دانلود پایان نامه
درمان حسادت با ۵ روش فوق العاده کاربردی “

بعضی وقتا هر چقدر هم که سعی می کنین تا با لبخندی حسادت خود رو مخفی کنین، بازم فایده ای نداره، چون حسادت چیزی نیس که خیلی راحت شما رو آزاد کنه. حسادت کم کم از کنترل خارج و به احساسی ویرانگر یا حتی افسردگی تبدیل می شه. پس واسه جلوگیری از حسادت، پیش از اونکه به شما ضربه بزنه، چیکار باید کرد؟ پرهیز از مقایسه خود با بقیه، احساس سپاسگزاری واسه داشته هاتون و ترفندهای عملی واسه تغییر دیدگاه می تونه به شما کمک کنه تا حسادت خود رو درمان کنین و اجازه ندین از کنترل شما خارج شه. اگه می خواید روشای درمان حسادت رو یاد بگیرین، ادامه این مطلب رو از دست ندین.

روش ۱: حسادت رو بشناسین

۱. فرق بین حسادت و حسادت جنسی رو بدونین

حسادت (envy) و حسادت جنسی (jealousy) متفاوت هستن، ولی بیشتر با همدیگه اشتباه گرفته می شن. باید فرق بین حسادت و حسادت جنسی یا احساس مالکیت رو بدونین تا تشخیص بدین چه احساسی دارین. حسادت جنسی، واکنشی نسبت به تهدیدِ از دست دادن چیزیه که دارین و بیشتر در ارتباطات انسانی رخ می ده، ولی حسادت واکنشیه نسبت به نداشته هاتون که می خواید داشته باشین. مثلا، حسادت جنسی زمانی به شما دست می ده که فکر می کنین همسر شما به فرد دیگری علاقه داره، ولی حسادت زمانی به شما دست می ده که دوست خود رو سوار بر خودروی گرون و جدیدی می ببینن.

۲. به این فکر کنین که حسادت چیجوری به شما آسیب می زنه

حسادت چه تأثیر منفی بر زندگی شما گذاشته؟ شاید رابطه تون با دوستی قدیمی در آستانه ی از هم پاشیدنه، چون دیگر نمی تونین به خوشحال بودن واسه موفقیتای اون خودنمایی کنین و واسه همین تماس هاش رو جواب نمی بدین. شاید صفحه فیس بوک همسر سابق خود رو با وسواس نگاه می کنین و به تصاویر اون و نامزدش خیره میشید. شاید وقتی به وبلاگ عکاسی یکی از همکلاسی هاتون نگاه می کنین، خودنمایی می کنین به عکسای اون علاقه ای ندارین، در حالی که آرزو می کنین، کاش شمام استعداد هنری اونو داشتین. اینا تنها نمونه هایی هستن که نشون میدن حسادت چیجوری انرژی شما رو هدر می ده، انرژی ای که بهتره اونو واسه چیز مفیدتری صرف کنین. حسادت به روشای زیر به شما آسیب می زنه:

 • هدر دادن وقت؛
 • مشغول کردن فکر؛
 • آسیب زدن به روابط شخصی و حرفه ای؛
 • تغییر دادن شخصیت؛
 • ایجاد حس منفی بافی.

۳. دلیل حسادت خود رو بشناسین

پیش از اونکه بتونین به شکلی سازنده با حسادت خود برخورد کنین، اول باید دلیل اونو بدونین. اگه به اتومبیل گرانقیمت دوستتون حسادت می کنین، کمی زمان بذارین و این حس حسادت رو بررسی کنین. پیش از رویارویی با حسادت، واسه شناسایی دلیل این احساس، از خود سؤالاتی بپرسید. مثلا، حسادت شما به این دلیله که می خواید اتومبیلی مثل اتومبیل اون داشته باشین، یا به توانایی مالی اون واسه خرید اینجور اتومبیلی حسادت می کنین؟

۴. احساسات خود رو بنویسین

نوشتن یادداشتای روزنانه راه بسیار خوبی واسه بیان احساسات و مقابله با احساسات منفیه. نوشتن در مورد حسادت می تونه واسه درک بهتر و روبرو شدن با اون به شما کمک کنه. اول دلیل احساس حسادت خود رو بنویسین. تا حد امکان منبع حسادت خود رو با جزئیات کامل توضیح بدین و مشخص کنین به چه دلیل بهش فرد حسادت می کنین. مثلا می تونین در مورد دوستتون بنویسین که سوار بر اتومبیل گرانقیمت جدیدش بود و دیدن این صحنه چه حسی به شما داد. در اون زمان چه حالی داشتین؟ وقتی جلوی شما وایساد چه حسی داشتین؟ دوست داشتین چه بگید یا انجام بدین و در واقعیت، چه گفتید یا انجام دادین؟ پس از رفتن اون چه حسی داشتین؟ وقتی دوباره به این مسئله فکر می کنین، چه حسی دارین و دوست دارین چه حسی داشته باشین؟

۵. با دوستی در مورد حس حسادت خود صحبت کنین

صحبت کردن با یک دوست یا عضوی از خونواده که پشتیبان شماس، کمک می کنه تا حس بهتری داشته باشین و بتونین احساسات خود رو بگید. البته با کسی صحبت کنین که با فردی که بهش حسادت می کنین، رابطه نزدیکی نداشته باشه. حتما با کسی صحبت کنین که به شما علاقه داره و به حرف هاتون گوش می ده. صحبت کردن با کسی که به احساسات شما اهمیتی نمی ده یا حمایت کننده و پشتیبان خوبی واسه شما نیس، حتی می تونه احساس برتری در شما بسازه.

خونواده

۶. اگه خودتون نمی تونین با احساس حسادت تون مقابله کنین، از یک متخصص کمک بگیرین

حسادت می تونه در زندگی روزانه بعضی افراد، مشکل بسازه و مانع از شادی اونا شه. شاید درک حس حسادت و یافتن بهترین راه واسه مقابله با اون، بدون دریافت کمک از بقیه سخت باشه. یک متخصص در بخش ی سلامت روانی می تونه به شما کمک کنه تا این احساسات رو درک و واسه مقابله با اونا سعی کنین.

روش ۲: حسادت خود رو به چیزی مثبت تبدیل کنین

۱. قضاوت شدید در مورد خود رو کنار بذارین

معمولا حس حسادت نسبت به بقیه از حس لایق نبودن شخصی (personal inadequacy) ناشی می شه. شما بر این تمرکز کردین که فرد دیگری شغل، همسر، اموال یا هوشی رو داره که شما خواهان اون هستین و این خواستها ریشه در چیزی دارن که شما اونا رو کمبودای خود میدونید. با کنار گذاشتن قضاوت شدید در مورد خود، دیگر تمایل زیادی واسه مقایسه شرایط خود با شرایط بقیه نخواهید داشت. مثلا، ممکنه به شغل دوستتون حسادت کنین، چون اون پیشرفت زیادی کرده، در حالی که شما بازم در رده ای پایین باقی مونده اید. صبورتر باشین و بدونین اگه به سعی و کارِ سخت ادامه بدین، شمام روزی به جایگاهی مناسب و بالا می رسه.

حسادت از قضاوت کردن ناشی می شه، یعنی فکر کردن به اینکه چیزی بهتر از چیز دیگریه و تصمیم گیری طبق چیزایی که نداریم. سعی کنین ذهن بازتری داشته باشین و این طور فکر نکنین که داشتن بعضی ویژگیا خوبه و داشتن بعضی ویژگیای خوب نیس.

۲. شخصی که بهش حسادت می کنین و خودتون رو ببخشین

بخشش در کنار گذاشتن حسادت اهمیت زیادی داره، چون نفرت از بقیه به دلیل موفقیتای اونا، فقط موجب پایین تر اومدن جایگاه شما می شه. یکی از تمرینایی که به شما کمک می کنه تا با حسادت خود مقابله کنین، بیان کردنِ بخشش فردی که بهش حسادت می کنین (البته نه پیشه خود اون) و خودتونه. فقط کافیه وقتی که تنها هستین، یک دقیقه وقت بذارین و بخشش خود رو با صدای بلند بگید. فراموش نکنین شما فرد دیگر رو به دلیل کار اشتباهی که انجام داده، نمی بخشید. بلکه انتخاب می کنین تا از دید خود اون، به موقعیت اون نگاه کنین. با نگاه کردن از دیدگاه اون، می تونین احساس افتخار و دستاوردهای اونو به شکل ای دلسوزانه و مهربانانه درک کنین. مثلا می تونین بگید: «من به دلیل موفقیتای حرفه ای و شغلی دوستم بهش افتخار می کنم و خودم رو به دلیل عقب ماندن از اون در راه موفقیت می بخشم.»

۳. حسادت خود رو به تشکر تبدیل کنین

واسه شکست دادن حسادت باید قدر داشته های خود و دستاوردهای دوستتون رو بدونین. یکی از راه های شروع تغییر دیدگاه و شکست دادن حس حسادت یافتن راهی واسه درک موفقیت یا اقبال دیگرونه. سعی کنین واسه دوست خود به جای حسادت، احساس خوشحالی کنین. مثلا، واسه دوستی که تونسته اتومبیل گرانقیمتی رو بخره، خوشحال باشین و حسادت خود رو به تشویق تبدیل کنین. شاید بیان کردنِ تشویق با صدای بلند به شما کمک کنه. مثلا می تونین به دوست تون بگید: «به خاطر اتومبیل جدیدی که خریده ای به تو تبریک می گم. واقعا واسه تو و تموم موفقیت ات خوشحالم.»

۴. از حسادت خود، واسه تعیین اهداف تون استفاده کنین

وقتی دلیل حسادت خود رو کشف کردین، می تونین به شکلی سازنده با اون برخورد و اونو به چیز مثبتی، مثل یک هدف، تبدیل کنین. استفاده از حس حسادت، واسه تعیین اهدافی واقع گرایانه و دست یافتنی به شما کمک می کنه تا احساسات منفی خود رو آزاد و واسه تغییر چیزی در زندگی تون و بهتر کردنِ اون احساس قدرت کنین. مثلا، اگه به دلیل اتومبیل گرانقیمت دوست خود بهش حسادت می کنین، چون آرزو دارین شمام همون توانایی مالی رو داشتین و می تونستید چیزی مثل اون بخرین، به دست آوردن یا پس انداز کردنِ پول بیشتر رو به هدف خود تبدیل کنین.

پول-نام-تصویر

اهداف بزرگ تر رو به اهداف کوچیک تر و قابل امتحان تبدیل کنین. مثلا، اگه هدف شما به دست آوردن یا پس انداز کردن پول بیشتریه، یکی از اهداف کوچیک تر شما می تونه جستجو واسه شغلی با درآمد بالاتر یا پیدا کردن فرصتای پیشرفت در شغل فعلی باشه. هدف کوچیک دیگر هم می تونه پس انداز کردنِ مبلغ معینی در هفته باشه.

روش ۳: از مقایسه کردن پرهیز کنین

۱. تعریف خاص خودتون رو از موفقیت داشته باشین

خودتون و بقیه رو طبق باورهایی سطحی در مورد معنای موفقیت آزمایش می کنین؟ موفقیت حتما به معنای داشتن یک خونه ی بزرگ، دو اتومبیل و شغلی بسیار خوب یا زیبایی خیره کننده نیس. موفقیت یعنی بدونین بهترین زندگی واسه شما چیه و بیشترین استفاده رو از اون ببرین. اگه به استانداردهای عادی جامعه واسه موفقیت کمتر توجه کنین و به جای اون، بر چیزی که به شما انگیزه حرکت می ده تمرکز کنین، دیگر خودتون رو با بقیه مقایسه نخواهید کرد.

اشکالی نداره اگه در مقایسه با بقیه، در مرحله متفاوتی از زندگی قرار داشته باشین. مثلا، اگه هنوز به شغل یا همسر دلخواهتون نرسیدین، به این معنی نیس که شما نسبت به فردی که بهش حسادت می کنین، ارزش کمتری دارین. زندگی چک لیست یه جوری نیس که همه ما مجبور باشیم در راه خود به طرف خوشبختی، موارد اونو یکی پس از دیگری تیک بزنیم. هرکی راه متفاوتی رو طی می کنه و راه هیچکی، معنادارتر یا بهتر از راه بقیه نیس.

۲. به این مسئله توجه کنین که شما همه داستان رو نمی دونین

شاید به نظر برسه بقیه صاحب تموم چیزای خوب هستن، مثل همسر ایده آل، شغلی عالی و چیزای دیگه ای به جز اینا؛ ولی همیشه مسائل دیگری هم هست که ما از اونا بی خبریم، چون غیرممکنه که کسی زندگی ایده آل و بی نقصی داشته باشه. اگه در ظاهر، کسی تموم چیزایی رو داره که شما می خواید، این احتمال هم هست که شمام چیزی رو داشته باشین که اون ناراحتی اونو داشته باشه. بقیه رو بیشتر از حد بالا نبرین و فکر نکنین همای خوشبختی روی دوش اونا نشسته س. شاید از ضعفای اونا خبر نداشته باشین. خیلی از افراد، مهارت زیادی در مخفی کردن عیبای خود دارن، ولی شک نکنین اونا هم عیبایی دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان تنگی نفس، علل و علائم ایجاد اون "

فکر کردن در مورد این حقیقت که هرکی مشکل، نیاز یا خواستی داره، به شما یادآوری می کنه که همه شرایط یه جوری داریم. لازم نیس واسه یافتن ضعفای فرد مورد نظر، جستجو کنیم. مطمئن باشین چیزی هست که شما نمی ببینن. سعی کنین حس حسادت رو کنار بذارین و بر خودتون تمرکز کنین.

۳. باید بدونین موفقیت بقیه تأثیری بر موفقیت شما نمی ذاره

فرض کنین شخصی که می شناسین، یه جور رژیم غذایی رو شروع کرده و ۱۰ کیلو وزن کم کرده و تازگیا، در اولین ماراتن خود شرکت کرده و راه رو هم تا انتها دویدهه. درسته که اون موفقیت بزرگی داشته، ولی هیچی مانع شما نمی شه که همون کارا رو انجام بدین. موفقیت شما در زندگی به موفقیت هیچ فرد دیگری وابسته نیس. خواسته ی شما، پیدا کردن همسر مناسب، شغل مناسب یا هر چیز دیگری که باشه، می تونین بهش برسین و فرقی نمی کنه افراد دیگر چقدر موفق باشن.

روش ۴: قدرشناس باشین

۱. بر استعدادها و داشته های خود تمرکز کنین

حال که مقایسه خود با بقیه رو کنار گذاشته اید، بیایید بر داشته های خود تمرکز و انرژیتان رو به طرف ویژگیای خوبتون هدایت کنین تا در چیزی که انجام میدید و هستین، روزبه روز بهتر شید. مثلا، وقتی آهنگ ویولون سل رو خوب می نوازید یا پایان نامه ای عالی می نویسید، دیگر نباید نگران کارایی باشین که بقیه انجام میدن.

وقتی ذهنتون به طور ناخودآگاه به طرف نداشتها کشیده می شه، آگاهانه سعی کنین تا به داشته هاتون فکر کنین. هر زمان که احساسات بد حسادت به سراغ شما میاد، این کار رو انجام بدین. اگه اجازه ندین ذهن در این افکار غرق شه و به جای اون، بر ویژگیای مثبت و عالی خود تمرکز کنین، به چشم انداز بسیار بهتری دست پیدا می کنین. بقیه ویژگیا و امکانات شما رو ندارن. حتی ممکنه که استعدادها و داشتهاتون موجب حسادت بقیه باشه.

۲. قدر عزیزان خود رو بدونین

به افرادی فکر کنین که به شما اهمیت و خاطر شما هر کاری رو انجام میدن. به این فکر کنین که شمام حاضرید کارای زیادی واسه اونا انجام بدین. تمرکز کردن بر افرادی که زندگی شما رو قشنگ تر می کنن، راهی مفید واسه کنار گذاشتن حس حسادته. به جای اونکه به نداشتهای خود در زندگی فکر کنین، قدردان افرادی باشین که در کنار شمان. قدردان بودن تا حد زیادی مثل متوجه و آگاه بودنه. این یعنی تمرکز کردن بر زمان حال و هدایت کردن افکارتان به طرف داشته ها و فکر نکردن به چیزایی که ندارین.

۳. چیزی که رو می تونین تغییر بدین و مابقی قبول کنین

باید بدونین چه چیزایی رو می تونین تغییر بدین و چه چیزایی خارج از کنترل شمان. انرژیتان رو صرف بهبود دادن چیزایی کنین که می تونین تغییر بدین و زمان رو واسه تغییر چیزای خارج از کنترل هدر ندین، چون کاری از دست شما ساخته نیس. اگه بر امور خارج از کنترل تمرکز کنین، احساسی منفی پیدا می کنین و حتی شاید افسرده شید. شما در زندگی زمان محدودی دارین و نباید اونو واسه امور غیرقابل تغییر هدر بدین.

مثلا اگه آرزو دارین استعداد موسیقی دوستتون رو داشتین و در زندگی، چیزی بیشتر از خواننده یا ترانه سرا شدن واسه شما اهمیت نداره، تموم سعی خود رو واسه رسیدن به خواسته خود صرف کنین. اگه می خواید شانس خود رو در صحنه موسیقی امتحان کنین یا اونقدر نسبت به موسیقی پرشوروحرارت هستین که قصد دارین تموم زندگیتون رو وقف اون کنین، اجازه ندین چیزی مانع شما شه.

ولی در زندگی چیزایی هست که با کار سخت و اشتیاق شدید به دست نمیاد. مثلا، اگه عاشق یک بازیگر معروف هستین و ایشان و همسرش زندگی خوبی با هم دارن، شما باید قبول کنین که نمی تونین شرایط رو تغییر بدین. باید این وضعیت رو قبول کنین و اجازه ندین حسادت شما به نیرویی منفی و قوی تبدیل شه.

۴. وقت خود رو با افراد قدرشناس بگذرونین

اگه دوستان شما افرادی هستن که همیشه شغل، همسر و فرزندانشان رو با بقیه مقایسه می کنن، از نداشته هاس خود شکایت می کنن و به بقیه حسادت می کنن، بهتره وقت خود رو با افراد دیگری بگذرونین. اگه با افرادی باشین که قدر داشته هاشو رو نمی دونن، شمام احساسی مثل اونا پیدا می کنین. با افرادی باشین که از زندگی خود راضی هستن (البته نه به اندازه ای که زندگیشون رو به رخِ شما بکشن) و از بقیه انتقاد و همیشه شکایت نمی کنن. دوستانی پیدا کنین که اهل قضاوت کردن نیستن، دست و دل باز و مهربون هستن و موجب می شن شمام نسبت به خود و بقیه همون احساسات رو پیدا کنین.

روش ۵: دیدگاه خود رو تغییر بدین

۱. دفترچه یادداشت سپاسگزاری داشته باشین

اگه از زمانی که در مورد چیزای خوب زندگیتون فکر کردین، یه مدت گذشته، یک قلم و کاغذ وردارین و نوشتن در مورد اونا رو شروع کنین. دفترچه یادداشت سپاسگزاری راه بسیار خوبی واسه تغییر دیدگاه شما و تشکر کردن به خاطر داشته هاتون در زندگی دارین. اگه علاقه ای به دفترچه یادداشت ندارین، می تونین از یک دفتر طراحی استفاده کنین. از اونجا که حسادت، مربوط به درک و برداشتِ شما از نداشته یتانه، کمی وقت و انرژی رو صرفِ یادآوری داشته هاتون کنین. می تونین موارد زیر رو در دفتر یادداشت بنویسین:

 • استعدادهایتان؛
 • ویژگیای فیزیکی مورد علاقه تون؛
 • بهترین دوستانتان؛
 • غذاهای مورد علاقه تون؛
 • چیزایی که شما رو می خندونن؛
 • خاطراتی که شما رو خوشحال می کنن؛
 • موقعیتایی که در آینده در انتظارِ اونا هستین؛
 • چیزای خوبی که دارین؛
 • چیزایی که به دست آوردین.

۲. به مدت یک روز، فقط بر چیزای مثبت تمرکز کنین

اگه فرد حسودی هستین که حسادت خود رو بروز نمی بدین، شاید احتیاجی به امتحان این ترفند نباشه، ولی اگه حسادت، وجودتون رو فرا گرفته و رفتار و زبون شما رو بیشتر از حد تلخ کرده، سعی کنین یک روز کامل رو بدون شکایت کردن سپری کنین. البته این کاری نیس که بتونین اونو همیشه انجام بدین و به هر حال، اشکالی نداره اگه بعضی وقتا در مورد بعضی از مسائل احساس ناراحتی کنین، ولی شکایت نکردن به مدت یک روز کامل به شما نشون می ده چند بار در روز، دهنتون رو واسه گفتنِ حرفی منفی و بد باز می کنین. اگه فهمیده باشین که در بیشتر طول روز ساکت بودین و شکایتی نکردین، اینجور تجربه ای می تونه این مسئله رو خوب به شما نشون بده.

اگه این ترفند رو امتحان می کنین، تموم موارد غیرمجاز شکایت رو در نظر بگرید، حتی شکایتای از خودتون؛ خود رو دست کم نگیرید و با بقیه مقایسه نکنین یا آرزو نکنین شرایط طور دیگری بود. ممکنه فهمیده باشین شکایت کردن شما بر دور وبریا تون هم تأثیر می ذاره. همراه کسی بودن که همیشه نیمه ی خالی لیوان رو می بینه، اصلا خوب نیس. تغییر نگاه می تونه موجب بهتر شدن روابط شما با بقیه شه. در آخر سعی کنین راه های مثبت اندیشی رو بیشتر دنبال کنین.

۳. یک هفته از ورودیای منفی دوری کنین

 • . مثلا اگه به طور همیشگی، لباسایی رو می ببینن که توانایی خرید اونا رو ندارین، ممکنه نسبت به کسائی که لباسای گرون می پوشند، احساس حسادت کنین. این حس حسادت رو در شما افزایش می ده. شاید لازم باشه به مدت یک هفته، تلویزیون تماشا نکنین و به جای مجلات مُد، کتاب بخونین.
 • رسانه های اجتماعی. اگه وقتی وارد فیس بوک میشید، از افراد خودستایی که در اون می ببینن، احساس ناجوری به شما دست می ده، بدونین شما تنها نیستین. تحقیقات نشون داده، استفاده از فیس بوک حس حسادت رو افزایش می ده. اگه به مطالعه صفحات فیس بوک و بقیه رسانه های اجتماعی علاقه زیادی دارین، دست کم به مدت یک هفته استفاده از اونا رو کنار بذارین.

۴. به خودتون یادآوری کنین که خیلی چیزها رو خودتون نخواسته اید

اگه نسبت به داشته های بقیه حسادت می کنین، به خودتون یادآوری کنین شمام می تونین اونا رو داشته باشین، ولی خودتون انتخاب کردین که از داشتن اونا صرف نظر کنین. مثلا، اگه بخواهید کمدی پر از لباسای مارک دار و گرون داشته باشین، باید هزینه های خیلی بالایی رو بدین و حسابی زیر بار قرض برید، ولی از خرید این لباسا صرف نظر می کنین، چون واسه پول هاتون ارزش قائل هستین. اگه تصمیمای عاقلانه ای می گیرین (مثل پرهیز از هزینه های بالا و بی مورد) باید به خاطر این تصمیما به خودتون افتخار کنین.

۵. هر روز از پنج نفر تعریف کنین

سعی کنین هر روز از پنج شخص جدید تعریف کنین و بارها از افرادی برابر تعریف نکنین. در مورد ویژگیایی بگید که واقعا واسه شما تشویق برانگیز هستن؛ راه ساده تر رو انتخاب نکنین و از ویژگیای سطحی و ظاهری تعریف نکنین. کمی وقت بذارین و به ویژگیایی فکر کنین که واقعا واسه شما جالب هستن و بعد اون ویژگیا رو با صدای بلند بگید. این کار به ذهن شما کمک می کنه تا در وضعیتی مثبت بمونه و دیگر، خیلی نگران مقایسه خود با بقیه نباشید. تحقیقات نشون می ده تعریف کردن از شخصی که بهش حسادت می کنین به سود شماس. سعی کنین از سخت کوشی و بقیه ویژگیای مهم شخصیِ این فرد تعریف کنین.

۶. داوطلب شید

اگه نمی تونین ذهن خود رو از فکر کردن به نداشته هاتون دور کنین، وقت خود رو صرف کمک به افراد نیازمند کنین. بعضی وقتا ما دچار عادتای ذهنی میشیم که اجازه دیدن داشته هامون رو نمی ده. با یک روز کار کردنِ دواطلبانه در جایایی مثل محل اطعام فقرا، بیمارستان یا پناهگاه حیوانات کمی طعم واقعیت رو به خود بچشانید، بعد در مورد این تجربه فکر کنین. کمک به بقیه به شما کمک می کنه تا بفهمین که چقدر پولدار هستین و چقدر انرژی مثبت دارین که می تونین واسه خدمت به دنیا صرف کنین.

منبع : wikihow.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


۴۲۰۰۰تومن


۱۲۰۰۰تومن

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید