جوونی که با آنتی بیوتیکای خوراکی درمان نشده ان، ممکنه عوامل ضدآندروژنی مثل اسپرینولاکتون (آلدکتون) تجویز شه. این گروه از داروها هورمونای آندروژن رو سرکوب می کنن و اجازه نمی دن که بر غدد سباسه ی پوست اثر بذارن.

 • مشکلات جانبی عادی عبارتند از حساس شدن سینها، پریودهای دردناک و احتباس احتمالی پتاسیم در بدن.

پیشگیری از جوشای سر

۱. هر روز از شامپو استفاده کنین

بعضی از مردم موهایشان رو هر چند روز یک بار می شویند اما اگه از برگشت تکراری جوشای سر رنج می برین، ممکنه دفعات شستشوی تون کافی نباشه. درعوض سعی کنین که موهاتون رو هر روز با شامپوی عادی تون بشورید. این کار می تونه به کاهش مقدار چربی موی شما کمک کنه که همین امر می تونه احتمال برگشت جوشای سر رو کاهش بده.

 • سعی کنین که از نرم کننده استفاده نکنین تا ببینین که با این کار، پوست سرتون بهتر می شه یا نه. نرم کنندها باعث رطوبت رسانی به موها می شن و این ممکنه باعث شه که چربی بیشتر از حدی روی پوست سرتون جمع شه.

۲. از محرکای شناخته شده دوری کنین

اگه هر روز موهاتون رو می شویید اما بازم گرفتار جوشای تکراری پوستی هستین، ممکنه که منشأ مشکل شما چیزی باشه که روی موهاتون قرار میدید. سعی کنین یه مدت از اجناس حالت دهنده ی مو استفاده نکنین و ببینین که چه تأثیری روی پوست سرتون داره. هنگامی که دلیل رو شناسایی کردین، می تونین شکلای مختلف مختلف اجناس حالت دهنده ی مو رو امتحان کنین تا بفهمین که مواد تشکیل دهنده ی این اجناس با پوست شما موافق هستن یا نه.

 • سعی کنین تا از کالاهایی استفاده کنین که طبق ی آب هستن یا به دنبال کالاهایی باشین که برچسب «غیرکومدون زا» دارن؛ یعنی کمتر احتمال داره که منافذ پوست شما رو بسته کنن و باعث برگشت جوش شن.
 • از اجناس مو در فاصله بسیار نزدیک به پوست سرتون استفاده نکنین. مثلا ایرادی نداره که پماد یا ژل مو بزنین اما سعی کنین اونو فقط به تارهای موی تون بمالید و اجازه ندین که با پوست سر یا خط رویش موی تون تماس پیدا کنه.

۳. اجازه بدین پوست سرتون نفس بکشه

بعضی از افراد با استعداد دچار شدن به جوشای سر که از کلاه بیسبال یا لوازم ورزشی (مثل کلاه ایمنی) استفاده می کنن، به دلیل افزایش گرما، اصطکاک و فشار به یه جور از جوش به نام جوش ی مکانیکا دچار می شن. اگه فکر می کنین که پوشیدن کلاه یا کلاه ایمنی ممکنه دلیل جوش ی سر شما باشه، کمتر از اونا استفاده کنین و اجازه بدین تا پوست سرتون بیشتر نفس بکشه. اگه مجبور هستین که از پوشش محافظ روی سرتون استفاده کنین، حتما در زیر اون یک هدبند یا پوششی جاذب بپوشید.

 • دوش گرفتن بی معطلی پس از برداشتن کلاه یا کلاه ایمنی و استفاده از شامپو هم ممکنه گسترش جوشای سر رو کاهش بده.

۴. هر روز موهاتون رو شونِه بزنین

برس کشیدن یا شونِه زدن موها به برداشتن سلولای مرده ی پوست و جدا کردن رشته های مو که به وسیله چربیای طبیعی پوست سرتون به هم چسبیده ان، کمک می کنه. این کار به دو راه از بروز جوش جلوگیری می کنه: با برداشتن سلولای مرده ی پوست که ممکنه منافذ شما رو بسته کرده باشن و جدا کردن تارهای مویی که درصورت شونِه نشدن باعث به دام افتادن چربی روی پوست سرتون می شن.

۵. موهاتون رو کوتاه کنین

اگه با استعداد جوشای سر هستین، کوتاه کردن موهاتون و کم حجم کردن اونا ممکنه به کاهش جوش کمک کنه. داشتن موهای کوتاه تر یا کم پشت تر به کاهش مقدار چربی، کثیفی و باکتریایی که به وسیله موها در منافذ پوست سرتون جمع می شه، کمک می کنه.

اخطار

اسید سالیسیلیک فقط باید به طور موضعی به کار رود و اصلا مصرف خوراکی نداره. بسیار مهمه که این دارو رو دور از دم دست کودکان نگه دارین. استفاده از اسید سالیسیلیک در کودکانی که علائم آنفولانزا دارن، اکیدا ممنوعه، چون ممکنه به سندرم رِی منجر شه. این سندرم، بسیار خطرناکه و حتی می تونه باعث مرگ کودک شه.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید