دانلود پایان نامه
درمان جوش هورمونی صورت چیه؟ “

جوش هورمونی دقیقا همون چیزیه که از اسمش برمیاد؛ جوشی که با نوسانات هورمونا در ارتباطه. اما اگه می خواید بدونین جوش هورمونی چه شکلیه، دلیل به وجود اومدن جوش هورمونی چیه و واسه از بین بردن جوش هورمونی چه کارایی باید انجام داد، این مقاله رو تا انتها بخونین.

با اینکه جوش هورمونی معمولا با نوسانات هورمونی زمان بلوغ در ارتباطه، ممکنه بزرگسالان در هر سن و سالی هم دچار اون شن. این جوش در بین خانوما شایع تره. قاعدگی و یائسگی از عواملی هستن که ممکنه باعث به وجودآمدن جوش هورمونی شن.

حدس زده شده که ۵۰ درصد از خانوما بین ۲۰ تا ۲۹ سالگی گرفتار به جوش هستن. در خانومای ۴۰ تا ۴۹ سال این عدد به ۲۵ درصد کاهش پیدا می کنه.

کارشناسان درباره جوش هورمونی دیدگاه های مختلفی دارن. با اینکه بعضی کارشناسان فکر می کنن عموما هورمونا در جوش زمان بزرگسالی تأثیری ندارن، ولی نبود تعادل هورمونی ممکنه روی جوش در بزرگسالانی که در شرایط خاص پزشکی هستن هم تأثیرگذار باشه. در بقیه موارد، بزرگسالانی که جوش دارن ممکنه دچار مشکلات هورمونیِ قابل امتحان نباشن. این می تونه روند تشخیص و درمان رو با سختی روبه رو کنه.

جوش هورمونی چه ویژگیایی داره؟

در زمان بلوغ، جوش هورمونی بیشتر در ناحیه تی (T-zone) ظاهر می شه. این ناحیه شامل پیشانی، بینی و چانهه.

جوش هورمونی بزرگسالان معمولا در بخش پایینیِ صورت به وجود میاد. این بخش شامل پایین گونه ها و دور فکه.

جوش هورمونی در افراد مختلف به شکل جوش سرسیاه، جوش سرسفید، جوشای ریزی که سر باز می کنن یا به شکل کیست ظاهر می شه.

کیستا، زیر پوست تشکیل می شن و روی سطح پوست سر باز نمی کنن. این برآمدگیا بیشتر به لمس حساس هستن.

جوش هورمونی ممکنه ناشی مثل هورمونی به دلیل ی این موارد باشه:

 • قاعدگی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • یائسگی
 • افزایش سطح آندروژن

نوسانات هورمونی ممکنه با افزایش این موارد، وضعیت جوش رو بدتر هم بکنن:

 • نا آرومی کلی پوست
 • ایجاد چربی (غدد چربی) روی پوست
 • سلولای مسدودشده ی پوست در فولیکولای مو
 • ایجاد باکتری ایجادکننده ی جوشی به نام پروپیونی باکتریوم آکنس

جوش یائسگی هم یه جور جوش هورمونیه؟

خیلی از خانوما در ده های پنجم و ششم عمرشون یائسگی رو تجربه می کنن. این باعث کاهش طبیعی هورمونای تولیدمثل می شه که باعث پایان قاعدگی میشه.

بعضی خانوما «جوش زدن» رو در زمان یائسگی تجربه می کنن. این شاید به دلیل کاهش سطح استروژن یا افزایش هورمونای آندروژن مثل تستوسترونه.

خانوما حتی اگه از روشای درمانی جایگزینی هورمون (HRT) واسه کم کردن علائم یائسگی استفاده کنن، شاید بازم جوش یائسگی رو داشته باشن، چون بعضی روشای درمانیِ جایگزینیِ هورمون، واسه جایگزینیِ استروژن و پروژسترونی که بدن از دست می ده، از پروژستین هورمونی استفاده می کنن. برابری سیستم بدن با این هورمون می تونه موجب جوش زدن پوست شه.

در بیشتر موارد، داروهای تجویزی می تونن جوش یائسگی رو از بین ببرن. شاید بعضی خانوما با استفاده از روشای درمان طبیعی هم موفق به این کار بشن. واسه یافتن بهترین گزینه با توجه به شرایط خودتون، حتما با دکتر متخصص مشورت کنین.

درمانای سنتی واسه جوش هورمونی

داروهای بدون نسخه (OTC) معمولا اثر زیادی ندارن؛ مگه اینکه جوش هورمونی کمی داشته باشین.

این مسئله به این خاطره که جوش هورمونی معمولا شکل برآمدگیای کیستی رو به خود می گیرن. این برآمدگیا زیر پوست تشکیل می شن و خارج از دسترس بیشتر داروهای موضعی هستن.

داروهای خوراکی می تونن واسه ایجاد تعادل در هورمونا و پاک کردن پوست از داخل بدن عمل کنن. گزینه های عادی عبارت ان از: داروهای ضدبارداری و ضداندروژن.

۱. داروهای ضدبارداری

داروهای ضدبارداری که به طور ویژه واسه درمان جوش استفاده می شن، شامل اتینیل استرادیول همراه با یکی از این موارد هستن:

 • دروسپیرنون
 • نورژستیمیت
 • نوراتیندرون

اتینیل استرادیول در کنار یکی از این مواد، هورمونایی رو هدف قرار میدن که می تونن در ایجاد جوش مؤثر باشن؛ و به طور خاص طی زمان اوج هورمون، مثل زمان تخمک گذاری، مفید واقع شن.

واسه خانومایی که سابقه لختگی خون، فشار خون بالا یا سرطان سینه دارن، داروهای ضدبارداری انتخاب مناسبی نیس. خانومایی که سیگار میکشن هم نباید از این داروها استفاده کنن.

۲. داروهای ضدآندروژن

داروی ضدآندروژن با کم شدن آندروژن هورمون مردانه عمل میکنن. هم مردها و هم زنان به مقدار طبیعی این هورمون رو دارن، اما آندروژنِ بیش ازاندازه ممکنه با تداخل در فولیکولای مو که سلولای پوست رو تنظیم می کنن و همین طور افزایش چربی، به جوش زدن کمک کنه.

با اینکه اسپیرونولاکتون (آلدکتون) بیشتر واسه درمان فشار خون بالا استفاده می شه، اما اثرات ضدآندروژنی هم داره. یعنی، می تونه از ایجاد آندروژن بیشتر در بدن تون جلوگیری و سطح هورمون هاتون رو ثابت کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان حسادت با ۵ روش فوق العاده کاربردی

۳. رتینوئیدها

اگه جوش هورمونی کمی دارین، شاید بتونین از رتینوئیدهای موضعی هم استفاده کنین. رتینوئیدها از ویتامین A به دست بین.

می تونین خیلی از کرما، ژلا و لوسیونای رتینوئید رو بدون نسخه تهیه کنین، اما بهتره درباره یک ترکیب دارویی قوی تر با دکتر متخصص مشورت کنین. مؤثرترین روش واسه پاکسازی پوست، اجناس تجویزی هستن.

اگه رتینوئید موضعی رو به رژیم خود اضافه می کنین، باید هر روز از کرمای ضدآفتاب مناسب هم استفاده کنین. رتینوئیدها ممکنه آفتاب سوختگی پوست رو زیاد کنن.

چگونگی درمان جوش هورمونی به طور طبیعی

در بعضی موارد درمانای گیاهی می تونن واسه پاک کردن جوش هورمونی کم استفاده شن.

درمانای طبیعی معمولا مشکلات جانبی درمانای تجویزی رو ندارن، اما ممکنه به تاثیرگذاری اونا هم نباشن. تحقیقات کمی روی درمانای طبیعی انجام شده و درحال حاضر هیچ درمان مؤثری، اثبات نشده است. درباره خطرات احتمالی اینجور درمانایی با دکتر متخصص مشورت کنین و اطمینان یابید که درمان دلخواه با داروهایی که شاید مصرف می کنین تداخلی نداره.

۱. روغن درخت چای

روغن درخت چای با اثر کاهش التهابی ممکنه باعث جوش شه. نتیجه مطالعه ای نشون می ده که روغن درخت چای با غلظت پنج درصد و با استفاده ی موضعی، در افراد با جوشای کم تا متوسط، نشونه ها رو کاهش داده.

روغن درخت چای در خیلی از اجناس مراقبتی پوست مثل تمیزکنندها و تونرها هست. شما می تونین از روغن خالص درخت چای هم به عنوان درمان موضعی استفاده کنین.

باید همیشه روغن خالص درخت چای رو پیش از مصرف با روغن حاملی رقیق کنین. روغنای حامل پرطرفدار عبارت ان از روغن نارگیل، روغن جوجوبا و روغن زیتون. قانون کلی، اضافه کردنِ حدود ۱۲ قطره روغن حامل به هر یک یا دو قطره روغن خالصه.

پیش از استفاده از روغن خالص درخت چای رقیق شده، باید آزمایش حساسیت پوستی انجام بدین. واسه انجام این کار، روغن رقیق شده رو روی طرف داخلی ساق دست خود بمالید. اگه طی ۲۴ ساعت پس از این آزمایش هیچ تحریک یا التهابی پوستی نداشتید، استفاده ی اون در جاهای دیگر ایرادی نداره.

۲. آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) اسیدهایی گیاهی هستن که بیشتر از مرکبات گرفته می شن. آلفا هیدروکسی اسیدها می تونن واسه ازبین بردنِ سلولای مرده ی پوستی اضافی که منافذ رو می بندن مفید باشن. آلفا هیدروکسی اسیدها می تونن در بهبود ظاهر زخمای جوشی هم کمک کنن.

آلفا هیدروکسی اسیدها در خیلی از ماسکای و کرمای بدون نسخه هست. آلفا هیدروکسی اسیدها هم مثل رتینوئیدها ممکنه باعث افزایش حساسیت پوست به خورشید شن. موقع استفاده از کالاهایی که شامل آلفا هیدروکسی اسید هستن، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنین.

۳. چای سبز

چای سبز به خاطر کاهش نا آرومی در بدن معروفه. واسه راه و روش کامل تر در استفاده از این محصول، در کنار رعایت رژیم مراقبت پوست موضعی خود، روزی چند فنجون چای سبز هم بخورین. لوسیونا و ژلای شامل کمه کم ۲ درصد عصاره چای سبز می تونن مفید واقع شن.

جوش هورمونی: رژیم بایدها و نبایدها

رابطه دقیق بین رژیم و جوش هورمونی به طور کامل مشخص نیس. بعضی غذاها به ویژه غذاهای ضدالتهابی می تونن در جلوگیری از جوش کمک کنن.

غذاهای گیاهی که آنتی اکسیدان زیادی دارن، می تونن در کاهش نا آرومی و افزایش شفافیت پوست مؤثر باشن. اسیدهای چرب امگا ۳ هم می تونن نا آرومی پوست رو کم کنن.

برخلاف باور عمومی، خوردن هله هوله و تنقلات به تنهایی باعث جوش زدن نمی شه، اما مصرف بیش ازحد بعضی از اونا ممکنه باعث افزایش نا آرومی شه.

باید مصرف این مواد رو محدود کنین:

 • شکر
 • اجناس لبنی
 • کربوهیدراتای تصفیه شده مثل نون سفید و پاستا
 • گوشت قرمز

راهکارهایی واسه پا ک سازی صورت و رفع جوش هورمونی

واسه ازبین بردن جوش هورمونی و جلوگیری از اون، باید برنامه منظمی واسه مراقبت از پوست ترتیب بدین. مثلا:

 • هر روز صبح و هر شب صورت خود رو بشورید.
 • از هیچ محصول ضدجوشی بیشتر از اندازه یک نخود استفاده نکنین. استفاده ی بیش ازحد این مواد ممکنه موجب خشکی پوست شه یا اونو تحریک کنه.
 • هر روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنین.
 • واسه کاهش خطر منافذ مسدودشده، فقط از کالاهایی استفاده کنین که روی برچسب شون واژه noncomedogenic نوشته شده.

درنهایت اینکه، با اینکه دوره و زمانِ دچار شدن به جوش هورمونی از هر شخصی به شخص دیگر متفاوته، اما برخورد فعالانه می تونه در پیشگیری از گسترش بیشتر کمک کنه. تاثیرگذاری کامل یک برنامه درمانیِ جوش هورمونی معمولا ۸ تا ۱۰ هفته طول می کشه.

اگه جوشای دلخواه در این مدت ازبین نرفتند، با دکتر یا متخصص پوست در مورد یک برنامه درمانی بلندمدت مشورت کنین. اونا می تونن رژیم الان شما رو بازبینی کنن و واسه نتیجه بخشی زودتر، درمانای مختلف رو در کنار هم به کار بگیرن.


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید