دانلود پایان نامه

واسه بعضی افراد خارش پوست جدالی دائمیه. تشخیص دقیق دلیل خارش پوست بعضی وقتا سخته. خارش می تونه به دلیل حساسیت یا مریضی پوستی باشه. ممکنه نشونه مریضیای جدی تری مثل مریضی کبد یا مشکل کلیه باشه. پس واسه اینکه خیال تون راحت شه، مهمه که دلیل اصلی مشکل رو شناسایی و اونو درمان کنین.

مهم ترین وظیفه ی پوست محافظت از درون بدنه. پوست آدم شامل شبکه ای وسیع از سلولای ایمنیه که به محافظت از پوست و بدن در برابر ویروس، باکتری و بقیه تهدیدهای پنهونی کمک می کنن.

وقتی سلولای پوست هر نوع ماده مشکوکی رو شناسایی کنن، واکنشی بهش نشون میدن که باعث نا آرومی اون نقطه می شه. به این نا آرومی، حساسیت پوستی یا آماس پوست گفته می شه.

شکلای مختلف مختلفی از آماس پوست هست. سلولای ایمنی پوست می تونن نسبت به چیزی که با پوست تماس پیدا می کنه، عفونتی در بدن یا یک مریضی واکنش نشون بدن. بعضی از تحریکای پوستی قرمز، دردناک و با سوزش همراه هستن، درحالی که تحریکای دیگر ممکنه باعث تاول یا لک شدن پوست حساس شده شن.

یکی از عادی ترین علائم شکلای مختلف مشکلات پوستی، خارشه. افراد ممکنه از خارش پوست سراسر بدن یا قسمتای مشخصی از اون رنج ببرن. ممکنه پوست خشک و ترک خورده یا سفت و زبر داشته باشن.

پوست خشک

پوست خشک یکی از عادی ترین دلایل خارش پوسته. اگه نشونه هایی مثل برآمدگیای قرمز روشن یا تغییر یهویی در پوست وجود نداشته باشه، شاید دلیل خارش، پوست خشکه.

عوامل زیست محیطی مثل آب وهوای شدیدا گرم یا سرد یا رطوبت کم و هم شست و شی بیش ازحد می تونن باعث خشک شدن پوست شن. خشکی پوست در هر سنی ممکنه رخ بده، گرچه با بالا رفتن سن، پوست نازک تر و خشک تر می شه.

یک مرطوب کننده ی خوب معمولا به بازسازی پوست خشک کمک می کنه. پوست شدیدا خشک، علامت هشداری واسه آماس پوسته. بعضی وقتا افراد به مشاوره با متخصص پوست نیاز دارن تا از خیلی بد تر شدن شرایط شون پیش گیری کنن.

نشونه های عادی پوست خشک عبارتند از:

 • پوست کلفت، زبر یا پوسته پوسته در سراسر بدن؛
 • خارش بیشتر از حد؛
 • پوست خاکستری یا مایل به خاکستری در افرادی که پوست تیره تری دارن؛
 • ترکای پوست که با استعداد خونریزی هستن؛
 • لبای ترک خورده.

درمان خشکی پوست بسیار مهمه چون ترکای روی پوست ممکنه باعث شن میکروبا به داخل پوست نفوذ کنن و باعث عفونت شن. نقطه های قرمز و دردناک روی پوست بیشتر نشونه های ساده ی یک عفونت پنهون هستن.

واسه رفع این مشکل متخصص پوست ممکنه مرطوب کننده ای خاص یا یک داروی موضعی تجویز کنه.

دلیل خارش پوست

عادی ترین عوامل خارش پوست عبارتند از:

۱. اگزما

اگزما یا آماسِ بی دلیل شایع ترین آماس پوستی در کودکانه. کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنی شناسی اعلام کرده که از هر پنج نوزاد، یک نوزاد دچار اگزماست درحالی که این عدد در بزرگ سالان به یک در ۵۰ نفر می رسه.

شایع بودن اگزما در نوزادان به این علته که ماده چربی درون غشای سلولی نوزادان (که از پوست در برابر از دست دادن آب و خشکی بیش ازحد محافظت می کنه) کمه پس پوست آب از دست می ده، خشک می شه و در خطر سوزش و نا آرومی قرار میگیره.

به همین دلیله که مرطوب نگه داشتن پوست نوزاد بسیار مهمه.

خوشبختانه اگزما بیشتر با گذشت زمان بهتر می شه. با این حال، افرادی که دچار اگزما هستن باید بیشتر مراقب باشن، چون در برابر عفونتای پوستی آسیب پذیرند.

۲. آلرژی

سوزش و واکنشای آلرژیک هم می تونه باعث خارش پوست شه. آماس به دلیل تماس آلرژیک زمانی رخ می ده که پوست با یک ماده حساسیت زا تماس مستقیم پیدا می کنه.

نتیجه آلرژی پوستی خارشیه که ممکنه شامل تاولا یا برآمدگیای کوچیک باشه. هر بار که پوست در تماس با ماده حساسیت زا قرار بگیره حساسیت بیشتر می شه. ماده حساسیت زا ماده ایه که بدن بهش حمله می کنه. حساسیت بیشتر یه مدت پس از قرار گرفتن در خطر ماده حساسیت زا ایجاد می شه.

واکنشای آلرژیک ممکنه در اثر تماس با لباس، حیوانات خونگی، مواد شیمیایی، شویندها و موادی مثل پیچک سمی یا لوازم آرایشی شروع شن. آلرژیای غذایی هم می تونن باعث خارش پوست شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درمان آنفولانزا، علائم و روش پیشگیری از اون "

آلرژیای نیکل هم بسیار شایع هستن. وقتی پوست با جواهراتی که دارای نیکله (حتی به مقدار بسیار کم) تماس پیدا می کنه محل تماس قرمز، برآمده، ملتهب و خارش دار می شه.

وقتی فرد به ماده خاصی آلرژی داره، آسونترین راه پرهیز از اون محصول یا ماده. کرمای بدون نسخه یا کرمای دارویی هم به از بین بردن تحریک کمک می کنن.

۳. کهیر

کهیر یه جور نا آرومی پوستیه که در اثر تراوش پلاسمای خون به بیرون از رگ­ های خونی کوچیک پوست ایجاد می­ شه. این پدیده به دلیل آزاد شدن ماده شیمیایی ای به نام هیستامین رخ می ده.

دو نوع کهیر هست. کهیر زیاد بعد از تماس با یک محرک آلرژیک مثل غذا یا داروی خاص ایجاد می شه. دلایل غیرآلرژیک مثل آب وهوای خیلی سرد یا خیلی گرم، قرار گرفتن در خطر نور خورشید یا ورزش هم می تونن محرک باشن.

کهیر طولانی محرکای مشخصی نداره و معمولا آزمایشای آلرژی واسه بررسی دلیل اون مؤثر واقع نمی شن. این نوع کهیر ممکنه ماه ها یا حتی چند سال ادامه داشته باشه. کهیر باعث خارشای آزاردهنده و دردناکه، اما مسری نیس.

کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنی شناسی اعلام کرده که حدود ۲۰ درصد از افراد در دوره ای از زندگی شون به کهیر دچار می شن.

۴. بقیه عوامل

خارش ممکنه به وجود انگلایی مثل کرمکا، حشراتی مثل ساس، سوسک یا شپش ربط داشته باشه. عفونتای قارچی مثل پای ورزشکاران هم باعث خارش بین انگشتان و دور شون می شه.

خارش پوست ممکنه به دلیل مریضیای جدی تر باشه. مشکلات عصبی به دلیل دیابت، گره های عصبی و زونا هم باعث خارش شدید پوست می شن.

خارش اورمیک یا کلیوی که بهش مریضی کلیوی طولانی هم میگن، با خارش رابطه داره. اورمیک به سندرم زیادی اشاره داره که وقتی کلیه ها شدیدا آسیب دیده باشن و نتونن سموم بدن رو تصفیه کنن، رخ می ده. یکی از نشونه های شایع این مریضی خارشه که معمولا شبا شدیدتر می شه و بیشتر در قسمت پشت، بازوها و شکم هست.

درمان خارش پوست

برنامه درمانی به دلیل خارش بستگی داره. واسه افرادی که پوست خشک دارن، یک مرطوب کننده ی خوب شاید تنها راه حل باشه.

کارشناسان پوست بیشتر به افرادی که به اگزما، آماس پوست، کهیر یا موارد مثل دچارند، کرمای کورتیکواستروئید رو پیشنهاد میدن. این کرما مستقیما روی پوست استفاده می شن تا خارش رو کم کنن. بازدارندهای کلسینورین موضعی و آنتی هیستامینای خوراکی هم به کاهش خارش کمک می کنن.

آنتی هیستامینای خوراکی، دارویای ضدحساسیت رایجی هستن که حتی بدون نسخه هم می تونین اونا رو بخرین.

واسه افراد گرفتار به پسوریازیس یا مشکل کلیه، اگه دلیلی واسه پرهیز از دارودرمانی وجود داشته باشه، دکتر راه های دیگری مثل نوردرمانی رو پیشنهاد می کنه. در این روش پوست در خطر امواج مشخصی از اشعه ی فرابنفش قرار میگیره تا خارش کنترل شه.

کارایی واسه مراقبت از خود

 • استفاده از کرم مرطوب کننده ی باکیفیت و استفاده از اون کمه کم یک یا دو بار در روز؛
 • استفاده از کرم ضدخارش در محل خارش مثل کرم هیدروکورتیزون که به تجویز دکتر نیاز نداره؛
 • استفاده از کمپرس سرد و مرطوب در ناحیه دچار خارش؛
 • دوش گرفتن با آب ولرم؛
 • انتخاب صابونای ملایم بدون رنگ و بو و استفاده از شویندهای لباس ملایم و بدون عطر؛
 • نبود استفاده از موادی که پوست رو می سوزونن یا باعث واکنشای آلرژیک می شن، مثل نیکل، جواهرات و پشم.

شاید مهم ترین اقدام واسه مراقبت از خود این باشه که پوست تون رو نخارانید چراکه باعث نا آرومی و آسیب بیشتر به پوست می شه و خارش رو هم بیشتر می کنه.

اگه کرمای بدون نسخه مؤثر نبودن، محل خارش گسترش پیدا کرد یا نشونه هایی بالاتر از خارش مشاهده کردین، باید به یک دکتر یا متخصص پوست مراجعه کنین تا دکتر پس از تشخیص دلیل خارش، داروهای لازم رو واسه تون تجویز کنه.

منبع : medicalnewstoday

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید