دانلود پایان نامه

 

جوش سرسیاه و آزاردهنده زمانی به وجود میاد که منافذ پوستی با سبوم (sebum، یه جور چربی که به وسیله غدد سباسه (sebaceous) واسه نرمی پوست ترشح می شه) و سلولای مرده ی پوست بسته می شن. فرق بین جوش سرسیاه و دیگر جوشای صورت در باز یا بسته بودن منافذ پوستیه. اگه منافذ باز باشن، سلولای مرده ی پوست و سبوم در خطر اکسیژن هوا قرار می گیرن، اکسید می شن و رنگ شون سیاه می شه. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم ۱۱ روش خونگی واسه درمان جوش سرسیاه رو با هم مرور می کنیم.

 

جوش سرسیاه در اثر آلودگی ایجاد نمی شه، پس لایه ورداری بیش ازحد پوست روش مناسبی واسه آزادی از شر این نوع جوش نیس و حتی ممکنه باعث بدتر شدن اون شه، چون این کار باعث خشکی پوست می شه و موجب می شه تا چربی بیشتری ترشح شه، پس این کار درست نیس. واسه همین نباید هیچ یک از روشای از بین بردن جوش سرسیاه رو بیشتر از ٢ الی ۳ بار در هفته تکرار کنین.

۱. خاکِ رُس

خاک رسِ بنتونیت ماده ای معدنی، غنی و درمون بخشه که در بعضی کشورها بیشتر واسه درمان مریض یای پوستی از اون استفاده می شه. به خاطر این که مولکولای اون وقتی خیس می شن بار الکتریکی دارن که باعث می شه چربی و بقیه ناخالصیای منافذ پوست بیرون کشیده شه. وقتی ماسک خاک رس رو روی پوست تون می ذارین، هم مواد معدنی اون جذب پوست می شه و هم جوش سرسیاه از پوست خارج می شه، این ماده به گردش خون کمک می کنه و موجب روشن شدن پوست می شه و پوستی سالم و بدون لک رو واسه تون به ارمغان میاره.

می تونین خاک رس رو با آب یا سرکه سیب مخلوط کنین که واسه پوستای حساس و خشک ممکنه مناسب نباشه. زمانی که این ماسک رو می ذارین، حس می کنین صورت تون در حال سفت و خشک شدنه، می تونین اجازه بدین ماسک روی صورت تون به طور کامل خشک شه یا نه، البته می تونین بعد از شست وشو از مرطوب کننده استفاده کنین اما ممکنه این ماسک واسه افرادی که پوست خشکی دارن مناسب نباشه و اونا رو اذیت کنه.

وسایل موردنیاز واسه تهیه ی این ماسک:

 • یک قاشق چای خوری خاک رس،
 • و آب یا سرکه سیب.

دستورالعمل:

خاک رس رو با مقداری آب یا سرکه سیب مخلوط کنین تا به شکل خمیری سفت دربیاد. با نوک انگشتان تون لایه ای نازک از این خمیر رو روی صورت بذارین و اجازه بدین ۱۰ الی ۲۵ دقیقه (با توجه به میزان خشکی پوست تون) روی صورت بمونه، بعد صورت تون رو با آب ولرم بشورید و روی اون مرطوب کننده بمالید.

۲. ماسک سفیده ی تخم مرغ

سفیده ی تخم مرغ ماسکی ساده س! که واسه پر کردن موقت منافذ پوست استفاده می شه، پس هم جوش سرسیاه رو از بین می بره هم مانع از ایجاد اون می شه. سفیده ی تخم مرغ پر از مواد مغذی واسه پوسته و نسبت به بقیه درمانای جوش سرسیاه خشکی کمتری ایجاد می کنه.

وسایل موردنیاز واسه تهیه ی این ماسک:

 • تخم مرغ،
 • دستمال کاغذی،
 • یک کاسه ی کوچیک،
 • و یک حوله ی تمیز.

دستورالعمل:

زرده و سفیده ی تخم مرغ رو از هم جدا کنین و صورت تون رو بشورید، بعد صورت رو خشک کنین و لایه ای نازک از سفیده ی تخم مرغ رو روی اون بمالید. اینجا دو روش هست:

 1. روی سفیده ی تخم مرغ که روی صورت تونه، یک دستمال کاغذی قرار بدین و اونو به آرامی به شکل تون بفشارید،. اجازه بدین لایه اول خشک شه، بعد روی اون لایه دیگری از سفیده ی تخم مرغ بمالید. با انگشتان به آرامی روی اون ضربه بزنین طوری که دستمالا تکون نخورد، بعد سومین لایه رو روی اون بمالید. وقتی ماسک خشک شد، صورت حالت جمع شدگی پیدا می کنه. حالا دستمالا رو وردارین و به آرامی صورت تون رو بشورید. بعد اونو خشک کنین و مرطوب کننده بزنین.
 2. روش دیگر اینه که می تونین بدون استفاده از دستمال کاغذی ۳ تا ۵ لایه سفیده ی تخم مرغ رو پس از خشک شدن هر لایه روی صورت بمالید، اگه لایه قبلی خشک نشده باشه، این ماسک فایده ای نداره.

۳. ماسک شیر و عسل

شیر و عسل هر دو خواصی دارن که واسه پوست خوبه. عسل خاصیت ضدباکتریایی داره و اسید لاکتیک موجود در شیر موجب نرمی و لطافت پوست می شه. اینجا این دو ماده مفید با هم ترکیب می شن تا حالت چسبناک پیدا کنن.

وسایل موردنیاز واسه تهیه ی این ماسک:

 • یک قاشق سوپ خوری عسل نپخته و ارگانیک،
 • یک قاشق چای خوری شیر،
 • و نوار نخی تمیز.

دستورالعمل:

یک قاشق سوپ خوری عسل نپخته و ارگانیک رو با یک قاشق چای خوری شیر مخلوط کنین و بذارین ۵ تا ۱۰ دقیقه در مایکروویو بمونه تا گرم شه بعد دوباره اونو هم بزنین. وقتی به دمای مناسب رسید، یک لایه نازک از اونو روی جوشای سرسیاه بمالید و به آرامی اما محکم یک نوار پارچه ای و نخی روی اون بذارین، بعد از ۲۰ دقیقه پارچها رو به آرامی وردارین، صورت رو با آب سرد بشورید و اونو مرطوب کنین.

۴. عسل و دارچین

این ماسک مثل یک شیرینی خوشمزه به نظر می رسه، اما مخلوط عسل و دارچین ترکیبی فوق العاده واسه آزادی از جوش سرسیاهه. خواص ضد باکتریایی عسل موجب از بین رفتن باکتریای ایجاد کننده ی جوش می شه و کلا مثل یک چسب، هر چیزی که منافذ پوستی رو پر کرده، بیرون می کشه. دارچین هم واسه بهبود جریان خون مفیده و موجب سلامتی، نرمی و درخشش پوست می شه.

وسایل موردنیاز واسه تهیه ی این ماسک:

 • کمی پودر دارچین،
 • کمی عسل نپخته و ارگانیک،
 • و نوار پارچه ای تمیز.

دستورالعمل:

عسل و دارچین رو به مقداری مخلوط کنین که واسه نواحی دلخواه روی صورت تون کافی باشه. مقداری از اونو روی جوشای سرسیاه بمالید و با نوار پارچه ای روی اونو بپوشونین و بذارین به مدت ٣ تا ۵ دقیقه بمونه و بعد اونو وردارین و صورت تون رو بشورید. پس از شستن صورت، مرطوب کننده رو فراموش نکنین.

۵. درمان روزانه جوش سرسیاه با آب

وقتی ماسکا و نوارها رو واسه پر کردن منافذ پوستی استفاده می کنین نتایج فوق العاده ای دارن اما واسه جلوگیری از خشکی پوست بیشتر از چند بار در هفته نمی تونین از اونا استفاده کنین. اگه می خواید درمانی روزانه واسه جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه داشته باشین، یک یا دو بار شست وشوی صورت با آب در روز، می تونه بسیار کمک کننده باشه، این کار به برطرف کردن زوائد پوستی و سبومای اضافی کمک می کنه و باعث تمیز شدن منافذ پوست می شه. اما بعد از شست وشوی صورت با آب، حتما از مرطوب کننده استفاده کنین تا از خشکی پوست و ایجاد سبوم اضافی جلوگیری کنین.

وسایل موردنیاز:

 • آب تمیز،
 • یک حوله ی تمیز،
 • و مرطوب کننده.

دستورالعمل:

دو بار در روز صورت تون رو با آب خنک و تمیز بشورید، با یک حوله ی تمیز به آرامی صورت تون رو خشک و بعد از مرطوب کننده استفاده کنین. پیشنهاد می شه که این کار رو بعدازظهرها بکنین (تا هر چیزی رو که در اول روز روی صورت تون نشسته س، پاک کنین) و بار دیگر این کار رو هنگام غروب بکنین. صبح و غروب هم زمانای مناسبی واسه شستن صورت هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درد مشترک 

۶. تونر واسه کوچیک کردن منافذ

جوش سرسیاه به دلیل واکنش منافذ باز پوست با اکسیژن هوا ایجاد می شه، پس کوچیک شدن منافذ پوستی به بهتر شدن این جوشا کمک می کنه. آب لیمو ماده ای جمع کننده س و واسه این کار مناسبه، به هرحال این ماده به روشن شدن پوست هم کمک می کنه و باعث می شه پوست به نور خورشید حساس شه، پس اگه می خواید در تابستون از آب لیمو واسه پوست استفاده کنین، حتما از کرم ضدآفتاب هم استفاده کنین. اگه پوست حساسی دارین، آب لیمو رو با آب رقیق کنین.

وسایل موردنیاز:

 • یک عدد لیموترش،
 • مقداری پنبه،
 • و یک بطری کوچیک.

دستورالعمل:

صورت تون رو با آب بشورید و خشک کنین، آبِ لیمو رو بگیرین و در یک بطری کوچیک بریزین بعد مقداری پنبه رو با اون مرطوب کنین و اونو به شکل تون بزنین. این کار رو ٣ یا ۴ بار در هفته موقع خواب بکنین، وقتی از خواب بیدار شُدید، صورت تون رو با آب ولرم بشورید و از مرطوب کننده استفاده کنین. بقیه ی آب لیمو رو می تونین تا یک هفته در یخچال نگهدارید. مراقب باشین بعضی وقتا آب لیمو می تونه واسه پوست سوزش بسازه.

۷. عرق کردن

با اینکه غدد عرق و منافذ فولیکول مو با هم متفاوت هستن، اما عرق کردن به کوچیک شدن جوشای سرسیاه کمک می کنه. وقتی مشغول کار هستین و عرق می کنین، این مایع جاری می شه و هر چیزی که منافذ پوست رو بسته کرده، با خود می بره. بهتره قبل و بعد از هر کاری که موجب عرق کردن می شه، صورت تون رو بشورید، چون اگه قبل از اون صورت رو نشویید، عرق کردن باعث می شه که مواد آرایشی باقی مونده روی پوست وارد منافذ پوست شن و اونو بسته کنن و اگه بعد از اون صورت رو نشویید جدا از اینکه باقی ماندن مواد آرایشی روی پوست، عرق خشک شده هم باعث بسته شدن منافذ پوستی می شه. پس عرق کردن هم می تونه به پاک کردن منافذ پوستی کمک کنه و هم می تونه باعث بسته شدن اونا شه. پس همیشه قبل و بعد از عرق کردن صورت تون رو بشورید.

موارد موردنیاز:

 • انگیزه واسه ورزش کردن یا رفتن به سونا،
 • آب تازه،
 • و یک حوله ی تمیز.

دستورالعمل:

صورت تون رو تمیز بشورید و بعد ورزش کنین یا به سونا برید، پس از اونم دوباره صورت رو بشورید و با یک حوله ی تمیز خشک کنین. بعد از مرطوب کننده استفاده کنین.

۸. جوش شیرین و آب

جوش شیرین واسه از بین بردن جوشای سرسیاه خیلی خوبه، اما نباید در مصرف اون زیاده روی کنین، چون باعث خشکی پوست می شه. تغییر PH اثر زیادی روی جوشای سرسیاه نداره و مهم ترین دلیل مفید بودن جوش شیرین واسه جوشای سرسیاه اینه که روشی ارزون و طبیعی واسه لایه ورداری و حذف چیزهاییه که منافذ پوست رو می بندن و باعث ایجاد جوشای سرسیاه می شن.

وسایل موردنیاز:

 • کمی پودر جوش شیرین،
 • و آب.

دستورالعمل:

آب و جوش شیرین رو با هم مخلوط کنین تا خمیری تقریبا سفت و قابل پخش شدن به دست بیاد، اونو با ماساژ و حرکات زمونه ای به آرامی روی پوست تون بمالید بعد با آب بشورید و بعد از خشک کردن صورت، پوست رو مرطوب کنین.

۹. لایه ورداری با شکر

بعضی وقتا همه چیزی که نیاز دارین لایه ورداری مناسب همراه با مرطوب سازی پوسته. لایه ورداری کار بسیار مهمی انجام می ده و اون حذف سلولای مرده و پوستهای اضافیه، چون این سلولای مرده می تونن موجب بسته کردن منافذ پوست و ایجاد جوش، جوش صورت و جوش سرسیاه شن. لایه ورداری موجب بهبود گردش خون در صورت و سرحالی و نرمی پوست می شه. اگه واسه تون مقدوره از روغن جوجوبا استفاده کنین چون مثل سبومای خود پوسته، اگه روغن جوجوبا ندارین می تونین از روغن دانه انگور، روغن زیتون یا روغن بادام شیرین استفاده کنین.

وسایل موردنیاز:

 • یک لیوان شکر سفید یا قهوه ای،
 • ۴ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا،
 • یک ظرف شیشه ای درب دار،
 • مقداری عطر (اختیاری).

دستورالعمل:

۴ قاشق غذاخوری روغن رو با یک فنجون شکر خوب مخلوط کنین. اگه دوست دارین چند قطره عطر هم بهش اضافه کنین. این مخلوط رو در یک ظرف شیشه ای در محلی خنک و تاریک نگهدارید تا موندگاری روغن زیاد شه. پیش از مصرف اونو هم بزنین و بعد صورت رو مرطوب کنین و یک قاشق از این لایه بردار رو روی نوک انگشتان خود بمالید و به آرامی با حرکات زمونه ای روی صورت ماساژ بدین. بعد از اون صورت رو بشورید و مرطوب کنین. این کار رو بیشتر از ۲ یا ۳ بار در هفته تکرار نکنین، وگرنه موجب خشکی و حساسیت پوست می شه.

۱۰. بُخور دادن پوست

بخور دادن به خودیِ خود موجب باز کردن منافذ پوستی نمی شه اما با نرم کردن سلولای مرده ی پوست و سبوم، به خارج کردن اونا از منافذ پوست کمک می کنه که موجب می شه پوست ظاهر بهتری داشته باشه.

وسایل موردنیاز:

 • یک کاسه ی بزرگ،
 • آب،
 • و یک حوله ی تمیز و نرم.

دستورالعمل:

یک کاسه رو با آب داغ پر کنین و بذارین کمی خنک شه، بعد روی سرتون یک حوله بندازین و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی ظرف خم شید تا بخار به شکل تون برسه. مراقب باشین که زیاد به آب جوش نزدیک نشید که صورت تون نسوزد. بعد از بخور دادن صورت رو با آب گرم بشورید و با ضربات آروم حوله رو روی صورت بزنین تا صورت خشک شه و بعد اونو مرطوب کنین. این کار رو چند بار بکنین تا به نتیجه دلخواه برسین.

هر زمان که واسه پاک سازی یا شستن پوست خود اقدام می کنین به خاطر داشته باشین که واسه مراقبت از پوست باید تعادل رو رعایت کنین. استفاده ی زیاد از ماسکا در درازمدت موجب خشکی پوست می شه. ماسکا واسه منافذ پوستی بسیار مفید هستن، اما یک برنامه مناسبِ مراقبت از پوست، بهترین راه پیشگیری از بروز جوش سرسیاهه.

۱۱. سرکه سیب و نعناع

با ترکیب کردن سرکه سیب و برگای خردشده ی نعناع می تونین یک تونر بسازین، سرکه سیب باعث از بین رفتن عوامل ایجاد جوشای سرسیاه می شه و نعناع یک خنک کننده و سفت کننده ی پوسته. اگه نواحی دور جوشای سرسیاه متورم یا زخمی باشن، منتول (menthol) می تونه به کاهش نا آرومی اون کمک کنه، چون نا آرومی موجب می شه تا بیرون کشیدن موادی که در منافذ پوستی هستن، مشکل تر شه.

وسایل موردنیاز:

 • ٣ قاشق غذاخوری سرکه سیب،
 • ٣ قاشق غذاخوری برگ خردشده ی نعناع،
 • یک فنجون آب،
 • و مقداری پنبه.

دستورالعمل:

برگای نعناع و سرکه سیب رو در یک کاسه ترکیب کنین و اونو یک هفته در یک جای سرد و تاریک قرار بدین. بعد یک فنجون آب بهش اضافه کنین و اونو ۶ روز در یخچال بذارین. شبا اول صورت تون رو بشورید و بعد با استفاده از پنبه این تونر رو به شکل بمالید و بذارین در طول شب روی صورت بمونه (اگه پوست حساسی دارین، نباید زیاد روی پوست تون بمونه). صبح صورت تون رو بشورید و از مرطوب کننده استفاده کنین.

منبع : everydayroots

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید